„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Kodėl verta sodą laistyti lietaus vandeniu?

Laistant veją paprastai naudojamas vandentiekio vanduo. Jei vasara itin karšta ir sausa, tuomet sąskaitos už laistymui sunaudotą vandenį išauga ir net viršija sąskaitas už namuose naudojamą vandenį! Tačiau skirtingai nei Pietų Europos šalyse, Lietuvoje lietaus netrūksta.
Dekoratyvinės talpos vandeniui.
Dekoratyvinės talpos vandeniui. / Dekoratyvinių talpų gamintojų „Garantia Otto Graf“ nuotr.

Lietus gerai palaisto veją ir sodo augalus, tačiau kai lietingas dienas pakeičia saulėtos dienos ir augalams vėl reikia vandens, tada vėl naudojame vandentiekio vandenį. Bet juk yra alternatyva – sodo laistymas lietaus vandeniu – ekologiškas ir ekonomiškas laistymo būdas, turintis daug įtakos tiek aplinkai, tiek jūsų išlaidoms, tiek augalams.

Laistymo lietaus vandeniu privalumai

2021 m. nustatyta, kad nauja vidutinio Lietuvos metų kritulių norma, kuria bus vadovaujamasi iki 2030 metų, yra 675 mm, t.y. sumažėjo 3 proc. lyginant su 1981 – 2020 m. laikotarpiu. Ką reiškia 675 mm? Apytiksliai skaičiuojant, vienas kvadratinis metras per metus gauna 675 litrus vandens, nes 1 mm lietaus – tai 1 litras vandens kvadratiniam metrui.

Taigi, jei turėtume lauke stovinčią atvirą talpą, kurios dugno plotas būtų 1 m², po lietaus joje galėtume matuoti kiek iškrito kritulių milimetrais. Tačiau skirtingais mėnesiais Lietuvoje iškrenta skirtingas kritulių kiekis, pavyzdžiui, statistika rodo, kad liepa iškrenta daugiausia kritulių, o balandį mažiausia.

Skaičiavimai rodo, kad vasarą vienam kvadratiniam metrui per mėnesį reikia apie 130 litrų vandens. Vidutinis kritulių kiekis, tenkantis vienam kvadratiniam metrui, yra apie 60 – 70 litrų per mėnesį. Vadinasi, norėdami kompensuoti trūkumą, turime sunaudoti tiek pat vandentiekio vandens.

Tačiau lietus lyja ne tik ant vejos ir gėlynų, bet ir ant namo stogo ir jei panaudotume šį vandenį, galėtume ženkliai sutaupyti. Tam tereikia įrengti tinkamas talpyklas lietaus vandeniui surinkti ir investuoti į siurblį. Lietaus vandeniu galima laistyti tiek rankiniu būdu, tiek tiekti jį į automatinę laistymo sistemą.

Dekoratyvinių talpų gamintojų „Garantia Otto Graf“ nuotr./Dekoratyvinės talpos vandeniui.
Dekoratyvinių talpų gamintojų „Garantia Otto Graf“ nuotr./Dekoratyvinės talpos vandeniui.

Lietaus vandens naudojimo sodui laistyti privalumus išvardinti nesunku:

  • lietaus vanduo yra nemokamas, nes jis tiesiog krenta iš dangaus;

  • jis natūralus augalams ir geriau įsisavinamas;

  • lietaus vanduo yra „minkštas“, jame nėra chloro, mažesnis jo druskingumas, nekenkia tiems augalams, kurie jautrūs „kietam“ vandeniui;

  • lietaus vandenyje gausu maistingųjų medžiagų, jo pH žemas, jis yra puiki trąša augalams, padeda palaikyti sveiką dirvožemio aplinką;

  • lietaus vandens temperatūra aukštesnė nei šalto vandentiekio vandens ir yra artimesnė aplinkos temperatūrai;

  • laistymas lietaus vandeniu sumažina laistymo išlaidas;

  • tai tvarus, geriamo vandens išteklius taupantis laistymo būdas.

Du pasirinkimo variantai

Daugelis žmonių, prieš įsigydami pirmąją lietaus vandens surinkimo talpyklą, susimąsto kokią lietaus vandens talpą reiktų pasirinkti? Pagrindinis klausimas, kurį tuomet sau užduodame – požeminė ar antžeminė lietaus vandens talpykla? Tačiau tai ne vieninteliai iškylantys klausimai.

Tinkama lietaus vandens talpa – ne tik investicija į ateitį, bet ir praktiškas būdas sumažinti sąskaitas už vandenį bei laistymo poveikį vietos vandens ištekliams. Todėl verta atidžiau pasidomėti kaip teisingai pasirinkti jūsų poreikius atitinkančią lietaus vandens surinkimo talpą.

Pradėti reikia nuo to, kokio tipo talpa atitiks jūsų poreikius ir bus tinkamiausia jūsų aplinkai. Yra dviejų tipų talpos: antžeminės ir požeminės. Antžeminės skirstomos į paprastas ir dekoratyvines. Visos jos surenka ir gali tiekti vandenį, bet skirtingos talpos turi skirtingų privalumų.

Lietaus vandens surinkimas antžeminės talpose

Lietuvoje lietaus vandens kaupimas rezervuaruose arba talpose darosi vis populiaresnis, tačiau reikia įvertinti, kad tik tinkamai kaupiamas vanduo gali būti panaudojamas. Kaupiamas lietaus vanduo turi būti apsaugotas nuo temperatūros pokyčių, šviesos ir dumblių dauginimosi. Todėl vandens kaupimui puikiai tinka specialiai tam skirtos dekoratyvinės talpos. Šiose talpose kaupiamas lietaus vanduo apsaugomas nuo oro permainų, taršos ir dumblių atsiradimo.

Jei ieškote funkcionalumo ir estetikos derinio, dekoratyvinės talpos yra idealus pasirinkimas. Dekoratyvinės vandens talpos yra ne tik funkcionalios, bet ir išskirtinio dizaino, nedarkančios kiemo aplinkos.

Jos gali būti įvairiausių spalvų (nuo prislopintų, susiliejančių su namo fasadu iki ryškių), skirtingų formų (nuo antikinių, imituojančių senovines amforas, medines statines iki modernaus stiliaus dizaino), yra modelių turinčių specialią vietą augalams pasodinti.

Šių vandens rezervuarų nereikia slėpti, atvirkščiai – jiems galima parinkti matomą kiemo vietą ir jie tarnaus kaip dekoratyviniai kiemo elementai.

Tie, kurie pirmenybę teikia praktiškumui, gali rinkti paprastas antžemines talpyklas. Jos taip pat gali būti įvairių formų ir spalvų, tad ir tokias talpas galima puikiai priderinti prie aplinkos stiliaus.

Antžemines talpyklas rekomenduojama statyti pavėsyje. Tai ne tik padės palaikyti žemesnę vandens temperatūrą, bet ir sumažins bakterijų ir dumblių augimo riziką. Tinkamos lietaus vandens laikymo sąlygos turi didelę įtaką surinkto lietaus vandens kokybei.

Dekoratyvinių talpų gamintojų „Garantia Otto Graf“ nuotr./Dekoratyvinės talpos vandeniui.
Dekoratyvinių talpų gamintojų „Garantia Otto Graf“ nuotr./Dekoratyvinės talpos vandeniui.

Tiems, kurie nenori nieko keisti savo sodo aplinkoje, puikus sprendimas yra požeminiai rezervuarai. Paslėpti po žeme, jie neužima vietos, jų nesimato, o prijungta vamzdynų sistema nukreipia vandenį ten, kur reikia.

Susipažinti su įvairiausiomis antžeminėmis vandens talpomis galite šiame laistymoiranga.lt puslapyje.

Požeminiai rezervuarai – efektyvumas ir vietos taupymas

Renkantis požeminę talpyklą, prioritetas teikiamas efektyvumui ir vietos taupymui. Paslėptos po žemės paviršiumi šios talpyklos neužima vietos. Šias talpyklas reikėtų rinktis tada, kai vandens poreikis laistymui yra didesnis nei vidutinis, t.y. jūsų kieme didelis vejos plotas, daug gėlynų. Be to didesniame rezervuare sukauptą vandenį galima naudoti ne tik laistymui, bet ir kitoms reikmėms, pvz. išplauti srove tarp trinkelių augančias piktžoles ir kt.

Kokia talpa labiausiai atitiks jūsų poreikius? Išeities pozicija gali būti tokia: kiekvienam 25 m² stogo ploto, nuo kurio surenkamas lietaus vanduo, skiriama 1 m3 (1 000 litrų) talpa.

Tačiau verta nepamiršti, kad didesnis rezervuaras gali užtikrinti didesnes vandens atsargas sausringais laikotarpiais. Vis tik visada verta pasikonsultuoti su specialistais, kurie padės realiau įvertinti visus pasirinkimo veiksnius. Galite kreiptis į bendrovę „Maidina“, kur gausite išsamią konsultaciją šiais klausimais.

Veiksnių kuriuos reikia įvertinti yra nemažai, pavyzdžiui, rezervuaro tvirtumas ir ilgaamžiškumas labai priklauso nuo medžiagos, iš kurios jis pagamintas. Šiandieniniai rezervuarai dažnai gaminami iš patvaraus, atsparaus atmosferos poveikiui ir mechaniniams pažeidimams plastiko. Svarbus dalykas yra rezervuaro vieta.

Laistymui skirtas vanduo turi būti švarus

Filtravimas yra labai svarbi lietaus vandens surinkimo sistemos sudedamoji dalis. Filtras pašalina nešvarumus, lapus ir smulkias daleles, kurie gali užkimšti laistymo sistemą, užtikrina, kad surinktas vanduo bus švarus, bėgant laikui jame neprasidės nepageidautini procesai, neatsiras nemalonūs kvapai.

Filtrai montuojami lietvamzdžiuose, tad norint išsirinkti tinkamą lietaus surinkimo filtrą, reikia atkreipti dėmesį į savo namo stogo plotą ir lietvamzdžius (ar apvalaus, ar stačiakampio skerspjūvio). Konkretaus filtro pasirinkimas priklauso ir nuo stogo ploto.

Jeigu filtras bus per mažo našumo, jis nespės praleisti jam tenkančio didelio kiekio vandens, o tai reiškia, kad vanduo vis tiek suras kitą kelią ir gali pridaryti daug nemalonumų.

Filtrai ne tik atskiria nešvarumus, bet ir nukreipia lietaus vandenį į lietaus surinkimo rezervuarą, apsaugo rezervuarą nuo perpildymo. Jei aplink namą auga daug lapuočių, neišvengiamai bus ir daug lapų, tad galima naudoti lapų skirstytuvą, atskiriantį lapus ir kitus teršalus nuo lietaus vandens, taip apsaugant lietaus nutekėjimo vamzdį nuo užsikimšimo. Skirstytuvai išsivalo savaime, jiems nereikia priežiūros.

Filtrai yra dviejų tipų: greitai montuojami ir paprasti. Greitai montuojami lietaus surinkimo filtrai yra žymiai patogesni, sumontuojami per kelias minutes. Jie gaminami iš labai patvaraus plastiko, gali būti ne tik skirtingų matmenų, formų, bet ir spalvų. Aukštos kokybės filtrai atsparūs įvairioms oro sąlygoms, tiek vasaros karščiams, tiek žiemos šalčiams.

Plačiau apie filtrus galima sužinoti šiame svetainės laistymoiranga.lt puslapyje.

Dekoratyvinių talpų gamintojų „Garantia Otto Graf“ nuotr./Dekoratyvinės talpos vandeniui.
Dekoratyvinių talpų gamintojų „Garantia Otto Graf“ nuotr./Dekoratyvinės talpos vandeniui.

Kokį siurblį pasirinkti lietaus vandens surinkimo talpyklai?

Lietaus vandens talpykla surenka lietaus vandenį, tačiau, kad jį galėtume naudoti, reikia siurblio. Vandens siurbliai–hidroforai – vienas iš dažniausiai lietaus vandens talpose naudojamų siurblių tipų. Šie siurbliai efektyviai siurbia vandenį iš didesnio gylio, tad galima naudoti giliau esančiose talpyklose.

Toks siurblys montuojamas rezervuaro išorėje. Tačiau hidroforai turi trūkumų: jie triukšmingi, juos verta statyti atokiau nuo namo. Bet tokie siurbliai gerai veikia su automatine vejos laistymo sistema.

Panardinamas siurblys – dar vienas siurblio tipas, tinkantis lietaus vandens surinkimo talpyklai. Jis efektyviai veikia nedidelėse požeminėse talpose ir idealiai tinka antžeminėms lietaus vandens talpoms. Renkantis panardinamą siurblį, reikia atkreipti dėmesį į jo slėgį, kad užtektų jo našumo.

Giluminiai siurbliai tinka didelėms požeminėms talpykloms ir jos integracijai į automatinę laistymo sistemą.

Tinkamo siurblio tipo pasirinkimas priklauso nuo lietaus vandens talpyklos tūrio, gylio ir kaip numatoma naudoti ten sukauptą vandenį.

Lietaus surinkimo ir laistymo sistemų integracija

Lietaus vandens surinkimo talpas galima integruoti į automatinę laistymo sistemą. Kiekvienas tokios sistemos elementas turi savo specifiką ir atlieka skirtingas funkcijas. Lietaus surinkimo sistemos paskirtis – surinkti lietaus vandenį nuo stogo ir nukreipti jį į drenažinę sistemą.

Lietaus drenavimo sistema nukreipia vandenį į požeminę lietaus kanalizaciją, kuri gali būti bendra arba vietinė. Laistymo sistema skirta augalų laistymui sausros metu, pasiima vandenį iš vandens talpos.

Lietaus surinkimo sistemos pagrindas yra rezervuaras. Tinkamo dydžio pasirinkimas yra pagrindinis jo pasirinkimo veiksnys, turintis didelę įtaką visos sistemos darbo efektyvumui. Jei talpykla bus per maža, dalį vandens prarasite, nes jis bus nukreiptas į drenažinę sistemą, tad laistymui gali pritrūkti vandens. Per didelėje talpykloje vanduo laikysis ilgai, o tai gali turėti neigiamos įtakos vandens kokybei.

Renkantis tinkamą rezervuaro dydį atsižvelgiama į įvairius veiksnius, kaip kritulių kiekį regione, vejos ir gėlynų, kuriuos laistysime plotą, naudojamos filtravimo įrangos efektyvumą. Viską įvertinus siekiama užtikrinti optimalią pusiausvyrą tarp reikalingo vandens kiekio ir kuo trumpesnio saugojimo laiko.

Suprantama, kad norint integruoti lietaus vandens talpyklą ir automatinę laistymo sistemą, kils nemažai klausimų ir nespecialistas negalės iš karto atsakyti į visus iškylančius klausimus, kaip ir ką daryti, jeigu ilgą laiką nelyja, jei iš trijų sistemų dvi neveikia ar gali veikti trečia, ar gali automatinė laistymo sistema imti vandenį ir iš talpos, ir iš vandentiekio ir t.t.

Todėl jei jūsų galvoje jau subrendo idėja kaupti lietaus vandenį, pats laikas kreiptis į Maidina specialistus, kurie turi visus atsakymus į aukščiau iškeltus klausimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau