2022 04 08

Kaip Velykų stalo puošmeną rinkitės ne pataisus, o šluotinį sausakrūmį

Artėjant šv. Velykoms ir stalo puošimo ritualams, Aplinkos apsaugos departamento (AAD) inspektoriai primena: neskinkite, neraukite ir nenaikinkite pataisų augaviečių. Pataisą galime išrauti per akimirką, bet kad iš sporos išaugtų naujas, prireiks net 20–30 metų.
Šluotinis sausakrūmis
Šluotinis sausakrūmis / 123rf.com

„Lietuvoje auga šešių rūšių pataisai, tik viena iš šių rūšių – patvankinis pataisiukas – įrašytas į Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą. Pažeidus augalą ir jį sunaikinus, naujas pataisas išauga tik per 20–30 metų. Todėl vietoj pataisų žalumą ant Velykų stalo visada galima pakeisti daigintų kviečių želmenų dubenėliu ar sudaiginta velykine žole.

Alvydo Januševičiaus / 15min nuotr./Pataisai
Alvydo Januševičiaus / 15min nuotr./Pataisai

Taip pat labai rekomenduojama rinktis invazinio augalo – šluotinio sausakrūmio, kurį daugelis žino kaip zuikiakrūmį, šakeles“, – teigia AAD Gamtos išteklių apsaugos skyriaus vyriausioji specialistė Dalia Černevičienė.

Svarbu priminti, kad pataisus skinti, rauti ir naikinti jų augavietes, draudžiama.

Šluotinis sausakrūmis, aptinkamas beveik visoje šalyje, – svetimžemis 1–2 m aukščio visžalis krūmas tankiomis, stačiomis, šluotą primenančiomis šakomis. Pavasarį žydi ryškiai geltonais žiedais, žalios jo šakelės tinka puokštėms.

123rf.com/Šluotinis sausakrūmis
123rf.com/Šluotinis sausakrūmis

Aplinkosaugininkai pastebi, kad pataisais prekiaujama tik prieš šv. Velykas – jie naudojami kaip Velykų stalo puošmena. Todėl svarbu priminti, kad pataisus skinti, rauti ir naikinti jų augavietes, draudžiama.

Neteisėtas saugomų rūšių laukinių augalų ar grybų, jų dalių rinkimas, žalojimas, naikinimas, paėmimas iš natūralios aplinkos arba kitoks neteisėtas šių augalų ar grybų, jų dalių ar gaminių iš jų įgijimas, laikymas, perdirbimas, gabenimas ar kitoks naudojimas užtraukia įspėjimą arba baudą asmenims nuo 30 iki 300 eurų. Taip pat gali būti skiriamas nusižengimo padarymo įrankių ir priemonių, saugomų rūšių laukinių augalų ar grybų, jų dalių ar gaminių konfiskavimas.

Už saugomų rūšių laukinių augalų ar grybų augaviečių sunaikinimą numatyta administracinė atsakomybė ir gresia bauda nuo 110 iki 300 eurų.

Numatoma administracinė atsakomybė ir už bet kokios kitos rūšies pataisų skynimą ir rovimą. Asmenims gresia bauda nuo 10 iki 30 eurų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai