2013 05 09

Ką gegužę derėtų nuveikti darže

Nors šiemet daržininkų kalendorius gerokai susijaukė dėl užsitęsusios žiemos, ilgai laukta šiluma visgi atkeliavo. Tad derėtų paskubėti su darbais...
Sodinimas
Sodinimas / Fotolia nuotr.

♦ Gegužę lauke sodinama ir sėjama dauguma daržovių. Prasidėjus tikrajam pavasariui, kai vidutinė paros temperatūra būna didesnė nei 5 °C šilumos, sužaliavus ievoms, sužydėjus plukėms, parskridus kregždėms, sėjami ankstyvieji burokėliai, gelteklės, pupos, prieskoninės daržovės. Taip pat sodinami ropiniai ir brokoliniai kopūstai, porai, žiedinių kopūstų daigai, svogūnai, salierai, salotos, burokėlių, kopūstų, griežčių, morkų, salierų, ridikų ir ridikėlių pasodai.

♦ Kai vidutinė oro temperatūra būna ne žemesnė kaip 10 °C šilumos, pražydus alyvoms (paprastai tai būna apie gegužės 17–29 d.), tinkamas metas lauke sėti rudeninius žiedinius kopūstus, aguročius, moliūgus, cukinijas, patisonus, griežčius, žiemai skirtus vėlyvuosius burokėlius ir morkas. Apsaugotose vietose po priedangomis sodinami agurkų, pomidorų, vidutinio ankstyvumo kopūstų, petražolių daigai ir kt.

♦ Antrąją gegužės pusę sodinamos ir vėlyvosios bulvių veislės.

♦ Gegužės viduryje nešildomuose polietileniniuose šiltnamiuose galite sodinti agurkų ir pomidorų daigus.

♦ Gegužę lauke sėjamos šalčiams atsparios petražolės, morkos, ridikėliai, pastarnokai, vasariniai česnakai, krienai, žirniai, pupelės, salotos. Sėkite ne per tankiai, uždenkite plėvele – greičiau išlįs daigai. Dar ne vėlu pasodinti svogūnus. Prieš tai pašalinkite senas šakneles, nulupkite atsiknojusius lukštus ir pamirkykite švelniame kalio permanganato tirpale.

♦ Prieš sodindama ir pasodinusi, nepamirškite kaskart papurenti žemę (ne taip sparčiai dygs piktžolės, išsilaikys drėgmės pusiausvyra).

♦ Pasėtas ir pasodintas daržoves mulčiuokite, o sausu oru kuo dažniau palaistykite, bet neperliekite.

♦ Išretinkite per tankiai sudygusias daržoves. O jeigu auga per retai, įsodinkite daigų ar pasėkite mirkytų sėklų. Galite patręšti (geriausia rinktis natūralias, ekologiškas trąšas). Ridikėlius ir kopūstus mažiau puls spragės, jei uždengsite juos daržo plėvele.

♦ Pražydusį braškyną, savaitę prieš sužydėjimą arba vos pražydus braškėms, specialistai pataria mulčiuoti stambiomis pjuvenomis arba šiaudais. Uogos išliks švarios, mažiau pus. Mulčiui tinka ir daržo plėvelė. Išklokite ją prieš naujai sodindama braškes. Plėvelę užtieskite ant paruoštos išlygintos žemės, o į pradurtas skylutes (6 cm skersmens skyles išdėstykite trieilėmis juostomis) sodinkite daigus. Plėvelė sulaiko šilumą, todėl galima sulaukti greitesnio ir gausesnio derliaus. Be to, saugo nuo piktžolių ir puvimo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
„Lidl Lietuva“ septintus metus iš eilės pripažinta geriausiu darbdaviu Lietuvoje ir Europoje
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai