2012 05 08

Kaip prižiūrėti rožyną

Taip tik atrodo – nusipirksiu rožių kerą, radusi vietelę gėlyne jį kur nors įkasiu ir džiaugsiuosi vešliais žiedais visą vasarą. Neapsigaukite, rožė – įnoringa gėlė. Matyt, ne veltui vadinama karališka. Tad jeigu svajojate apie nuostabaus grožio rožyną, pasiraitokite rankoves ir imkitės darbo.
Rožių priežiūra
Rožių priežiūra / Fotolia nuotr.
Temos: 2 Gėlės Rožė

Šis dekoratyvus ir dažniausiai kvapus augalas reikalauja nemažai priežiūros ir, anot gėlininkų, yra gana kaprizingas – kad būtų sveikas, vešlus, ilgai ir gausiai žydėtų, turi būti ne tik tinkamai ir tinkamoje vietoje pasodintas, bet ir prižiūrimas nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens. Rožes reikia mokėti laistyti, genėti, žinoti, kada tręšti ir kaip kovoti su jas puolančiais kenkėjais. Be to, rožes žiemai reikia uždengti, o pavasarį po truputį atidengti. Taigi, jeigu svajojate apie nuostabaus grožio rožyną, neapsieisite be specialios literatūros arba profesionalių gėlininkų pagalbos, kurie puikiai žino, kaip augalą sodinti, kiek ilgai jis žydi, kurioje vietoje geriausiai auga ir su kokiais augalais dera. Rinkdamasi rožes, atkreipkite dėmesį į žiedų spalvų derinius, atsparumą kenkėjams ir šalčiui. Pasak specialistų, tinkamai prižiūrimos rožės gali augti ir 20 metų!


Tinkamiausia vieta ir dirva


Atminkite, rožės mėgsta šilumą, šviesą, erdvę ir nepakenčia skersvėjų. Geriausiai ši gėlė augs saulėtoje užuovėjoje Rytų, Pietų ar Vakarų pusėse erdvioje vietoje, o įgrūsta į pavėsingą kampelį prie pat namo ar gyvatvorės rožė jausis blogai. Saulėtoje vietoje augančios rožės sukrauna daugiau žiedų. O prie pat namo, priešais aklinas sienas, po medžiais, šešėlyje, nuolat drėgnose vietose jų geriau nesodinti. Rinkdamosi vietą rožynui, žinokite, kad rožėms nepatinka kalkingas dirvožemis ir vieta, kurioje daugiau nei dešimt metų augo kitos rožės. Juk žemė gali būti užkrėsta įvairiais kenkėjais ir ligų sukėlėjais.


Tinkamiausia dirva rožėms – lengvas priemolis, papildytas maisto medžiagomis, trąšomis ir humusu. Sodinukams iškastos nemažos duobės dugną supurenkite, krėskite perpuvusio mėšlo, komposto arba durpių, pilkite žemių sluoksnį, jį sumaišykite su apatiniu durpių sluoksniu, tada pilkite specialiai paruoštos žemės su durpėmis ir kompostu, perpuvusiu mėšlu ir mineralinėmis trąšomis. Jeigu žemės neketinate ruošti pati, specialios rožėms auginti tinkamos galite įsigyti sodininkų parduotuvėse.


Kaip sodinti


Nors sakoma, kad rožes galima sodinti visą šiltąjį sezoną, t. y. gegužės–rugsėjo mėnesiais, pasak profesionalių gėlininkų, geriausia tai daryti iki birželio pabaigos – taip augalas spės tinkamai įsišaknyti ir per žiemą nenušals. Rožės sodinamos į nemažą duobę su specialiai paruošta žeme taip, kad jų šaknys būtų tiesios, o skiepijimo vieta apmulčiavus – vos 5 cm po žeme. Sodindama jaunus krūmelius iš plastikinių vazonėlių, būtinai ištiesinkite jų šaknis, rožes sodinkite palinkusias į Pietų pusę, kad jas būtų lengviau palenkti po uždangalu žiemai, o tik pasodintus ilgesnius stiebelius kiek patrumpinkite – gėlė tvirčiau įsišaknys ir gražiau šakosis. Pasodinusi rožės krūmelį, nepamirškite jo gausiai palaistyti ir supurenti dirvą.


Apie laistymą ir genėjimą


Rožės nepakenčia šlapios dirvos, kurioje prastas drenažas ir užsistovi vanduo, taip pat chloruoto vandens, todėl laistomos kambario temperatūros lietaus arba vandens telkinio vandeniu ryte ar vakare. Jaunos tik pasodintos rožės laistomos dažniau, saikingai nors ir kasdien, o štai kelerių metų senumo rožes reikėtų laistyti rečiau, bet gausiau, kad giliau esančios šaknys gautų pakankamai drėgmės.


Nepamirškite rožių nuolat genėti – pašalinus senus kreivus ūglius, geriau auga nauji. Genint specialistai pataria specialiomis žirklėmis kirpti ūglius virš antro ar trečio lapo su gerai išsivysčiusia akute, nukreipta į krūmo išorinę pusę. Jokiu būdu nekirpkite koto iki pat krūmelio apačios nepalikdama akutės, iš kurios galėtų išaugti naujas ūglis.


Verta žinoti

 

  • • Rožės sodinamos tam tikru atstumu. Kokiu tiksliai, priklauso nuo jų veislės ir paprastai būna nurodyta ant specialaus informacinio lapelio, kuris prisegtas prie sodinuko. Jeigu tokio nėra, šios informacijos būtinai pasiteiraukite rožes parduodančio gėlininko.

 

  • • Rožes geriausia sodinti ūkanotą dieną vakarop – jautrūs augalai išvengs tiesioginių saulės spindulių.

 

  • • Tinkamiausias metas persodinti senesnes rožes – pavasaris. Prieš persodindama senus krūmus, nugenėkite pažeistas šaknis, stiebus, tada augalą bent kelioms valandoms pamerkite į kambario temperatūros vandenį, kad išdžiūvusios šaknys gautų pakankamai drėgmės.

 

  • • Dirva ilgiau išliks drėgna, o augalo šaknys gaus daugiau oro, jeigu ją reguliariai, pavyzdžiui, kas savaitę, purensite ir mulčiuosite nurūgštintomis durpėmis, kompostu, smulkinta medžių žieve, perpuvusiais lapais ar raguočių mėšlu. Supurenti rožių dirvą patartina ir po stipraus lietaus – greičiau išgaruos drėgmė.

 

  • • Jei sodinsite vijoklines rožes, duobę kaskite taip, kad šaknys būtų nukreiptos tolyn nuo sienos, o atstumas tarp krūmų būtų ne mažesnis nei 1,5–2 metrai. Žinokite ir tai, kad šios rūšies rožės labai mėgsta erdvesnes vietas.

 

  • • Kad rožės gražiau ir gausiau žydėtų, peržydėjusius žiedus būtinai nuskabykite, o rožes patręškite. Organinėmis ir mineralinėmis trąšomis rožės tręšiamos kelis kartus per metus. Pirmąkart – sodinant, vėliau – vasaros pradžioje arba viduryje. Rudeniop rožės netręšiamos, nes trąšos skatina augti naujus ūglius, kurie nespėję sumedėti žiemą nušąla.

 

  • • Kad augalo nepultų kenkėjai ir grybinės rožių ligos, rožes reikia purkšti insekticidais ir fungicidais. Jų rasite specializuotose sodininkų parduotuvėse.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų