2023 05 22

Interjero dizainerė dalinasi 5 patarimais, kaip lengvai ir nebrangiai prižiūrėti baldus.

Netyčia išsipylusi kava, sofos tarpuose tūnantys maisto trupiniai, ant fotelio besiveliantys šuns plaukai – tai tik keletas nemalonių situacijų, kurios gali negrįžtamai sugadinti minkštųjų baldų išvaizdą. Tačiau gera žinia ta, kad tinkamai baldus prižiūrėdami, galime prailginti jų gyvavimo trukmę. Salono „Gintaro baldai“ interjero dizainerė Jūratė Sventickienė dalinasi penkias lengvais bei sutaupyti leidžiančiais patarimais, kurie padės baldais džiaugtis ilgiau.
Baldų priežiūra
Baldų priežiūra / pranešimo žiniasklaidai autorių nuotr.

1. Pirmas žingsnis – minkštus baldus impregnuokite

Pirmas žingsnis – baldų impregnavimas, kuris gali apsaugoti juos nuo išorinio aplinkos poveikio ir prailginti gyvavimo trukmę. Deja, šią gudrybę namuose vis dar naudoja nedaugelis.

„Šiais laikais Lietuvoje vis dar nesusiformavęs įprotis baldus impregnuoti. O gaila – to nedarydami, tinkamai neapsaugome jų nuo išorinio aplinkos poveikio – dulkių, nešvarumų ir dėmių įsiskverbimo į audinius. Vėliau tai gali lemti baldų nusidėvėjimą ir prekinės išvaizdos praradimą. Todėl impregnuoti rekomenduojama visus tekstilinius, minkštuosius baldus“, – pasakoja specialistė.

Impregnuoti rekomenduojama visus tekstilinius, minkštuosius baldus.

Dalis baldų gamintojų juos impregnuoja gamykliškai. Tokiu atveju, atšviežinti apsauginį sluoksnį pakanka ir po metų naudojimo. „Tačiau net jeigu baldai ir impregnuoti, tas vietas, kurias dažai valome, triname su vandeniu, ar galų gale tiesiog natūraliai dėvime, gali tekti impregnuoti papildomai. Mat ten impregnavimo sluoksnis nusidėvi greičiau. Ši problema itin dažna porankių srityje. Jeigu baldai gamykliškai impregnuoti nebuvo, rekomenduočiau tai daryti bent porą kartų per metus“, – pataria J.Sventickienė.

Specialistė priduria, kad nemažiau svarbu pasirinkti ir tinkamas impregnavimo priemones. Anot jos, saugiausia neeksperimentuoti ir impregnavimo priemones įsigyti pasikonsultavus su baldų salono specialistais. Tik tokiu būdu būsite tikri, kad jos yra saugios, nepažeis baldų audinio, spalvos ar tekstūros.

2. Antra, reaguokite iškart

Netyčia išbėgusi kava ar vaisių sultys – tai tik kelios situacijos, kurios reikalauja žaibiškos reakcijos. Net ir ant impregnuotų baldų skysčius palikus valandai ar ilgiau, jie gali įsigerti negrįžtamai. „Taip nutikus, svarbu kuo greičiau dėmę nusausinti ir pašalinti. Baldų gamintojai tokiu atveju pirmiausia rekomenduoja ne chemines priemones, o švelnų vandens bei ūkinio muilo tirpalą. Tai pirmoji pagalba ištikus panašioms bėdoms,“ – sako J.Sventickienė.

Jei natūralios valymo priemonės nepadės, pravartu ieškoti cheminių valiklių. Tačiau interjero dizainerė tikina, kad netinkamai pasirinktos priemonės gali padaryti daugiau žalos, nei naudos.

„Tikrai nesiūlyčiau eksperimentuoti su bet kokia po ranka pasitaikiusia chemija. Galbūt ji išvalys vieną, du kartus. Tačiau vėliau gali išblukti audinio spalva, matytis pažeidimai. Todėl rekomenduojama priemones pirkti tik iš specialistų, kurie gali suteikti garantijas. Tokiu atveju būsite tikri, kad įsigyjate priemones, kurios gaminamos su specialiomis nano technologijomis, neturi agresyvaus kvapo, yra draugiškos vaikams bei augintiniams, gaminamos be žmogui ir aplinkai pavojingų chemikalų, todėl yra saugios, efektyvios bei patikimos“, – rekomenduoja interjero dizainerė.

Specialistė priduria, kad prieš naudodami bet kokias chemines medžiagas, pirmiausiai jas išbandykite nematomoje baldų vietoje. Mat skirtingi valikliai nevienodai veikia audinius, todėl pravartu atlikti nedidelį testą ir tik tada valyti dėmę matomoje vietoje.

3. Trečia, reguliariai siurbkite

Nors gali atrodyti, kad ant kai kurių baldų dulkių nesimato, dizainerė tikina – jos tikrai yra, tad ilgalaikėje perspektyvoje gali pakenkti audiniui. „Jei baldų nesiurbsime, o dar ir netyčia audinį apipilsime, galime turėti bėdų – dulkės susimaišys su skysčiais ir dėmės gali tapti dar sunkiau pašalinamos“, – pabrėžia interjero dizainerė.

Norėdami išlaikyti prekinę baldų išvaizdą kuo ilgiau, turėtume juos siurbti bent kartą per savaitę. Taip dulkių ir alergenų kiekis išliks minimalus. Kadangi minkšti baldai yra lengvai pažeidžiami, rekomenduojama naudoti specialius siurbimo antgalius, kurie yra švelnūs ir nepažeis audinių.

Pranešimo žiniasklaidai autorių nuotr./Baldų siurbimas
Pranešimo žiniasklaidai autorių nuotr./Baldų siurbimas

„Baldų siurbimui gali praversti ir gariniai siurbliai, kurie nesunkiai atnaujina jau ilgai naudojamus baldus, gerai išvalo audinius. Tik svarbu atkreipti dėmesį, kad po šio valymo net ir impregnuota baldų medžiaga tampa ir vėl pažeidžiama, todėl po garinio valymo audinius derėtų iš naujo gerai impregnuoti“, – pažymi pašnekovė.

4. Tinkamai rūpinkitės baldais namuose

Norint, kad baldus būtų galima naudoti kuo ilgiau, svarbu ne tik tinkamai juos valyti, bet ir prižiūrėti.

„Rekomenduojama vengti dėti karštus daiktus ar indus tiesiai ant baldų. Karštis gali paveikti jų audinį ir palikti žymes. Todėl pravartu visada naudoti karštį sulaikančius padėkliukus, kad apsaugotumėte paviršius. Taip pat venkite perteklinės drėgmės namuose, kuri gali sukelti pelėsio ir grybelio atsiradimą, sugadinti baldų audinį. Jei namuose daug drėgmės, rekomenduojama naudoti oro drėgmės surinktuvus ar reguliariai vėdinti patalpas“, – sako J.Sventickienė.

Dalį šiuolaikinių baldų gamintojai žymi specialiais sertifikatais, nurodančiais, kad šie atsparūs saulės spinduliams. Tačiau jeigu gamintojas nenurodė kitaip, dalį audinių pravartu saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių. Saulės šviesa gali daryti neigiamą poveikį baldų audiniui, išblukindama jų spalvą. Tokiais atvejais pravartu nestatyti baldų po tiesioginiais saulės spinduliais, naudoti dienines užuolaidas arba dengti užtiesalais.

5. Baldų priežiūrą derinkite prie medžiagų ir audinių

Galiausiai, interjero dizainerė priduria, kad baldų priežiūra labai priklauso ir nuo medžiagos tipo bei gamintojo priežiūros rekomendacijų.

„Gamintojai neretai naudoja etiketes, kurios nurodo technines audinių charakteristikas. Tokie sertifikatai pažymi, kokios priežiūros reikalauja medžiaga, ar ji – impregnuota, draugiška gyvūnams. Jei yra pastarojo kriterijaus žymėjimas, vadinasi, audinį bus lengva valyti, pašalinti augintinių plaukus, seilės, dėmes. Pavyzdžiui, dažnai audiniai, draugiški gyvūnams, jau būna impregnuoti, tad pirmuosius metus to daryti nereikia“, – teigia pašnekovė.

Nors dažnas baiminasi veliūrinių audinių, manydamas, kad juos prižiūrėti sudėtinga, J.Sventickienė teigia, kad tai mitas. „Daugelio medžiaginių baldų, o taip pat ir veliūro, priežiūra – panaši, todėl jų visai nereikėtų baimintis. Tokio tipo baldus gali prireikti dažniau valyti ar impregnuoti, tačiau po šių procedūrų baldui galima sugrąžinti artimą prekinei išvaizdą, kas būtų daug sudėtingiau su dirbtinės odos baldais“, – priduria specialistė.

Oda pakankamai jautriai reaguoja į išorinius aplinkos veiksnius, ją būtina laikyti atokiau nuo tiesioginės saulės spindulių.

Priešingai vyraujančiai nuomonei, natūralios odos baldų priežiūra – gali būti dar sudėtingesnė negu medžiaginių. „Odiniams baldams priežiūros neretai reikia daugiau. Odą būtina pamaitinti specialiu pieneliu, naudoti jos priežiūrai pritaikytus kremus, kad išlaikytume odos elastingumą. Antraip oda ims trūkinėti, išsausės, gali pakeisti savo spalvą. Oda pakankamai jautriai reaguoja į išorinius aplinkos veiksnius, ją būtina laikyti atokiau nuo tiesioginės saulės spindulių. Tad tai nėra lengviausiai prižiūrima baldų medžiaga“, – pasakoja J.Sventickienė.

Interjero dizainerė priduria, kad visada pravartu vadovautis baldų gamintojo rekomendacijomis ar pasikonsultuoti su baldų salonų specialistais. Tokiu būdu išvengsite baldų pažeidimų ir ilgiau džiaugsitės jų prekine išvaizda.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis