Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2015 08 08

Kai įspūdžiai veda iš proto: Jeruzalės sindromas

Pasakodama apie kelionę, draugė prisipažino, kad išvydusi meno šedevrus Florencijoje nė nepajuto, kaip staiga pakirto kojas, pradėjo suktis galva, net pagalvojo, kad kraustosi iš proto... Mokslininkai įspėja – meno kūrinių sukeltų įspūdžių gausa kai kuriems žmonėms daro neįprastą poveikį.
Raudų siena Jeruzalėje
Raudų siena Jeruzalėje / „Fotolia“ nuotr.

Žodis sindromas kilęs iš graikų kalbos syndromē ir reiškia „sankaupa“, „bėgti kartu“. Kaip terminas vartojamas medicinoje ir psichologijoje apibūdinti grupę tam tikrų kartu pasireiškiančių klinikinių požymių, kuriuos pastebi gydytojas ar pats pacientas ir kurių fiziologinė priežastis dar nėra nustatyta arba nežinoma.

Kartais terminas „sindromas“ prigyja ir kaip ligos pavadinimas arba vartojamas, kai atitinkamų požymių visumą gali sukelti ne vienas, o keli skirtingi sutrikimai ar ligos. Daug sindromų pavadinta gydytojų, susiejusių požymius į grupes, vardais. Pavadinimai taip pat gali sietis su požymiais, numanomomis priežastimis, geografinėmis vietovėmis, istorija, literatūros kūriniais.

Jeruzalės sindromas

Tai psichikos sutrikimas, kuris dažniausiai sukelia religinio pobūdžio haliucinacijas, paranoją ar maniją. Jeruzalės sindromas gali užklupti tiek judaizmą, tiek krikščionybę, tiek islamą išpažįstančius žmones, besilankančius šiame mieste.

123rf.com nuotr./Jeruzalė
123rf.com nuotr./Jeruzalė

Jis taip pat trumpalaikis yra ir išnyksta grįžus į įprastą aplinką. Įdomu tai, kad Jeruzalės sindromas dažniau kankina iš pažiūros itin stabilios psichikos, racionalius žmones. Šį sindromą išgyvenantys turistai tampa neramūs, nervingi, įsitempę. Jiems norisi atsiskirti nuo grupės ar šeimos ir vaikščioti po miestą vieniems. Beje, gidai tai jau žino, todėl nenustebkite ir neįsižeiskite, jei pareiškę tokį norą būsite nusiųsti pasikonsultuoti su psichiatru.

Taip pat skaitykite: 100 dalykų, kuriuos privalote padaryti savo gyvenime

Jeruzalės sindromo paveiktas žmogus nori būti labai švarus: dažnai plauna rankas, maudosi, kerpasi nagus. Rengiasi baltais drabužiais, jei neturi, pasidaro togas (senovės Romos piliečių nešiotas apsiaustas be rankovių) iš viešbutyje rastų antklodžių bei rankšluosčių. Viešose vietose ima giedoti psalmes ar skaityti ištraukas iš Šventojo Rašto. Šventose vietose sako nerišlius pamokslus.

Psichiatras Baris Elas (Bar El) suskaičiavo, kad per trylika metų (1980–1993) nuo šio sindromo gydėsi 1 200 žmonių. Tiesa, reikia turėti galvoje ir tai, kad ne visi atvejai yra oficialiai registruojami. Baris Elas taip pat pabrėžia, kad kitokio pobūdžio Jeruzalės sindromą gali išgyventi ir jau prieš čia atvykdami psichikos sutrikimų turintys žmonės. Jie tvirtai įsitikinę, kad į šventąją žemę atkeliavo atlikti visai žmonijai svarbios misijos: paskleisti svarbių religinių tiesų arba net tapti antruoju žmonių nuodėmių išpirkėju.

Plačiau apie neįprastą meno kūrinių sukeltą poveikį skaitykite 32-ajame savaitraščio „Ji“ numeryje!

Redakcijos archyvo nuotr./Žurnalo „Ji“ viršelis (32 nr.)
Redakcijos archyvo nuotr./Žurnalo „Ji“ viršelis (32 nr.)

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos