Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2012 12 05

Kodėl tampame užuomaršomis?

Greičiausiai ne vienam teko pakliūti į keblią situaciją, kai per vėlai prisiminėte, kad vakar gimtadienio proga pamiršote pasveikinti artimą žmogų. Turbūt ne sykį teko sumaišyti susitikimo laiką ar vėl pamiršti apmokėti kokią nors sąskaitą. O kur dar ant liežuvio galo besisukantys žodžiai ar netikėta ilga pauzė pokalbiui įpusėjus...
Kodėl tampame užuomaršomis?
Kodėl tampame užuomaršomis? / Shutterstock nuotr.

Dažniausiai tokiais atvejais teisinatės dideliu darbo krūviu, miego ir poilsio stoka ar didžiausiu baubu – stresu. Ir tai tiesa. Tačiau būna ir kitokių priežasčių, dėl kurių staiga žmogus tampa išsiblaškęs. Štai kelios iš jų, galinčios turėti įtakos jūsų atminčiai. 

 

Didelis kraujospūdis

Didelis kraujospūdis, arba hipertenzija, būdingas ne tik vyresnio amžiaus žmonėms. Ši opi sveikatos problema pagrįstai vadinama šio amžiaus bėda. JAV atliktame tyrime, trukusiame ketverius metus, dalyvavo 30 000 žmonių. Rezultatai atskleidė, kad žmonės, besiskundžiantys dideliu kraujospūdžiu, prasčiau atsimena ir, laikui bėgant, jų atmintis vis blogėja. Jei kamuoja aukštas kraujospūdis, vertėtų sveikai maitintis, nerūkyti, numesti svorį, reguliariai sportuoti ir, svarbiausia, nespjauti į gydytojų rekomendacijas.

 

Ilgos kelionės lėktuvu

Ilgos, trunkančios daugiau nei keturias valandas kelionės lėktuvu taip pat gali turėti įtakos jūsų užmaršumui. O jei tenka skraidyti nuolat... Pasirodo, kai kurie žmonės atminties problemomis gali skųstis po skrydžio: šiuo atveju įtaką daro ir nuovargis, ir pasikeitusi laiko juosta, ir stresas.

 

Vitamino B12 trūkumas

Trūksta vitamino B12? Specialistai sako, kad jis būtinas neurologinei funkcijai palaikyti. Ilgainiui vitamino B12 trūkumas gali sukelti pažintinių gebėjimų pokyčius, atminties praradimą, demenciją ir kitas su užmaršumu susijusias sveikatos problemas.

 

Menopauzė

Remiantis Ilinojaus universitete atliktais tyrimais, net 40 proc. moterų, kurioms prasidėjo menopauzė, tampa gerokai užmaršesnės. Mokslininkai rado ryšį tarp tuo metu patiriamo karščio išpylimo ir atminties spragų. „Kuo labiau moterys kenčia nuo karščio priepuolių, tuo prastesnė jų atmintis“, – teigia profesorė Pauline Maki. Tačiau kitos specialistės, ginekologės Elizabeth Farrell teigimu, tai gali būti susiję ir su tuo, kad menopauzės metu moterys apskritai tampa jautresnės ir pažeidžiamesnės.

 

Skydliaukės problemos

Jeigu skundžiatės hipotiroze (susilpnėjusi skydliaukės funkcija, sumažėjusi hormonų gamyba), galite tapti užmaršesni. Tokiu atveju ima kamuoti silpnumas, nuovargis, atsiranda atminties problemų. Hipotirozė dažniausiai būdinga vyresniems nei 40 metų žmonėms. Be to, ji dažniau kamuoja moteris nei vyrus.

 

Nėštumas

Pasirodo, nėštumas irgi gali veikti atmintį. „Prisiminti artimųjų telefonų numerius besilaukiančioms moterims gali būti sudėtinga“, – teigia Julie Henry iš Naujojo Pietų Velso universiteto. Atlikti tyrimai parodė, kad kai kurioms nėščiosioms būdingi laikini atminties sutrikimai ir užmaršumas. Pasak tyrėjų, tam įtakos turi ir besikeičiantis moters gyvenimas, potyriai ir pojūčiai.

 

Alkoholis

Per didelis alkoholio kiekis veikia tą žmogaus smegenų dalį, kuri atsakinga už prisiminimų „įrašymą“. Todėl paprasčiausias būdas gerai atminčiai išsaugoti ir netapti užuomaršomis – sveikas gyvenimo būdas.

 

Taip pat skaitykite:

Kas užkoduota žmogaus atmintyje?

Nuolat ką nors užmirštate? Lavinkite atmintį!

Neurobika – proto mankšta

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs