2023 04 09

Goda kuria išskirtinius margučius: „Žmonės pagalvoja, kad čia – tikras gintaras“

„Visada norėjosi sukurti ką nors, kas atrodytų kaip gintaras. Nes toks gaminys iš tikro gintaro kainuotų beprotiškus pinigus“, – sako Goda Jazdauskienė, iš įvairių medžiagų kurianti margučius, kurie atrodo lyg būtų gintariniai.
Goda Jazdauskienė ir jos kurti margučiai
Goda Jazdauskienė ir jos kurti margučiai / Asmeninio archyvo nuotr.

Šiųmetės Velykos – nebe pirmos, kai Goda savo namus dekoruoja gintariniais kiaušiniais. Idėja pasigaminti tokių margučių jai kilo dar per karantiną:

„Kai visi buvome uždaryti ir daug laiko galėjome leisti gamtoje, prieš pat Velykas būdama pušynuose, prie jūros, pamačiusi gintarą taip ir pagalvojau: būtų faina pasidaryti gintarinių kiaušinių Velykoms.“

Asmeninio archyvo nuotr./Godos Jazdauskienės kurti margučiai
Asmeninio archyvo nuotr./Godos Jazdauskienės kurti margučiai

Pašnekovė sako, kad perprasti technikai, kaip pasigaminti gintarinį margutį, prireikė laiko: „Po truputį bandžiausi, domėjausi, siunčiausi įvairias priemones iš užsienio, daug skaičiau, daug mąsčiau ir daug eksperimentavau, kol tai išgavau. Vien bandymai truko apie tris mėnesius.“

Goda užsimena, kad pati gamyba yra gana sudėtinga, o margučiams pagaminti gali prireikti ir savaitės: „Kartais vienu metu gaminu apie šimtą vienetų, reikia leisti jiems sustingti, gerai išdžiūti, kitą dieną prasideda kitas etapas, ir taip viskas užsitęsia.“

Paprašyta papasakoti, iš kokių medžiagų gimsta margučiai, moteris sako, kad tam naudoja gelinę pastą, kurią maišo su akriliniu laku, šiek tiek grunto ir gipsinio tinko mišiniu.

„Užsimaišius košę reikia žiūrėti, kad ji būtų pakankamai klampi, bet ir staigiai nesudžiūtų. Tada ją reikia įlieti ir laukti, kol sustings, o jai stingstant barstyti aukso folijos blizgučius. Kai masė jau sustingsta, pasitelkus dažus ir rašalą bei kempinėles, bandyti išgauti gintaro atspalvius.

Asmeninio archyvo nuotr./Godos Jazdauskienės kurti margučiai
Asmeninio archyvo nuotr./Godos Jazdauskienės kurti margučiai

Kadangi maišoma labai daug elementų, dažai liejami į masės vidų, reikia labai greitai ir kruopščiai dirbti, nes viskas greitai stingsta. Nors technika visada naudojama ta pati, išgauti identiškų dirbinių neišeina“, – pasakoja pašnekovė ir priduria, kad dirbant su šia technika patartina naudoti respiratorių ir dirbti prie atviro lango, o dar geriau – lauke.

Savo gyvenimą su menine veikla siejanti Goda jau 15 metų užsiima dekupažu, o ilgainiui pradėjo ir lipdyti, ir akvarelę lieti: „Dekupažu užsiimti pradėjau sėdėdama namuose ir neturėdama, ką veikti, taip pat ir iš noro sukurti ką nors gražaus. Iš pradžių kūriau ir tebekuriu vaikams krikštadėžes, įvairias dėžutes ir kitus dalykus.

Asmeninio archyvo nuotr./Godos Jazdauskienės darbai
Asmeninio archyvo nuotr./Godos Jazdauskienės darbai

O prieš porą metų sumaniau, kad smagu būtų pasigaminti dirbinių, kurie atrodytų lyg gintariniai. Ir iš tiesų tai pradėjau daryti iš meilės gintarui. Pirmiausia sukūriau margučius, paskui širdeles ir burbulus Kalėdoms, kuriais galima puošti eglutę ar naudoti kaip dekoraciją namuose.“

Asmeninio archyvo nuotr./Godos Jazdauskienės kurtos širdelės
Asmeninio archyvo nuotr./Godos Jazdauskienės kurtos širdelės

Pašnekovė sako, kad gintariniai dirbiniai ne tik tapo mėgstami namiškių, bet ir sulaukė paklausos iš išorės.

„Kai padariau pirmuosius margučius, pasidalijau su artimaisiais, vyras iškart sakė: „Dėk į savo puslapį feisbuke ir pamatysi – juos labai greitai išgraibstys“, – prisimena „Découmania. Brush touch by Goda“ įkūrusi moteris ir priduria, kad kartais žmonės iš tiesų supainioja ir mano, jog šie dirbiniai – iš tikro gintaro.

Paklausta, kodėl juos norėjosi paversti būtent gintariniais, Goda sako pati labai mėgstanti gintarą ir kad jis veikiausiai kiekvienam lietuviui yra arčiausiai širdies: „Sakoma, kad jis toks bobutiškas (juokiasi), bet aš jį labai mėgstu, pati turiu papuošalų. Manau, kad gintaras atgimsta, o šiuolaikinėje juvelyrikoje iš jo gaminama nuostabių papuošalų.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų