2012 06 21

Kam nuodytis chemikalais? Galima ir be jų!

Apie tai, kad buitinė chemija kenkia ir aplinkai, ir mums patiems, ko gero, banalu net ir sakyti. Visi tai žino, bet vis tiek perka – negyvensi juk purve. Tačiau derėtų žinoti, kad esama ir alternatyvų. Tik neišsigąskite, šiame straipsnyje neketiname kalbėti apie brangius ekologiškus valiklius. Tenorime pasiūlyti keletą paprastų būdų, kaip namus švarinti pigiai ir paprastai.
Valymo priemonės
Valymo priemonės / Shutterstock nuotr.

Jeigu nepatingėtumėte apsižvalgyti po savo namus ir į vieną vietą suneštumėte visus indelius, buteliukus, dėžutes su įvairiais valikliais, šveitikliais, skalbikliais, minkštikliais, gaivikliais, blizgikiais ir kitais „-ikliais“, turbūt pati nustebtumėte, kokią kolekciją esate sukaupusi. Bent apytiksliai suskaičiuokite, kiek pinigų už tai sumokėta. Pasigilinkite į tų preparatų sudėtį – sužinosite tiek chemikalų pavadinimų, kiek neišgirsite išklausiusi visą chemijos kursą...

Turime jums gerų naujienų – žmonių sveikata ir švaresne aplinka besirūpinantys specialistai jau yra sukūrę ir išbandę įvairiausių natūralių valiklių, kurie yra labai veiksmingi ir... neįtikėtinai pigūs. Išbandykite!

 

Sudėtinės dalys

Soda. Geriamoji soda – tai natrio bikarbonatas, visiškai nekenksminga medžiaga. Geras šveitiklis, puikiai neutralizuoja rūgštį, minkština vandenį ir audinius. Dezodoruoja šaldytuvą, kilimus. Valo ir poliruoja aliuminį, chromą, plastiką, porcelianą, sidabrą, nerūdijantį plieną ir žalvarį. Skalbiamoji soda – tai natrio karbonatas, stipresnė medžiaga, kuri gali suerzinti odą. Nuo to apsaugo guminės pirštinės. Savybės panašios į geriamosios sodos, tik stipresnės. Netinka aliuminiui!

Boraksas. Natūrali mineralinė medžiaga, tirpi vandenyje. Galima įsigyti kai kuriose veterinarijos vaistinėse. Boraksas balina, dezodoruoja, naikina pelėsius, sustiprina muilo valomąsias savybes, šalina dėmes. Be to, dezinfekuoja, minkština vandenį, skalbiniams suteikia švaros kvapą.

Augalinio aliejaus muilas. Ieškokite ekologiško, nedažyto, be jokių naftos produktų muilo. Skysto muilo lengvai pasiruošite muilo drožles ištirpindama šiltame vandenyje.

Actas. Dezinfekcinės acto savybės įrodytos daugeliu tyrimų. Be to, actas valo riebalus, šalina kai kurias dėmes, minkština vandenį, naikina pelėsius, poliruoja kai kurių rūšių metalą. Actu galima valyti akmenis ir plytas.

Kukurūzų krakmolas. Šis maisto produktas tinka langams valyti, baldams poliruoti, riebalų dėmėms ir kilimams valyti.

 

Universalus valiklis

3 šaukštai acto,
½ šaukštelio skalbiamosios sodos,
½ šaukštelio skysto muilo,
450 ml karšto vandens.

Viską sumaišykite, supilkite į butelį su purkštuku ar dozatoriumi ir naudokite visiems virtuvės ir vonios kambario paviršiams valyti. Nuskalauti nebūtina. Jeigu norite, kad valiklis dar ir dezinfekuotų, įberkite ½ šaukštelio borakso.

 

Vonios šveitiklis

Stiklinė geriamosios sodos,
stiklinė skysto muilo.

Sumaišykite, sukrėskite į užsukamą indelį. Prireikus truputį šveitiklio uždėkite ant drėgnos kempinės ir šveiskite kriaukles, vonias, unitazus ir pan. Nuskalaukite švariu vandeniu.  

 

Tualeto valiklis

Stiklinė borakso,
½ stiklinės acto.

Unitazą sudrėkinkite ir apibarstykite borakso milteliais. Tada visą paviršių apipurkškite actu ir palikite kelioms valandoms, o dar geriau – per naktį. Paskui nuleiskite vandenį, o kol jis bėga, pašveisti tualeto šepečiu.

 

Kilimų valiklis

450 g kukurūzų krakmolo,
25 lašai mėgstamo kvapo eterinio aliejaus.

Aliejų užlašinkite ant krakmolo ir truputį pamaišykite. Juo apibarstykite visą kilimą (labai patogu bastyti per sietą miltams sijoti). Palikite bent 15 min., paskui išsiurbti dulkių siurbliu.

 

Indų ploviklis

30 g muilo drožlių,
450 ml karšto vandens,
55 ml nekvapaus glicerino,
½ šaukštelio citrinų eterinio aliejaus.

Muilo drožles suberkite į karštą vandenį ir maišykite, kol ištirps. Kai pamuilės atauš iki kambario temperatūros, supilkite gliceriną, eterinį aliejų. Visiškai ataušęs mišinys pasidaro drebučių konsistencijos, todėl dar skystą supilkite į siaurakaklį butelį. Jei indus plaunate užkimštoje kriauklėje, žinokite, kad tokiam kiekiui vandens užtenka vos 3 šaukštelių šio ploviklio.

 

Stiklų valiklis

55 ml acto,
šaukštas kukurūzų krakmolo,
1,2 l šilto vandens.

Viską sumaišykite viename butelyje su purškikliu ir valykite stiklą kempine. Paskui išblizginkite (šiam reikalui labai tinka sausa mikrofibros šluostė).

 

Svarbu žinoti

♦ Pačios pasigamintus valiklius pilkite tik į švarius indus, nenaudokite tų, kuriuose buvo pirktiniai valikliai. Įrodyta, kad net kelis kartus išplovus juose vis tiek lieka chemikalų pėdsakų.

♦ Ant kiekvieno indo užklijuokite etiketę su visų sudėtinių dalių sąrašu ir pasižymėkite, kam jis skirtas.

♦ Dauguma naminių valiklių ilgai negenda, todėl galite iškart pasigaminti didesnį kiekį – sutaupysite laiko, pinigų ir nekils pagunda įsigyti pirktinio (nes atsargos baigėsi, o užmaišyti naują naminio valiklio porciją nėra laiko ar paprasčiausiai tingisi).

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs