Mes, moterys, esame emocionalesnės ir įpratusios reikšti jausmus. Vyrai emocijas reiškia daug santūriau, ypač tas, „švelniąsias“. Taip jau yra, kad savo meilę, artumą, rūpestį vyrai demonstruoja per seksualinius troškimus. Patriarchalinė kultūra, persmelkusi mūsų visuomenę, verčia vyrus sublimuoti švelnius savo jausmus į seksualinius kontaktus.
Tarkime, Julius trokšta sekso todėl, kad jaučiasi prislėgtas, o jam patinka tas artumo ir komforto jausmas, kai jis atsiduria lovoje su moterimi. O Marius svajoja apie seksą, kai jaučiasi vienišas. Jis įsitikinęs, kad prisipažinti, jog taip jaučiasi ir trokšta kažko šalia – silpnybė, neatleistina vyrui.
Taigi, kokias emocijas slepia vyrų sekso troškimas? Kada tai tik lytinių santykių poreikis, o kada – artumo, švelnumo ir bendravimo poreikis?
Iki šiol daugelis vyrų įsitikinę, kad jiems „leista“ laisvai reikšti tik dvi esmines emocijas: seksualinį susijaudinimą ir pyktį. O baimę, liūdesį, meilę, prieraišumą – visas tas emocijas reikia kuo griežčiausiai kontroliuoti. Taigi, nieko nuostabaus, kad užspausto ir išoriškai nepasireiškiančios emocijos, prasiveržia būtent per seksualumą. Dažniausiai tik mylėdamiesi vyrai glaudžia, glosto, bučiuoja moteris.
Dokumentiniame filme „The Mask You Live In“, kurį 2015 metais sukūrė režisierė Jennifer Siebel, pasakojamos istorijos, kaip berniukai ir jaunuoliai bando išsaugoti savo „AŠ“, nepaisydami visuomenės primetamų stereotipų būti „tikru“ vyru.
Kai mes blokuojame liūdesį, baimę, pyktį, kai bijome išreikšti artumo, meilės ir draugystės poreikį, tikėtina, kad mus gali užklupti depresija.
Jei berniukai išmoks reikšti visą savo emocijų skalę jau vaikystėje, užaugę jie bus tik laimingesni – o ir visuomenėje sumažės nerimo ir depresijos apraiškų. Kai mes blokuojame liūdesį, baimę, pyktį, kai bijome išreikšti artumo, meilės ir draugystės poreikį, tikėtina, kad mus gali užklupti depresija.
Pirmas žingsnis, norint to išvengti – tiesiog suprasti, kad mums visiems, tiek vyrams, tiek moterims, būdinga jausti tiek emocinio, tiek seksualinio artumo poreikį. Būtina suprasti, kad troškimas mylėti ir būti mylimam vyrams toks pat svarbus, kaip ir valdžios ir savirealizacijos siekis. Ir nereikia manyti, kad „švelnūs“ jausmai, jų išraiška – tik silpniems.
4 patarimai, kurie padės vyrui atsiskleisti:
- Papasakokite jam, kad VISI žmonės, nepriklausomai nuo lyties, išgyvena tas pačias pagrindines emocijas – liūdesį, baimę, pyktį, džiaugsmą, nusivylimą, seksualinę trauką.
- Pasakykite vyrui, kuris jums svarbus, kad kiekvienas nori užmegzti su kitu žmogumi ryšį ir pasidalinti mintimis ir jausmais – tiek moterys, tiek vyrai – mes tuo nesiskiriame.
- Pasiūlykite jam atskleisti jums savo išgyvenimus, pabrėžkite, kad niekuo nesistebėsite, jo nesmerksite ir nieko nelaikysite jo silpnybėmis.
- Nepamirškite, kad žmogus – sudėtinga asmenybė. Kiekvienas turime ir silpnybių, ir esame stiprūs.