„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2022 03 30

Kaip išsirinkti namo fasado apdailą? 5 populiariausių medžiagų privalumai ir trūkumai

Šiandien statant namą sparčiai tobulėjančios technologijos leidžia naudoti modernesnes statybines medžiagas ir suteikia daugiau laisvės architektūriniams sumanymams. Kokias fasado apdailos medžiagas dažniausiai renkasi lietuviai ir kokius jų privalumus bei trūkumus įžvelgia specialistai? Pagal kokius kriterijus reikėtų rinktis?
Betono apdailos plokštės „Koderus 2in1“
Betono apdailos plokštės „Koderus 2in1“ / Koderus nuotr.

Koks bus namo fasadas, pirmiausia priklauso nuo turimų estetinių lūkesčių – norimos spalvos, medžiagos faktūros, išskirtinių detalių. Iš praktiškosios pusės – svarbi kokybė, energinis naudingumas, ilgaamžiškumas ir kaina. Dažnai būtent kaina nulemia galutinį sprendimą.

Architektė, architektūros ir interjero dizaino studijos „Dizainerės.lt“ įkūrėja Eglė Truskauskienė sako, kad populiariausi fasado apdailos būdai yra dekoratyvinis tinkas, klinkerinės plytos ir ant karkaso kabinamos plokštės. Ieškantys originalesnių sprendimų domisi specialiai apdirbtomis medžio, metalo ar betono apdailos plokštėmis.

Dekoratyvinis tinkas

Tai geriausiai lietuviams žinomas ir ilgą laiką vyravęs namo išorės apdailos būdas, dar vadinamas „šlapiu“ fasadu. Kaip privalumus būtų galima išskirti prieinamą kainą ir platų spalvų pasirinkimą. Taip pat šia medžiaga dengtas fasadas pasižymi geru drėgmės pralaidumu, šilumos ir garso izoliacija.

Tačiau kad „šlapias“ fasadas būtų patvarus, darbus būtina atlikti tik šiltuoju metų laiku ir tam tikromis oro sąlygomis. Tinkas negali per greitai džiūti, būtina vengti tiesioginių saulės spindulių, stipraus vėjo ir lietaus, neigiamos temperatūros. Tinkavimo procesą sudaro daug žingsnių ir kiekvienam jų reikia laiko bei ilgos pertraukos.

„Dažnai norint greičiau užbaigti statybos darbus struktūrinis tinkas dedamas ant dar neišdžiūvusio sluoksnio. Taip medžiaga tampa pažeidžiama ir per kelerius metus ant fasado gali susidaryti grybelis, pelėsis, atsirasti įtrūkimų, atšokti tinko ir dažų sluoksniai. Tada tenka vėl skirti nemažai finansų ir atnaujinti visą namo fasadą“, – sako architektė E. Truskauskienė.

Klinkerinės plytos

Klinkerinių plytų fasadas – klasikinis ir individualių gyvenamųjų namų savininkų itin mėgstamas apdailos būdas. Anot interjero dizainerės, įmonės „Dizaino projektavimo grupė“ vadovės Valerijos Valikonienės, šis būdas populiarus dėl plataus plytų asortimento ir medžiagos tvirtumo.

„Skirtingos klinkerinių plytų gamybos technologijos, formos ir tekstūros suteikia didelę laisvę rinktis ir labai prabangų estetinį vaizdą namui. Jos išsiskiria ilgaamžiškumu, nes yra atsparios UV spinduliams ir ekstremaliems temperatūrų svyravimams, nesugeria drėgmės. Tiesa, pasirinkus šį apdailos būdą susidaro didelis galutinės konstrukcijos svoris, todėl būtina parengti projektą ir statyti sustiprintą pastato pamatą. Be to, klinkerio montavimo darbai reikalauja daug laiko ir kruopštumo, juos patariama patikėti tik patyrusiems meistrams. Įvertinus pačios medžiagos ir darbų atlikimo kaštus, tai, ko gero, yra vienas brangiausių fasado apdailos būdų“, – pastebi V. Valikonienė.

Natūralaus medžio dailylentės

Natūralaus medžio dailylentėmis dengtam namo fasadui būtinas specialus nuo ugnies apsaugantis impregnavimas ir nuolatinė priežiūra. Tinkamai prižiūrimas fasadas tarnaus ne vieną dešimtmetį, apsaugos namą nuo atmosferos poveikio ir sukurs papildomą šilumos izoliaciją.

V. Valikonienė pastebi, kad dažniausiai naudojamos pušies, eglės, kedro, ąžuolo ar maumedžio dailylentės. „Kai kurios medienos rūšys gali būti labai brangios. Kita vertus, dailylentės yra greitai ir lengvai montuojamos – susidaro nedideli darbų kaštai“, – priduria dizainerė.

Metalo apdailos plokštės

Ieškantys moderniai atrodančių išorės fasado medžiagų dažnai renkasi aliuminio ir plieno apdailą. Tvirta ir atspari aplinkos veiksniams metalo apdaila nepus, nepraras savo tekstūros, bus atspari ugniai. Pavyzdžiui, aliuminio apdailos plokštės pasižymi antikorozinėmis savybėmis, todėl jas patartina rinktis, jeigu namas stovės šalia vandens telkinio.

Nors metalo apdailos plokštės suteikia namui išskirtinį įvaizdį, tačiau reikalauja itin kruopštaus įrengimo. Taip pat aliuminio danga yra lengvai subraižoma ir laikui bėgant gali prarasti spalvą. Plieno apdailos galutinė kaina bus didesnė – dėl sunkesnės konstrukcijos įrengimo darbai trunka ilgiau.

Betono apdailos plokštės

Architektė E. Truskauskienė sako, kad dabar projektuotojų ir namų savininkų žvilgsnis krypsta į ankstesnes tendencijas – vis populiaresnis tampa brutalizmo architektūrinis stilius, kuriam būdingi betoniniai paviršiai. Betonas yra viena stipriausių ir patvariausių konstrukcinių medžiagų: atspari smūgiams, aplinkos poveikiui, saulės spinduliams, ugniai.

„Šiuolaikiniuose pastatuose šių tendencijų tiesiogiai atkartoti neįmanoma dėl aukštų energinio naudingumo reikalavimų, tačiau rinkoje jau yra inovatyvių sprendimų. Pavyzdžiui, „Koderus 2in1“ apdailos plokštės, kuriose betonas yra sulietas su apšiltinimo sluoksniu“, – pasakoja architektė.

Betoninių fasado plokščių „Koderus 2in1“ gamyboje naudojama patentuota technologija, kuri sujungia aukštos klasės betoną ir polistireninį putplastį be jokių papildomų priedų. „Toks gamybos būdas užtikrina fasado plokščių patvarumą ir atsparumą Lietuvos klimatui. Svyruojant temperatūroms plokštės neskyla, gaminio sluoksniai nesilupa, nėra galimybės susidaryti grybeliui ar pelėsiui“, – sako plokštes sukūrusios ir gaminančios įmonės „Koderus“ vadovas Domas Raškevičius.

„Koderus“ plokštės ir fasado sistemos gaminamos ir pagal individualius užsakymus – skirtingų spalvų ir faktūrų. „Pastato fasadui naudojamas natūralus spalvotas betonas turi gyvą spalvą, kuri neišblunka ir yra ypač ilgaamžė. Net po kelių dešimtmečių namas atrodo lyg ką tik pastatytas“, – pasakoja D. Raškevičius.

Statybinių medžiagų el. parduotuvės „Statybų alėja“ ir įmonės „SA prekyba“ komercijos vadovo Justino Tenikaičio teigimu, šiandien „Koderus 2in1“ plokštės yra vienas geriausių sprendimų pagal kainos ir kokybės santykį. „Šios plokštės suteikia modernumo ir prabangos bet kokiam pastatui. Jos ilgaamžiškesnės ir lengviau prižiūrimos lyginant su „šlapiu“ fasadu bei pigesnės už klinkerines plytas“, – sako J. Tenikaitis.

Jis taip pat priduria, jog vienas didžiausių šios fasado sistemos privalumų – paprastas ir greitas montavimas. Net ir pirmą kartą su jomis dirbantys meistrai greitai perima žinias: montavimo technologija nėra sudėtinga, ją sudaro tik keli žingsniai. Tai padeda sutaupyti ir statybos darbų kaštus, ir laiką. Darbus galima atlikti įvairiomis oro sąlygomis – esant ir nedidelei minusinei temperatūrai.

Plačiau apie betonines fasado apdailos plokštes „Koderus“: www.koderus.lt.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“