Apie žoliapjovės specifiką, šių prietaisų tipus ir darbą su žoliapjove pasakoja japonų sodo ir profesionalių įrankių gamintojo „Makita“ ekspertas Darius Lekevičius.
Žoliapjovė ar krūmapjovė?
„Ir vienas, ir kitas įrankis sukurtas tuo pačiu principu – ant ilgo koto pritvirtintas variklio mechanizmas, ant kurio sumontuota žoliapjovės „galva“ su nailoninio valo rite ir plastikiniais ar metaliniais ašmenimis. Žolei aplink medžius, vejos pakraščiuose ar sunkiai prieinamose vietose pjauti pakanka žoliapjovės su nailonine „galva“. Dėl didelio greičio nailoninio valo galai tampa stangrūs ir gali lengvai nukirsti stambias žoles. Kuo didesnis greitis, tuo stangresnis tampa valas“, – paaiškina D.Lekevičius.
Valui nusidėvėjus ar nutrūkus, tereikia stuktelėti žoliapjovės „galvą“ į žemę, kad prietaisas atpalaiduotų valo galus iki reikiamo ilgio.
Kai kurie sodo technikos gamintojai, pavyzdžiui „Makita“, šiandien pasiūloje turi žoliapjoves, kurios komplektuojamos tiek su nailoninėmis galvomis, tiek su plastikiniais, tiek su metaliniais ašmenimis.
Sumedėjusiai, peraugusiai žolei išpjauti naudojami tvirtesni plastikiniai ašmenys. Paprastai jie būna baltos spalvos, todėl pjovimo trajektorija tampa gerai matoma. Tai leidžia nupjauti žolę lygiau. Plastikiniai ašmenys skirti pjauti būtent žolei, juos naudojant įrankis eikvoja mažiau energijos.
„Krūmapjovės dažniausiai komplektuojamos su metaliniais, 3, 4 ar net 8 dantų ašmenimis, kurie be didelių pastangų pjauna išsišakojusius krūmus ar net jaunus medelius. Kuo daugiau dantų ašmenys turi, tuo stambesnį augalo kamieną gali nupjauti“, – paaiškina D.Lekevičius.
Neapsisprendžiate, kurį pasirinkti? Kai kurie sodo technikos gamintojai, pavyzdžiui „Makita“, šiandien pasiūloje turi žoliapjoves, kurios komplektuojamos tiek su nailoninėmis galvomis, tiek su plastikiniais, tiek su metaliniais ašmenimis. Kitaip tariant, pasirinkę vieną įrankį jį galite pritaikyti įvairiems sodo darbams ir įvairioms situacijoms.
Tiesus kotas ar lenktas?
Turbūt pastebėjote, jog žoliapjovės turi arba lenktą, arba tiesų kotą. Kaip išsirikti? Kuriuo pjauti bus patogiau? D.Lekevičius paaiškina, jog didesnės, galingesnės žoliapjovės paprastai turi tiesius kotus tam, kad šiuos įrankius būtų lengviau valdyti.
„Mažesnio galingumo žoliapjovės dažnai gaminamos su išlenktu kotu, kuris dirbančiajam leidžia lengviau kontroliuoti tolygų pjovimą. Na, o šiuolaikinės žoliapjovės turi netgi teleskopinius reguliuojamus kotus. Gamintojas „Makita“ yra sukūręs akumuliatorinę žoliapjovę, kurios kotas gali būti reguliuojamas nuo 83 cm iki 118 cm. Tokiu įrankiu patogiai dirbti gali tiek aukštas tiek žemo ūgio žmogus“, – sako pašnekovas.
Tačiau be tiesaus ir lenkto varianto, kai kurie įrankiai turi „išriestą“ arba apvalią, rankeną.
„Visa tai siejasi su įrankio darbo pobūdžiu. Krūmapjovės, kurios skirtos krūmų pjovimui paprastai turi dviračio tipo rankeną, kuri leidžia tvirčiau išlaikyti įrankį pjaunant krūmus. O paprastai žoliapjovei pakanka patogios kilpos arba, kitaip tariant, „D“ formos rankenos“,– sako D.Lekevičius.
Kaip dirbti su žoliapjove?
Štai klausimas, kuris galėtų sutrikdyti net ilgus metus dirbančius su žoliapjove: ar žinote, į kurią pusę sukasi jūsų prietaiso „galva“?
„Visuomet pravartu žinoti, į kurią pusę ji sukasi. Jeigu prieš laikrodžio rodyklę, tuomet visa nupjauta žolė bei šiukšlės bus išmetamos į kairiąją pusę. Tokiu atveju, švariau ir efektyviau nupjausite vejos pakraščius aplink namą, judindami žoliapjovę iš dešinės į kairę ir eidami dešiniuoju šonu palei namą“, – pataria D.Lekevičius.
Labai svarbu, kad žoliapjovė turėtų nepažeistą apsauginį gaubtą – tai patikrinkite prieš įsigydami tokio tipo prietaisą. Jei pasiryžote išpjauti krūmus, būtina mūvėti storus darbo drabužius bei šalmą su apsauga veidui.
„Makita“ technikos ekspertas perspėja, jog bet koks akmenukas ar medžio gabaliukas didžiuliu greičiu išsviestas išcentrinės jėgos, gali itin skaudžiai sužeisti.