2018 08 30

Išmanieji laikrodžiai ir apyrankės: ar turi neigiamo poveikio sveikatai?

Visai neseniai rinkoje pasirodžiusių išmaniųjų laikrodžių populiarumas Lietuvoje auga. Anot elektroninių parduotuvių atstovų, palyginti su praėjusiais metais, šiemet jų paklausa augo du, tris kartus. Anot Nacionalinio visuomenės sveikatos centro atstovės, kadangi informacijos apie išmaniųjų laikrodžių ar apyrankių poveikį sveikatai nėra, tai ir sunku įsivertinti, ar yra sveika, pavyzdžiui, su šiais įrenginiais miegoti.
Išmaniosios apyrankės
Išmaniosios apyrankės / Scanpix. nuotr

Išmaniųjų laikrodžių ir apyrankių paklausa auga

Anot internetinių parduotuvių atstovų, susidomėjimas išmaniaisiais laikrodžiais ir apyrankėmis auga. „Pigu.lt“ rinkodaros direktorė Giedrė Vilkė teigia, kad, lyginant šių metų aštuonių mėnesių pardavimus su tuo pačiu laikotarpiu pernai, šių įrenginių paklausa išaugo daugiau nei 3 kartus. Parduotuvių tinklo „Topo centras“ atstovas Žilvinas Kulvinskis pastebi, kad šiais metais išmaniųjų laikrodžių ir apyrankių paklausa dešimtimis kartų išaugo mažiausio formato parduotuvėse, kurios yra rajonų centruose.

„Jau jaučiame išaugusią vaikiškų išmaniųjų laikrodžių paklausą. Dar nesibaigus rugpjūčio mėnesiui jų nupirkta daugiau nei dukart daugiau nei liepą“, – sako Ž.Kulvinskis.

Vida Press nuotr./Išmanieji laikrodžiai
Vida Press nuotr./Išmanieji laikrodžiai

Pasak G.Vilkės, stebint šių metų pardavimo statistiką, klientai daugiausia renkasi aktyvumo apyrankes su gana paprastomis funkcijomis, tokiomis kaip laikrodis, žingsniamatis, širdies ritmo matuoklis, įspėjimai apie praleistus skambučius ar SMS.

„Matome tendenciją, kad išbandę paprastesnes apyrankes klientai mielai renkasi ir daugiau funkcionalumų turinčius išmaniuosius įrenginius. Klientai ne tik seka įveiktą atstumą, skaičiuoja nueitus žingsnius ar sudegintas kalorijas, bet ir su išmaniaisiais įrenginiais siekia užsibrėžtų tikslų sporte. Jie perka laikrodžius sportui, kurie atsparūs vandeniui, turi liečiamą ekraną, palaiko GPS funkciją, Wi-Fi ryšį ir panašiai“, – priduria pašnekovė.

Anot Ž.Kulvinskio, moterys dažniau renkasi apyrankes, nes šios mažesnės ir subtilesnio dizaino, o vyrai pirmenybę teikia išmaniesiems laikrodžiams.

„Pirkėjams vis dar svarbu kaina, bet pirkėjai turi žinoti, kad norint tikslumo, negalima rinktis pačių pigiausių įrenginių. Šis patarimas ypač aktualus vyresniems pirkėjams, kurie tokį įrenginį įsigyja daugiausia pulsui fiksuoti“, – pabrėžia „Topo centras“ atstovas.

Informacijos apie išmaniųjų įrenginių poveikį sveikatai nėra

Pasak Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vedėjos Irenos Taraškevičienės, nei Pasaulio sveikatos organizacija, nei kitos institucijos nėra aiškiai pasisakusios apie išmaniųjų laikrodžių ar apyrankių poveikį sveikatai.

Vida Press nuotr./Išmanieji laikrodžiai
Vida Press nuotr./Išmanieji laikrodžiai

Anot pašnekovės, viskas priklauso nuo to, kaip aksesuaras veikia: „Kadangi laikrodžių ir apyrankių, kurios veikia per „Bluetooth“ ar Wi-Fi, ryšys su kitu įrenginiu yra žymiai mažesniu atstumu, tai ir galingumas, ir dažnis yra kitas. Jie yra mažiau pavojingi“, – pabrėžia I.Taraškevičienė.

Pašnekovė priduria, kad literatūros ir išsamios informacijos apie išmaniųjų laikrodžių ar apyrankių poveikį sveikatai nėra: „Manoma, kad jeigu jau jie ne prie galvos, ne prie ausies, o ant rankos, tai gal tas poveikis mažesnis.“

Kadangi informacijos apie išmaniųjų laikrodžių ar apyrankių poveikį sveikatai beveik neįmanoma rasti, tai ir nežinoma, ar gali jie pridaryti žalos vaikų sveikatai. Paklausta, ar tėveliai, pirkdami savo vaikams išmaniuosius laikrodžius, teisingai daro, I.Taraškevičienė pabrėžia, kad klausimas kyla, ar iš tikrųjų vaikui reikia išmaniojo laikrodžio.

„Reikia visgi manyti, kad tas objektas ant riešo yra mažiau pavojingas negu prie ausies, bet yra vienas BET. Prie ausies mes vis dėlto telefoną dedame periodiškai, o laikrodis jau visą laiką bus ant rankos. Ir jeigu ten atsinaujina programos, ryšys yra visą laiką palaikomas“, – teigia specialistė.

123RF.com nuotr./Bėgikė
123RF.com nuotr./Bėgikė

Įvertinkite, ar vaikui išmanusis laikrodis yra reikalingas

Anot „Pigu.lt“ rinkodaros direktorės G.Vilkės, rinkdamiesi išmaniuosius laikrodžius arba apyrankes, žmonės turėtų įsivertinti savo norus ir nepatingėti perskaityti prekės aprašymo: „Mažiesiems išmanųjį laikrodį ar apyrankę rekomenduojame pirkti su gumine apyranke, atsparius vandeniui. Vaikai aktyvūs, todėl šiomis savybėmis pasižymintys daiktai tarnaus ilgiau ir reikalaus mažiau priežiūros“, – pataria G.Vilkė.

„Topo centro“ atstovas Ž.Kulvinskis pabrėžia, kad prieš ieškant išmaniojo laikrodžio vaikams, pagrindinis tėvų namų darbas yra sužinoti, ar jie leidžiami vaikų mokykloje ar darželyje. „Renkant laikrodį vaikui reikėtų turėti omeny, kad jis ar ji išmaniojo įrenginio nesaugos taip, kaip saugotumėte jūs, todėl rekomenduotume rinktis modelį atsparų drėgmei, dulkėms ir smūgiams“, – teigia pašnekovas.

Pasak I.Taraškevičienės, tėvams reikia pasverti, ar ta apyrankė yra vaikui gyvybiškai reikalinga, tačiau, jeigu jau perkama, tai tėvai turėtų įsigilinti, kokiu būdu išmanieji laikrodžiai ar apyrankės veikia. Jeigu atsiranda poreikis, tuomet reikėtų vaikams riboti jų naudojimą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis