Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2021 08 23

Interjero dizainerė: kaip išdėstyti šviestuvus, kad būtų ir praktiška, ir jauku

Kuo šviesesni namai – tuo maloniau juose leisti laiką. Todėl kuriant jaukius namus itin svarbu pasirūpinti ne tik estetišku, tačiau ir funkcionaliu bei tinkamai suplanuotu apšvietimu. Pranešime žiniasklaidai interjero dizainerė Dovilė Sakevičė pasakoja, į kokius svarbiausius aspektus verta atsižvelgti renkantis šviestuvus visoms namų erdvėms.
Namų apšvietimas
Namų apšvietimas / Pranešimo spaudai siuntėjų nuotr.

Svetainėje derinkite skirtingą apšvietimą

Svetainėje praleidžiame daugiausiai savo laiko, jos erdvė dažnai būna suskirstyta zonomis, todėl itin svarbu pasirūpinti skirtingu šių erdvių apšvietimu. Dizainerė pataria čia derinti tiek bendrąjį, tiek akcentinį bei dekoratyvųjį apšvietimą, o keičiant jo intensyvumą kaskart sukurti vis kitą atmosferą.

Svetainės centre reikalingas pagrindinis, visą erdvę apšviečiantis šviestuvas, o poilsio zonoje, kurioje žiūrime televizorių, vertėtų pasirūpinti jaukesne šviesa.

„Virš televizoriaus spintelės galima lubose išdėstyti nukreipiamus įleidžiamus arba antviršinius šviestuvėlius, kurie būtų naudojami išjungus pagrindinį šviestuvą. Juk jaukiai leidžiant laiką su šeima, nesinori intensyvios, akinančios šviesos praverčiančios, kai būtinas puikus matomumas“, – pasakoja D.Sakevičė.

Taip pat bendrą jaukią aplinką svetainėje padės sukurti LED apšvietimas nišose ties užuolaidomis. O bėgelis su kryptiniais prožektoriukais, kurie gali apšviesti ir didesnį plotą ar tam tikrą zoną, – tinkamas sprendimas bendroje svetainės erdvėje ar koridoriuje, nukreipiant šviesą į ten pakabintus ant sienos paveikslus.

Sieniniai dekoratyvūs šviestuvai taip pat reikalingi svetainės zonoje. Jie suteikia daugiau šviesos, praverčia skaitant knygą, gali akcentuoti sienų dekoro elementus ar meno kūrinius. Originalių, nestandartinių formų šviestuvai gali tapti ir stilinga interjero detale.

Norint pagyvinti gyvenamosios erdvės aplinką, taip pat galima išsirinkti pastatomą toršerą. Jį paprasta perstatyti į kitą vietą, todėl gali būti naudojamas tiek svetainėje, tiek terasoje ar miegamajame.

Miegamajame – neblaškantis dėmesio apšvietimas

Miegamajame D.Sakevičė taip pat rekomenduoja pasirūpinti keliais apšvietimo variantais, kad būtų galima reguliuoti jo ryškumą.

„Miegamasis – tai poilsio erdvė, į kurią sugrįžtame atsipalaiduoti, nusiraminti, pamiršti dienos darbus bei rūpesčius. Todėl bendras lubose montuojamas apšvietimas turėtų būti ne itin ryškus, neblaškantis dėmesio. Taip pat verta pagalvoti apie prislopintą taškinį apšvietimą užuolaidų nišose“, – rekomenduoja interjero profesionalė.

Pranešimo žiniasklaidai siuntėjų nuotr./Namų apšvietimas
Pranešimo žiniasklaidai siuntėjų nuotr./Namų apšvietimas

Anot vieno prekybos tinklo atstovės, miegamajam kambariui klientai dažniausiai renkasi neutralius, lubose montuojamus ar kabinamus šviestuvus.

„Savo poilsio zonoje klientai nori subtilių, dėmesio neblaškančių šviestuvų, todėl pagrindiniam miegamojo kambario apšvietimui tiek elektroninėje, tiek fizinėse parduotuvėse prioritetą teikia minimalistiniams sprendimams – plafoninio tipo lubiniams šviestuvams. Nuo lubų nuleidžiami šviestuvai dažniau naudojami kaip papildomas apšvietimas – jie įrengiami šalia lovos“, – klientų pasirinkimus komentuoja E.Uckutė, „Kesko Senukai Lithuania“ rinkodaros direktorė.

Jai antrina dizainerė, pristatydama ir vieną nestandartinį sprendimą: „Prie miegamojo lovos ant sienos galima derinti skirtingus šviestuvus: vienoje pusėje – šviestuvą pritvirtinti prie lubų ir nuleisti iki reikiamo aukščio, o kitoje pusėje naudoti sieninį „bra“ šviestuvą: atrodys išties nestandartiškai ir originaliai“.

Maisto gaminimo ir valgymo zonos

Virtuvės erdvė taip pat nėra vientisa, tad ir čia negalima apsiriboti vieninteliu apšvietimo variantu. Visų pirma, reikėtų nuspręsti dėl šios patalpos bendrojo apšvietimo.

„Pagrindiniam apšvietimui itin tinka įleidžiamos LED panelės – jos nemeta šešėlių, tad šviesa sklinda plačiu kampu. Tokie šviestuvai yra minimalistiniai, tarsi „nematomi“, todėl optiškai nežemina lubų. Kitas tinkamas sprendimas – šviesos srautą leidžiančios reguliuoti priglaistomos LED juostos arba šviestuvėliai“, – vardija D.Sakevičė.

Taip pat nereikėtų pamiršti funkcinio apšvietimo, naudojamo konkrečiose virtuvės erdvėse. Intensyvesne šviesa reikia apšviesti maisto gaminimo bei valgymo zonas.

„Gaminant maistą norisi intensyvesnės šviesos, kuri gerai apšviestų tiek stalviršį, tiek viryklę. Čia dažniausiai naudojamos LED juostos, įmontuojamos po pakabinamomis spintelėmis, lentynomis. O valgomojo zonai apšviesti dažniausiai naudojami pakabinami nuleidžiami šviestuvai. Jie ne tik atlieka savo pagrindinę funkciją, bet ir papildo erdvę, o išsirinkus stilingą dizainą, padeda sukurti charakteringą interjerą“, – pataria interjero dizaino ekspertė.

Ekspertų patarimai

Atsižvelgdami į dažniausiai klientams kylančius klausimus, „Senukų“ ekspertai dalijasi keliais aktualiais patarimais.

1. Svarbi ne tik estetinė, tačiau ir praktinė apšvietimo funkcija

Šviestuvas yra neatsiejama interjero detalė, kuri apjungia viso kambario dekoro detales į visumą. Tačiau ne mažiau svarbus ir jo praktiškumas, kurį gali pasiūlyti išmaniosios lemputės. Tokioms lemputėms pritaikyti šviestuvai yra ypač praktiški, nes leidžia keisti šviesos spalvą bei intensyvumą.

Akcentiniam apšvietimui taip pat galite naudoti elektrą taupančias lemputes. Šių lempučių pagalba ne tik sukursite jaukią namų atmosferą, bet ir suvartosite mažiau elektros energijos. Tai ne tik padės sutaupyti pinigų, bet ir prisidės prie aplinkos saugojimo.

2. Rinkitės šiltą šviesą

Šalta šviesa tinkamesnė darbo zonai, kai būtina susikoncentruoti, o jaukesnę namų atmosferą padeda kurti šilta šviesa. Jos šiluma matuojama kelvinais: kuo mažesnis šis skaičius, tuo šviesa šiltesnė. Pavyzdžiui, gyvenamojoje erdvėje rekomenduojama rinktis 2700–3000 kelvinų lemputes arba išmanias lemputes, kurių šviesos intensyvumą ir spalvą galima reguliuoti pagal poreikį.

Pranešimo žiniasklaidai siuntėjų nuotr./Namų apšvietimas
Pranešimo žiniasklaidai siuntėjų nuotr./Namų apšvietimas

3. Valdykite šviesos ryškumą

Apšvietimui svarbus liumenais matuojamas šviesos srautas. Liumenai skaičiuojami kvadratiniam patalpos metrui. Mažiau intensyvios šviesos reikėtų miegamajame bei poilsio erdvėje – rekomenduojama 150 liumenų kvadratiniam metrui. Svetainėje rekomenduojamas šviesos intensyvumas – 200, virtuvėje – ne mažesnis kaip 200–250. Darbo bei mokymosi zonoje reiktų skirti 300–400 liumenų kvadratiniam patalpos metrui. Nebūtina rinktis tik vieną šviestuvą – reikiamą šviesos srautą galima surinkti iš kelių šviestuvų.

4. Šviestuvai neturi trukdyti

Šviesos šaltiniai patalpoje turi būti išdėstyti taip, kad netrukdytų judėti, nekeltų pavojaus vaikams ir naminiams gyvūnams. Todėl prieš montuodami šviestuvus įsitikinkite, kad juos kabinate tinkamame aukštyje ir jie netrukdo atidaryti durų, spintelių ar stalčių.

5. Nebijokite eksperimentuoti

Norint išlaikyti vientisą interjerą, galima rinktis to paties gamintojo šviestuvus visose namų erdvėse. Tačiau siekiant išskirtinumo, verta drąsiai derinti skirtingo tipo šviestuvus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs