Žinia, kraujasiurbės puikiai jaučiasi aukštoje žolėje, miškingose ir krūmingose vietovėse, tačiau pastaraisiais metais jų nestinga ir ant asfalto. Kadangi kiekvienais metais vis girdime naujų pranešimų apie erkių sukeltas ligas, verčiau pasistenkime jų išvengti, į pagalbą pasitelkdami natūralias priemones.
Štai keli patarimai, kurie pravers išsiruošus į gamtą.
► Sumaišykite 2 dalis baltojo vyno acto su 1 dalimi vandens. Įlašinkite mėgstamo eterinio aliejaus (idealu, jeigu rinktumėtės citrinų, eukaliptų, pipirmėčių) ir gerai suplakite. Supilkite į butelį su purkštuvu ir naudokite kas kelias valandas, t. y. apipurkškite drabužius ar atviras kūno vietas.
► Nuo erkių apsaugo ir nimbabmedžių, citrinžolės, levandų, kedrų, rozmarinų, šalavijų, pelargonijų eteriniai aliejai. Juos maišykite su vandeniu ir padenkite atviras kūno vietas dažnai, t. y. bent kas kelias valandas. Vietoj vandens puikiai tiks ir bazinis aliejus, tarkime, migdolų, alyvuogių, vynuogių kauliukų ir pan.
► Jeigu skubate ir neturite laiko ilgai gaišti, gamindami apsauginę priemonę nuo erkių, puikiai tiks citrinos užpilas. Supjaustykite citriną griežinėliais, užpilkite verdančiu vandeniu ir gautu užpilu trinkite atviras kūno vietas.
► Ar žinojote, kad erkės tiesiog negali pakęsti serenčių aromato? Taigi savo sodelyje jų pasodinkite su kaupu. Juk šios mielos gėlės dar ir puikiai atrodo! Išlošite, jeigu kovai su erkėmis pasitelksite ir medetkas, pavyzdžiui, jų nuovirą, aliejų ir t. t.
► Nuo erkių padės ir anksčiau mūsų išgirtas arbatmedžių eterinis aliejus. Be to, jis malšina ir vabzdžių sukąstas kūno vietas. Skanaukite česnako, kadangi jame esančios medžiagos bei aromatas itin nepatinka erkėms.
► Išbandykite štai tokį receptą: 2 arbat. š. ricinos aliejaus, 3–4 lašai pelargonijų eterinio aliejaus, 2–3 lašai arbatmedžių eterinio aliejaus, 100 ml kėnio hidrolato. Sumaišykite, supilkite į butelį ir purkškitės kelis kartus per dieną. Sudedamąsias dalis galite keisti savo nuožiūra, pavyzdžiui, vietoje ricinų aliejaus naudoti alyvuogių, hidrolatą pakeisti pušų pumpurų nuoviru, distiliuotu vandeniu ir pan.
► Gvazdikėliai mums gal ir kvepia labai maloniai, tačiau erkės ir uodai šio kvapo nemėgsta. Geriausio rezultato pasieksite su eteriniu gvazdikėlių aliejumi arba šio puikaus prieskonio nuoviru.
► Amerikiečių mokslininkai tikina, kad nuo erkių gali padėti... greipfrutai. Iš esmės tai neturėtų stebinti, kadangi citrusinių vaisių kvapai jau seniai naudojami kovojant su įvairiausio plauko vabzdžiais. Taigi, į eterinių aliejų sąrašą galite įtraukti ir dar vieną stebuklą – greipfrutus.