Tai nebus pirmieji taip vadinami „turistiniai kosmonautai“. Pirmuosius agentūra „Space Adventure“ išskraidino per Rusijos tarptautinę kosminę stotį.
Tačiau „SpaceX“ programa kitokia – ji negabens žmonių į kosminę stotį, o iš karto pakels juos į kur kas aukštesnę orbitą. Tiesą sakant, tris kartus aukštesnę – pirmieji kosmoso turistai buvo pakelti į „Sojuz TM-32“ kosminę stotį, kuri aplink Žemę skriejo 247 km aukštyje, o naujieji kosmoso turistai Žemę galės pamatyti net iš 1200 km aukščio. Tai beveik rekordinis aukštis, nes iki šiol aukščiausiai pakilę astronautai Charlesas Pete'as Conradas ir Dickas Gordona kilo į 1370 km aukštį tolimais 1966 metais.
Elono Musko įkurta „SpaceX“ kompanija įsikūrusi Kalifornijos valstijoje, JAV. Jie ne tik ruošiasi paskraidinti turistus virš Žemės. E.Muskas nuėjo dar toliau – jis pasirašė sutartį su Japonijos milijardieriumi ir įsipareigojo per maždaug trejus metus nuskraidinti jį į mėnulį.
E.Muskas turi ir konkuretų. Richardo Bransono „Virgin Galactic“ ir Jeffo Bezoso „Blue Origin“ irgi taikosi į superturtuolius, kuriems knieti išleisti vieną kitą milijoną, kad galėtų pažvelgti į Žemę iš aukštai.
Tačiau pastarieji du siūlo tik iškelti žmones kelis šimtus kilometrų ir nuleisti žemyn. E.Muskas nuėjo gerokai toliau – jis siūlys turistams skrydį orbita aplink Žemę.
Siūlys turistams skrydį orbita aplink Žemę.
„SpaceX“ kuria naują „Dragon“ kapsulę, kuria skraidins NASA astronautus į kosminę stotį. Tokiu būdu bus skraidinami ir turistai. Pernai ji buvo sėkmingai išbandyta. Tiesa, kol kas be įgulos.
Kadangi kapsulė yra visiškai autonominė, nereikės jokio profesionalaus astronauto, kuris skristų kartu. Tačiau tuo pat metu pabrėžiama, kad turistai galės valdyti kosminį aparatą, jeigu prireiktų.
Nors „SpaceX“ nesako nieko apie tokio bilieto kainą, bet jis kainuos ne vieną milijoną.
Nors „SpaceX“ nesako nieko apie tokio bilieto kainą, bet jis kainuos ne vieną milijoną. Pavyzdžiui, dar prieš dešimt metų į Rusijos kosminę stotį nuskraidintas ir ten pusantros savaitės išbuvęs Kanados milijardierius Guy Laliberte („Cirque du Soleil“ įkūrėjas ir savininkas) už kelionę sumokėjo 35 milijonus dolerių. Po kelionės jis sakė, kad ji buvo verta kiekvieno sumokėto cento.
Kanadietis kilo iš Kazachstane įsikūrusios Rusijos raketų paleidimo stoties. „SpaceX“ kils iš Kanaveralo kyšulio Jungtinėse Valstijose, ir ši kelionė tęsis penkias dienas. Per tą laiką turistai daug kartų apskries aplink Žemę. Tiesa, amerikiečiai neatskleidžia, kiek vietų yra numatyta kapsulėje ir kiek žmonių galės skristi vienu metu, – vienas ar du.
Anot „SpaceX“, jų organizuojamos kelionės kaina maždaug prilygs tų, kurios vyko iš Rusijos, tik atitinkamai bus pigesnės, nes truks trumpiau. Dėl to galima numanyti, kad viena diena kosmose su „SpaceX“ programa kainuos apie 3–4 milijonus dolerių, o visa kelionė turėtų milijardieriams atsieiti apie 15–20 milijonų dolerių.
Pirmasis kosmoso turistas Dennis Tito į kosmosą kilo 2001 metais. Iki šiol buvo surengtos aštuonios misijos, kurios gabeno turistus. Vienas turistų kilo net du kartus.