Toli gražu ne kiekvienas žino, kad kofeinas yra vadinamas trimetilksantinu, o jo cheminė formulė yra C8H10N4O2. Ir iš tiesų kofeinas visai nekvepia – tai balti bekvapiai kartaus skonio milteliai. Pirmą kartą 1819 m. kofeiną iš kavos pupelių išskyrė Friedliebas Ferdinandas Runge‘as.
Reikėtų pridurti, kad kofeino esama ne tik kavos pupelėse, bet ir arbatlapiuose, paulinose, kakavoje, kolos augalų lapuose ir kt. Priskaičiuojama apie šešiasdešimt įvairių augalų rūšių, iš kurių galima išgauti šią medžiagą. Seniausiai vartojamas kofeino turintis augalas yra arbatžolės. Beje, pastarosiose kofeino daugiau nei kavos pupelėse.
Kofeinas plačiai naudojamas medicinoje, ypač gaminant galvos skausmą malšinančius vaistus. Bet... mokslininkai įspėja, kad prie šios medžiagos labai lengvai priprantama. Kofeinas – tarsi lengvas narkotikas, tarp kitko, galintis ir nunuodyti. Yra nustatyta, kad mirtina kofeino dozė 5–10 g. Taigi geriant kavą ar arbatą nuo jo mirti tikrai negresia. Paskaičiuota, kad viename vidutinio dydžio natūralios plikytos kavos puodelyje vidutiniškai yra apie 100 mg kofeino. Vienu prisėdimu išmaukę 50–100 puodelių kavos, tikrai nusinuodytume.