Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti
2014 07 17

Kaip prižiūrėti augalus vidurvasarį?

Vasaros viduryje mus ima džiuginti gausus prisirpusių uogų būrys: braškės, trešnės, vyšnios, agrastai, serbentai, avietės, šilauogės ir daug kitų. Taip pat liepą ima nokti ir obuoliai, aktyviai vaisius veda agurkai, bręsta pomidorai, pradedamos kasti ankstyvosios bulvės. Kaip prižiūrėti uogų lysves, daržoves bei vaismedžius, kad derlius būtų dosnus ne tik šiemet, bet ir kitąmet? Štai keletas naudingų patarimų.
Bulvės
Bulvės / „Fotolia“ nuotr.

Pirmiausia, pasirūpinkite tinkama dirva. Derėtų nepamiršti ne tik ją laistyti, bet ir purenti žemę, dažnai ravėti piktžoles bei pamaitinti augalus trąšomis. Taip ne tik juos sustiprinsite, bet ir padidinsite jų atsparumą aplinkos poveikiui.

Ką reikia žinoti apie augalų tręšimą?

Nepamirškite, kad augalus tręšti reikia ir sulaukus itin gausaus derliaus. Jei vaismedžių šakos linksta nuo gėrybių, dalį jų nurinkite ir krūmą pamaitinkite 0,2 % kompleksinių trąšų su mikroelementų tirpalu.

Vasaros viduryje augalai tręšiami per lapus, ypač bulvės ir kiti šakniavaisiai, taip pat uogynai ir vaismedžiai. Be to, po derliaus nuėmimo galima ne tik palaistyti, bet ir pabarstyti trąšų, kad augalas turėtų jėgų ruoštis žiemai ir kitam derliui.

Uogienojų augintojams patariama nepamiršti, kad uogas derėtų laistyti dukart per dieną – ryte ir vakare. Tik atminkite, kad ypač šaltu vandeniu ar trąšomis aplieti augalai gali patirti stresą, tad prieš laistydami patikrinkite, ar temperatūra nėra itin žema.

Braškių priežiūra po derliaus nuėmimo

Liepą paprastai nuimamas jau visas braškių derlius, tad reikia tinkamai pasirūpinti šiais augalais. Dažnai svarstoma, ar nuėmus derlių reikėtų šalinti lapus. Specialistai pataria juos pjauti tik ligotuose, kenkėjų apniktuose ir piktžolėtuose braškynuose. Lapai nušienaujami tuoj po derliaus nuėmimo, ne žemiau 5 cm virš ragelių. Jei iki rugpjūčio mėnesio nespėjote pašalinti lapų, tuomet juos geriau palikite: lapus šalinant vėliau, kereliai bus jautresni nepalankioms žiemojimo sąlygoms, kitąmet mažės uogų derlius.

Derantis braškynas azoto trąšomis maitinamas tuoj pat po derliaus nuėmimo. Tam tinka įvairios trąšos, kurių sudėtyje yra azoto. Tręšimas po derliaus nuėmimo ypač rekomenduojamas jaunoms braškėms, augančioms lengvose žemėse. Svarbiausia neviršyti rekomenduojamų trąšų normų, nes pertręštos braškės nors ir veši geriau, bet jų uogos labiau pūva. Ruošiant braškyną kitiems metams, geriausiai tinka trąšos su fosforu ir kaliu.

Augalų apsauga nuo ligų ir kenkėjų

Vasaros vidurys – aktyviausio daržovių augimo ir brendimo laikotarpis, todėl šiuo metu labai svarbu apsaugoti augalus nuo ligų ir kenkėjų. Bene dažniausia agurkus puolanti liga – netikroji miltligė. Ant šia liga sergančių augalų lapų atsiranda baltos apnašos, kurios plisdamos padengia visą lapo plotą.

Štai auginantys bulves neretai kovoja su maru, kuris sudžiovina ir numarina derlių. Maro paveiktų bulvių stiebai ir lapkočiai nusėjami pailgomis, kartais susiliejančiomis, o lapai – netaisyklingomis pilkšvai rudomis dėmėmis. Ligai išplitus ant žiedynų, šie pajuoduoja ir sudžiūva. Tiesa, bulvių derlių taip pat mažina ir sausligė, sukelianti ankstyvą augalo senėjimą.

Vaismedžius ir uogienojus puola amarai ir įvairios ligos, pavyzdžiui, nemenką žalą padarančios rauplės. Pastarosios ligos apniktų augalų lapai nusėjami tamsiai žaliomis apnašomis. Šią ligą atpažinsite iš parudavusių lapalakščių (ypač viršutinėje lapo dalyje). Rauplėmis užsikrėtusių vaismedžių bei uogienojų vaisiai sutrūkinėja ir apsikrečia ruduoju puviniu.

Kokių priemonių imtis kovojant su visomis šiomis ligomis? Nuo maro ar netikrosios miltligės padės „Infinito“ ir „Revus“. Vaiskrūmius ir vaismedžius nuo ligų apsaugosite produktais „Topas“ ir „Score“. Universali profilaktinė priemonė nuo ligų – „Čempionas“, nuo kenkėjų – „Decis Mega“, „Mavrik“.

Kovoti su ligomis ar kenkėjais, o taip pat tręšti augalus galite ir ekologiškomis trąšomis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos