„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Gražūs, bet išnaikina kitus pievų augalus: kodėl reikia iškasti lubinus?

Lietuvoje nuo seno lubinas buvo auginamas gėlių darželiuose dėl žavingo žiedyno, taip pat buvo sėjamas kaip dirvą gerinantis augalas. Tačiau vėliau sparčiai ir nekontroliuojamai išplito po gamtinę aplinką. Specialistai ragina atkreipti dėmesį, kad dabar tinkamas laikas naikinti tokius invazinius augalus – gausialapius lubinus. Tai padarius išsaugosime pievų augalų įvairovę.
Žydintys lubinai ir lubinų daigai
Žydintys lubinai ir lubinų daigai / Pranešimo žiniasklaidai autorių nuotr.

Kaip rašo Dzūkijos-Suvalkijos saugomų teritorijų direkcija, galvijai lubinų beveik neėda, todėl pievos tiek biologiniu tiek ekonominiu požiūriu tampa mažavertėmis.

Norint išlaikyti mums įprastą miškų ir pievų rūšinę įvairovę, privalome naikinti sparčiai plintančius visus invazinius augalus, taip pat ir gausialapius lubinus. Šiuo metu, kol lubinai dar nežydi, yra pats geriausias metas iškasti pavienius augalus, o jų tankiai užkariautus didesnius plotus nušienauti pirmą kartą.

Specialistai pataria, kad iškastas šaknis, kurios jos būna 50 cm ir dar ilgesnės, būtina išdžiovinti, ir tik tada kompostuoti. Jeigu lubinai šienaujami šiems jau nužydėjus, nupjautą lubinų žolę su ankštimis būtina surinkti, išdžiovinti ir sudeginti, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Ne natūraliose buveinėse, ten kur jau karaliauja vienarūšiai neįžengiami lubinų sąžalynai galima naikinti naudojant chemines priemones, t.y. herbicidus (svarbu prisiminti, kad būtina atsižvelgti į vandens apsaugos juostų reikalavimus).

Dirvonuojančiuose laukuose lubinus pavyksta išnaikinti įdirbant žemę ir užsėjant vienmetėmis kultūromis.

Lubinai prisitaikę išgyventi visur

Aplinkosaugininkų teigimu, gausialapiai lubinai laimi konkurencinę kovą su smėlynų ir kitais vietiniais augalais dėl keleto savybių. Ant lubinų šaknų gyvenančios bakterijos atmosferos azoto dujas verčia į azotines trąšas, kurių taip trūksta nederlingame smėlyje. Ilga pagrindinė šaknis aprūpina augalą vandeniu iš gilių žemės sluoksnių, o ankštyse subrendusios sėklos išlieka daigios ne vienerius metus. Tad lubinai lengvai įsitvirtina net ir nederlinguose plotuose, visiškai išstumdami tos vietos įprastus augalus.

Pranešimo žiniasklaidai autorių nuotr./Nupjautas lubinas
Pranešimo žiniasklaidai autorių nuotr./Nupjautas lubinas

„Apsiginkluokite kantrybe. Šio invazinio augalo naikinimas gali užtrukti nuo kelių iki keliolikos metų. Žiedų skynimas tik pristabdo nors ir gražaus, bet agresyvaus augalo plitimą, tad labai kviečiame prisidėti ir prie ilgalaikių veiksmų, kurie padės išlaikyti mūsų natūralių pievų rūšinę įvairovę“ – kalbėjo Dzūkijos-Suvalkijos saugomų teritorijų direkcijos ekologė Inga Čitavičienė.

Pranešimo žiniasklaidai autorių nuotr./Išrautas lubinas
Pranešimo žiniasklaidai autorių nuotr./Išrautas lubinas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų