„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2020 04 10

Kas parašyta ant margučių: susipažinkite su tradiciniais raštais ir jų reikšmėmis

Ruošiantis gražiausiai pavasario šventei, simbolizuojančiai atgimimą, Lazdijų kraštų muziejus ragina kiaušinius marginti ne bet kaip, o žinant, kokią prasmę turi vienas ar kitas ornamentas. Pasak muziejininkų ir etnologų, mūsų tauta iki nūdienos yra išlaikiusi labai archajiškus jų raštus.
Margučiai
Margučiai / 15min koliažas

Margučių marginimas yra pats seniausias velykinis paprotys. Marginimo raštai tolimoje praeityje turėjo magišką prasmę ir išsaugojo daug senųjų lietuvių tikėjimo simbolių. Tai saulutės, kryžiukai, spiralės, žalčiukai, žiedeliai, dantukai, eglutės, paukščio pėdelės, rūtelės ir kt.

Margutis kokiu nors ornamentu (dažnai paukščio pėdutėmis) dalinamas pusiau. Tai tarsi laiko juosta, nes diena keičia dieną, mėnesis – mėnesį, o metai metus. Taigi ciklas nuolat kartojasi.

Viršutinė margučio dalis – tai dangus, o apačioje – žemė, požemis, marios. Viena margučio dalis yra šviesioji – tai diena, kita – naktis. Margučio dalijimą į dieną ir naktį patvirtina ir paprotys pirmąją Velykų dieną daužti tik smailųjį kiaušinio galą, o antrąją – bukąjį.

Viršutinė margučio dalis – tai dangus, o apačioje – žemė, požemis. Viena margučio dalis yra šviesioji – tai diena, kita – naktis.

Ne tik margučių raštai, bet ir spalvos turi savo reikšmę:

Žalia simbolizuoja pavasario atgimimą, javų želmenis, augmenijos prabudimą. Tai gerumo, atsinaujinimo, atgimimo ir meilės spalva.

Geltona spalva simbolizuoja šviesos ir saulės sustiprėjimą, dienos ilgėjimą. Tai saulės, turto, džiaugsmo spalva.

Ruda spalva simbolizuoja prinokusius javus, derlingumą, brandą.

Raudona spalva simbolizuoja vaisingumą, gyvybės ir gyvenimo džiaugsmą, sėkmę visuose darbuose, nedalomą gimimo, gyvenimo, šviesos, šilumos bei sėkmingos pradžios susijungimą. Raudonu kiaušiniu linkima būti stipriam, aktyviam, visus nugalėti.

Vida Press nuotr./Margučiai
Vida Press nuotr./Margučiai

Mėlyna spalva simbolizuoja vandenį, dangų, kosminio pasaulio vienovę. Toks margutis reiškia ramybę, kantrybę ir protą, taip pat žydrą dangų, nešantį palaimą pasėliams ir visiems augalams.

Juoda – tai motinos žemės, augalijos bei vaisių gimdytojos deivės Žemynos spalva.

Margutyje užkoduojami linkėjimai, pageidavimai, gerumas ir iki šiol per šv. Velykas jie dovanojami, jais keičiamasi. O margučio raštas, margutyje išpieštas piešinys ar ornamentas – tai žmogaus dvasinės būsenos, jo minčių, linkėjimų išraiška.

Lazdijų krašto muziejus savo feisbuko paskyroje pasidalino dažniausiais margučių raštais ir paaiškino jų prasmę.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų