Per Kalėdas skaitykite kartu. Prenumeratai -50%
Išbandyti

Įvardijo esminę priežastį, kodėl namuose kaupiasi pelėsis

Namuose besikaupiantis pelėsis – dažna problema, ypač aktuali šaltuoju metų laiku. Daugelis ieško veiksmingų būdų jį naikinti, tačiau specialistai ragina dėmesį skirti ne pelėsio, o jo atsiradimo priežasčių šalinimui.
Pelėsis
Pelėsis / Organizatorių arch.nuotr.

Kodėl namuose kaupiasi pelėsis ir kaip jo išvengti, pasakoja daugiabučių administravimo ir priežiūros įmonės „Civinity“ regiono vadovas Deividas Karalius.

Pagrindinė pelėsio atsiradimo priežastis – per didelė namų drėgmė

Juodos dėmės ir nemalonus kvapas – du pagrindiniai požymiai, rodantys, kad namuose susiduriate su pelėsio problema.

Namuose atsiradęs pelėsis gali sukelti ne tik estetines, bet ir sveikatos problemas. Pelėsis – grybas, kuris gali sukelti alergines reakcijas, galvos skausmus ir net kvėpavimo takų uždegimą bei pažeisti nervų sistemą.

Pelėsis ima kauptis tada, kai namuose padidėja oro drėgmė, kuri tinkamai neišgarinama. Drėgmės lygis gali pakilti dėl įvairiausių priežasčių: nepakankamo patalpų vėdinimo, šildymo, kambariuose džiovinamų skalbinių, uždengiamų radiatorių ar intensyviai gaminant maistą.

Patikrinkite, ar tinkamai veikia namų ventiliacija

Jeigu namuose netinkamai veikia oro ventiliacinė sistema, jie vėdinami nepakankamai, todėl pakilusi drėgmė niekur nedingsta ir ima kauptis šalčiausiose namų vietose, tokiose kaip langai, sienos, kampai.

Norint suprasti, ar namuose tinkamai veikia oro išmetimo ventiliacinė sistema, galima atlikti paprastą testą.

„Ventiliacijos veikimą galima patikrinti liepsnelės pagalba: prie ventiliacijos angos pridėkite degančią žvakę ar kitą liepsnos šaltinį. Jeigu liepsna krypsta į vėdinimo kanalą, vadinasi, ventiliacijos sistema veikia. Jeigu oras pučiamas atgal į patalpas, liepsna kryps nuo ventiliacijos angos – tai ženklas, kad ventiliacija neveikia,“ – sako „Civinity“ specialistas.

Jeigu matote, kad ventiliacijos sistema neveikia, paprastai problema slypi užterštuose vėdinimo kanaluose. Juose ilgainiui kaupiasi dulkės, įvairios atliekos, iš gartraukių surinkti riebalai, dėl kurių vėdinimo sistema tampa mažiau efektyvi, sumažėja natūrali trauka. Norint ją pagerinti, vėdinimo kanalus būtina tinkamai išvalyti.

Reguliariai vėdinkite namus ir palaikykite tinkamą temperatūrą

Siekiant namuose išvengti pelėsio taip pat svarbu reguliariai vėdinti namų patalpas atidarant langus. Tai itin aktualu senos statybos namuose, nes juose, paprastai, prasčiau veikia daugiabučio ventiliacijos sistema, o drėgmė kaupiasi lengviau.

Svarbus ne tik drėgmės mažinimas namuose, bet ir tinkamos vidaus oro temperatūros palaikymas: temperatūra namuose neturėti nukristi žemiau 18 laipsnių šilumos.

„Rekomenduojame kiekvienuose namuose matuoti tiek oro temperatūrą, tiek drėgmę. Temperatūra namuose neturėti nukristi žemiau 18 laipsnių šilumos, o drėgmės lygis būti 40-60 proc.,“– pasakoja D. Karalius.

Pasak specialisto, patalpas vėdinti reikia trumpai, bet intensyviai. Papildomai atverti langus rekomenduojama ir tais atvejais, kai gaminama ir namuose susikaupia daugiau garų, ar kambariuose džiovinami skalbiniai. Jeigu drėgmės lygio sumažinti natūraliomis priemonėmis nepavyksta, tam efektyviai taip pat padėti specialūs prietaisai – sausintuvai.

Pelėsis gali signalizuoti ir langų problemas

Atšalus lauko oro temperatūrai ir prasidėjus šildymo sezonui namuose neretai ima rasoti langai, o dėl pastovios drėgmės langų angokraščiuose, sienų kampuose atsiranda pelėsis.

Jeigu net ir tinkamai vėdinant patalpas, palaikant reikiamą temperatūrą ir drėgmę rasos nuo langų išvengti nepavyksta, greičiausiai problema slypi languose.

Pasak specialisto, jeigu langai sumontuoti nekokybiškai arba per laiką yra pakitusi jų išorinė apdaila, pro lango angokraščius į patalpas patenka šaltas oras, susidaro rasos taškas, peršąlą ir ant langų kaupiasi pelėsis. Tokiais atvejais rekomenduojama kreiptis į langų specialistus ir langus tvarkyti arba keisti.

Problema gali slypėti ir nesandariame namo fasade

Gyvenantys daugiabučiuose blokiniuose namuose taip pat neretai susiduria su nesandarių namo fasado siūlių keliamomis problemomis. Per laiką šios siūlės, jungiančios pastato blokus, tampa nehermetiškos, pro jas patenka drėgmė ir namuose atsiranda pelėsis.

Paprastai tokiais atvejais ima šlapti ir pelyti išorinės buto sienos. Deja, bet tokiais atvejais nei buto vėdinimas, nei tinkama vidaus oro temperatūra pelėsio problemos išspręsti nepadės.

„Tam, kad drėgmė per fasadą į butą daugiau nesiskverbtų, būtina daugiabučio fasadą tvarkyti jo siūles hermetizuojant, o blokus dažant termokeraminiais dažais,“ – pataria specialistas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tvarumu garsėjanti kompanija „Reynaers Aluminium“ prisidės prie unikalaus miestelio verslui statybų Kauno LEZ
Reklama
Energija veiksme: kaip Dakaro lenktynininkas valdo stresą ir iššūkius
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas