2012 05 08

Kaip auginti orchidėją

Šiandien vargiai rastume namus, kur ant palangės išdidžiai nesipuikuotų viena ar net kelios orchidėjos. Juk dabar prekybos centruose galime išsirinkti įvairiausių rūšių orchidėjų. Tinkamai prižiūrimos, egzotiškais žiedais jos džiugina visus metus.
Orchidėja
Orchidėja / Fotolia nuotr.

Orchidėja ne veltui vadinama vienu iš elegantiškiausių augalų. Pakanka dailų indą su svyrančiais egzotiškais žiedais pastatyti bet kuriame namų kampe, ir štai jums naujas žavus kambario akcentas. Sunkumų, kurie gali užklupti auginant šias gėles, baimintis nereikėtų – pasak gėlininkų, nelepių rūšių orchidėjas namuose gali auginti kiekviena, mat joms nereikia nei ypatingų sąlygų, nei priežiūros. Tereikia žinoti keletą pagrindinių orchidėjų auginimo taisyklių, kurias jums ir pateikiame. 

 

Kaip išsirinkti

Jeigu esate tik pradedančioji gėlininkė, rinkitės mažiausiai lepią rūšį. Kone visus metus žydi ir daug priežiūros nereikalauja Phalaenopsis šeimos orchidėjų rūšys, kurių priskaičiuojama iki 40! Rinkdamasi orchidėją, pirmiausia įsitikinkite, ar augalas nepažeistas. Permatomuose vazonėliuose esančios augalo šaknys turi būti sveikos, žalios, neapvytusios ir nesutrūkinėjusios, o augalo lapai žali, stangrūs, be jokių dėmelių ir įbrėžimų. Jeigu perkate augalą su daug pumpurų, žiūrėkite, kad jie būtų nepageltę, nesusiraukšlėję ir neapdžiūvę – tokie tikrai neišsiskleis. Vertėtų atkreipti dėmesį ir į substrato, kuriame orchidėja auga, drėgnumą – jeigu jis smarkiai permirkęs, gali būti, kad augalo šaknys pažeistos puvinio. Atminkite, orchidėjos nepakenčia drėgmės pertekliaus.    

 

Kur auginti

Geriausiai orchidėjos auga šviesioje nuo skersvėjų apsaugotoje vietoje ant rytinės arba vakarinės palangės, kur nepasiekia tiesioginiai saulės spinduliai. Kadangi šis augalas mėgsta šilumą, vėsi palangė tikrai netiks, užtat būtina tinkama drėgmė – pasak gėlininkų, orchidėjoms reikia bent jau 50 proc. santykinės oro drėgmės. Orchidėjoms auginti tinkamiausi skaidraus stiklo indai – kaip ir pats augalas, orchidėjos šaknys mėgsta šviesą. Taigi parduotuvėje skaidriame plastikiniame vazonėlyje su ventiliacinėmis angomis pirktą augalą beliks tik įstatyti į dekoratyvų stiklinį indą. Jeigu norite, kad augalas atrodytų estetiškiau, galite į stiklinį vazonėlį  įberti kriauklelių, įmesti spalvoto plaušo ar įberti spalvotų akmenėlių. Orchidėjos jokiu būdu negalima sodinti  tiesiai į keraminį vazonėlį – šaknys negaus oro, šviesos ir ilgainiui nuskurs.

 

Kaip tręšti ir laistyti

Laistyti orchidėjas patartina kambario temperatūros ar keliais laipsniais šiltesniu distiliuotu, lietaus, virintu vandeniu. Ne taip svarbu, kur – tiesiai ant augalo šaknų ar į indą, kuriame jis stovi, pilsite vandenį. Svarbu tai, kad augalas turi sugerti jį visą, antraip nuo jo pertekliaus į šaknis gali įsimesti puvinys.

Orchidėjas reiktų tręšti saikingai ir tik specialiomis šiam augalui skirtomis trąšomis kartą per savaitę ar dvi. Jokiu būdu trąšų nepadauginkite – geriau jų pilti mažiau nei per daug. Jei taip nutiko, kad orchidėją pertręšėte, kitą kartą laistydama tekančiu vandeniu gerai praplaukite substratą. Tik nupirktą orchidėją galite tręšti praėjus porai mėnesių – kad ilgiau žydėtų, jos būna „pamaitintos“  įvairiais stimuliatoriais. Svarbu žinoti ir tai, kad trąšų jokiu būdu negalima pilti ant sausų augalo šaknų, antraip jas nudeginsite. Pirmiausia orchidėją reiktų palaistyti paprastu vandeniu, o tik paskui perpilti su trąšų tirpalu. Jei orchidėjos šaknynas pažeistas puvinio, laistyti su trąšomis negalima – pakaks orchidėją apipurkšti paruoštu trąšų tirpalu.

 

Ką turite žinoti apie persodinimą

Persodinti orchidėjas patartina tik tada, kai jų šaknys netelpa į vazoną (dažniausiai kartą per du metus, iš karto po žydėjimo). Iš karto persodinti reiktų tik nuskurdusį augalą pažeistomis šaknimis. Tuomet augalą labai atsargiai ir per daug nenupurtydama žemės išimkite iš vazonėlio, nupjaukite visas apipuvusias šaknis, o pjūvio vietas apibarstykite medžio anglies milteliais ar cinamonu. Maždaug trečdalį naujo, didesnio vazonėlio pripildykite specialiu substratu, tada atsargiai perkelkite augalą, užpildykite tarpelius tuo pačiu specialiu substratu ir apklokite augalą drėgnais kiminais. Daugelis skaitytojų teiraujasi, kada laistyti persodintą augalą. Jei persodinote sveiką augalą, laistyti galite ir iš karto. Pažeistą patartina laistyti ne anksčiau nei dvi savaites po persodinimo.

 

Tinkama žemė

Orchidėjos gerai auga tik specifinėje terpėje – substrate, paruoštame iš miške surinktų kiminų, smulkintos medžių žievės, kokosų plaušų. Tokio substrato galite įsigyti specializuotose parduotuvėse, o jei turite kantrybės ir laiko, pasigaminti ir pačios namuose. Tik nepamirškite pačių rinktos medžių žievės pakaitinti, kad žūtų mikrobai, o į substratą galite įmaišyti ir smulkintų vyno kamščių, medžio anglies.

 

Kad augalas vėl žydėtų

Jeigu manote, kad orchidėjos žydi tik vieną kartą, manykite iš naujo! Orchidėja – ilgaamžis augalas. Tinkamai ir su meile prižiūrimas, jis apdovanoja šeimininką žiedais ir kelis kartus per metus.  Baigusį žydėti žiedstiebį nukirpkite arba nupjaukite aštriu peiliu apie 1 cm virš žiedkočio narelio, pastatykite orchidėją į šiek tiek vėsesnę vietą ir leiskite jai pailsėti, t. y. mažai laistykite ir tręškite.

 

Ar žinote, kad...

  • • Šiandien suskaičiuojama daugiau nei 35 tūkstančiai orchidėjų rūšių, o 1804-aisiais Paryžiaus botanikos sodo kolekcijoje puikavosi tik septynios orchidėjos.
  • • Orchidėja priklauso gegužraibinių augalų šeimai ir auga kone visose klimato juostose.
  • • Pati mažiausia orchidėja – vos 3 milimetrų dydžio. O štai sunkiausia – Pietryčių Azijos miškuose rasta kelis šimtus kilogramų svėrusi orchidėja.
  • • Vanilė, be kurios išskirtinio ir, kaip sako konditeriai, rojų primenančio kvapo neįsivaizduojami daugelis kepinių, išgaunama iš orchidėjos Vanilla Planifolia rūšies orchidėjos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų