2017 06 11

Ką turite žinoti apie morkų auginimą, kad jų derlius džiugintų? Pataria specialistė

Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad morkas auginti labai lengva. Atrodo, ką gi čia naujo sužinosi? Visgi ne kiekvienam pavyksta sulaukti norimo derliaus – morkos auga nedidukės, nuvilia skoniu, būna išvagotos morkinių muselių. Ūkininkė ir mokslų daktarė Ingrida Verbylienė pataria, ką turėtumėte žinoti, kad rezultatas džiugintų.
Morkos
Morkos / Vida Press nuotr.
Temos: 2 Morkos Daržas

– Kokioje žemėje geriausia auga morkos?

– Morkos geriausiai auga priesmėlio ar lengvo priemolio dirvožemyje. Dirvožemis turėtų būti humusingas, neužmirkstantis, dirva nesupuolusi, giliai supurenta. Sunkioje dirvoje morkos būna trumpos, šakotos.

– Kaip dažnai reikėtų laistyti morkas?

– Jeigu auginate morkas lysvėje prie namų, morkas galite kartais palaistyti, tada šakniavaisiai bus didesni ir sultingesni. Jeigu morkas auginate laukuose, palaistys lietus.

– Kaip patartumėte tręšti?

– Morkoms lysvę geriausia ruošti iš rudens. Į dirvą galima įterpti mėšlo, komposto. Morkas geriausia sėti dirvoje, kurioje prieš tai augo žalioji trąša, pavyzdžiui, lubinai, aliejinis ridikas, žirniai ir kiti ankštiniai. Auginant morkas gamtinės žemdirbystės principu, dirvą reikėtų mulčiuoti rudenį ir ankstyvą pavasarį mulčią patraukti nuo eilutės, kur augs morkos, kad dirva anksčiau sušiltų. Mulčią galima grąžinti tik morkoms paaugus.

TAIP PAT SKAITYKITE: Agnė Gaisrė – asfalto vaikas, kaimynus užkrėtęs daržais balkone: „Man išties trūksta kaimo“

– Kokiu atstumu patartumėte auginti morkas?

– Morkos sėjamos eilutėmis. Svarbu nepasėti labai tankiai, o jei jau taip atsitiko, morkas būtina retinti. Neretintos morkos užauga mažos, plonos. Jei dirva labai palanki morkoms auginti, morkas galima palikti augti ir kupsteliais po 2–3 vienetus, tačiau tarp kupstelių reikėtų palikti 0,5–1 cm tarpelius.

„PantherMedia“/„Scanpix“ nuotr./Morkos
„PantherMedia“/„Scanpix“ nuotr./Morkos

– Dėl kokių priežasčių gali būti prastas derlius?

– Prastas derlius gali priklausyti nuo pasirinktos morkų veislės, nuo pasirinkto sėklų gamintojo ar pakuotojo. Gero derliaus neverta tikėtis morkas auginant pavėsyje ar užmirkusiame dirvožemyje. Per tankiai pasėtas morkas būtina retinti, nors kartais atrodo, kad gal užaugs ir visos sudygusios morkos.

Geriausia morkas retinti, kol jos dar mažos, nes vėliau išrauti būna gaila. Derlius gali būti prastas ir dėl užpuolusios morkinės muselės, morkos gali užaugti didelės, tačiau bus išvagotos muselių lervų kanalėliais.

– Kaip sulaukti gero derliaus?

– Morkas galima sėti iš rudens, anksti pavasarį ankstyvam derliui ir gegužės pabaigoje – birželio pradžioje vėlyvam derliui. Morkas pasėjus rudenį ne visada galima sulaukti didelio derliaus, nes dalį morkų sėklų susirenka graužikai, dalis sėklų nesudygsta dėl nepalankios žiemos, tačiau užaugusios morkos derliumi nudžiugina anksčiau. Ankstyvą pavasarį geriausia sėti ankstyvų veislių morkas, kurios greičiau užaugina derlių, tačiau nėra tinkamos laikyti per žiemą. Žiemos atsargoms reikia sėti vėlyvų veislių morkas.

Dabar prekyboje yra ne tik oranžinių morkų, bet ir baltų, violetinių, raudonų. Jeigu mėgstate eksperimentuoti, galite pabandyti ir šias veisles. Norint sulaukti gero derliaus, ne tik dirva turi būti gerai paruošta, bet ir negalima sėti morkų į labai piktžolėtą dirvą. Net jei iš pradžių atrodo, kad piktžolių nėra, tačiau per vasarą reikėtų morkas kelis kartus nuravėti, kad greitai augančios žolės nenustelbtų liaunų morkų daigelių. Jei ravėsite, kai žolės bus morkas praaugusios, raudami žolę, kartu galite išrauti ir morkas.

– Kokios ligos dažniausiai puola morkas?

– Morkas dažniausiai puola morkinė muselė, iš patikimų priemonių yra tik cheminiai preparatai, o auginant ekologiškai ir sau, geriausia išbandyti liaudiškas priemones t. y. morkas rekomenduojama sodinti kartu su svogūnais, nes morkos atbaido svogūninę muselę, o svogūnai – morkinę.

Morkas galima pabarstyti medžio pelenais. Jei norite apsaugoti morkas nuo muselės, jas kurį laiką reikėtų auginti po agroplėvele, kad skraidančios musės nesudėtų kiaušinėlių, nes išsiritusios lervos išgraužia morkose kanalus ir morkos blogai laikosi per žiemą. Tačiau tai irgi nėra labai patikima apsauga, nes morkinė muselė skraido du kartus per vasaros sezoną. Jeigu nenorime savų daržovių purkšti, reikėtų laikytis sėjomainos. Nesėti morkų toje pačioje vietoje, kur jos augo pernai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai