Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2019 03 12

Darbai sode ir darže antroje kovo mėnesio pusėje

Pavasaris įsisuka ne tik į širdis, namus ar mitybą. Sodininkai ir daržininkai su malonumu neria į žemės darbus. Į ką reikia atkreipti dėmesį ir nuo ko pradėti?
Lauko darbai pavasarį
Lauko darbai pavasarį / 123RF.com nuotr.

Antroje kovo pusėje šiltnamiuose jau galite sėti šalčių nebijančias žaliąsias kultūras: špinatus, salotas, ridikėlius, ankstyvąsias morkas, garstyčias, krapus, pekininius kopūstus.

Nepamirškite ir vienmečių gėlių, kurios jūsų sodui ar namams kasmet gali suteikti vis kitokį vaizdą: išbandykite žydrūnius, laibenius, vienmečius astrus, arktočius, venidijas, verbenas, gacanijas, lobelijas, kleomes, flioksus, šlamučius, petunijas, cinerarijas, celiozijas, leukonijas, penstemonus.

O štai daugiametės gėlės kasmet suteiks kur kas mažiau vargo: tinka sodinti gvazdikus, bajores, baltagalves.

TAIP PAT SKAITYKITE: Apželdinkime namus: 9 kambariniai augalai, kuriems nereikia saulės ir priežiūros

Antroje mėnesio pusėje persodinimui sėkite ir salierus, baltagūžius kopūstus, briuselinius, brokolinius kopūstus bei kitas įvairiausias kopūstų veisles, porus, bazilikus.

Kovą vyksta paruošiamieji darbai. Dezinfekuokite, atnaujinkite ar naujai įrenkite šiltnamius.

Sugrėbstykite pievoje nuo žiemos užsilikusius lapus.

Mėnesio pabaigoje, jei dirvožemis neįšalęs ir nepermirkęs, jau galite pradėti ruošti dirvą, formuoti lysves – žemę perkaskite su kompostu.

Braškyne išgrėbstykite senus lapus, supurenkite dirvą, pamulčiuokite durpėmis (iki 5 cm storio) – dirva išgarins mažiau drėgmės, uogos bus švaresnės.

Kovą jau privalu šildomuosiuose šiltnamiuose arba dėžutėse pasėti daržovių daigams. Pasak specialistų, kovą reikia sėti ankstyvąsias daržoves: ankstyvuosius ir žiedinius kopūstus, salotas, salierus („Monarch“, „Edward“, „Brilliant“), paprikas, porus, pomidorus, agurkus, ridikėlius, laiškinius svogūnus, ankstyvąsias paprikas („Gourmet“, „Zorza“ ar „Ožarowska“, „Solario H“) ir kt.

Pomidorai, kurie bus auginami nešildomuosiuose šiltnamiuose, sėjami kovo viduryje iki mėnesio pabaigos. Lauke auginami pomidorai sėjami mėnesio pabaigoje iki balandžio pirmosios dekados.

Jei agurkus auginsite šildomajame šiltnamyje, juos sėkite kovo pabaigoje. Jei nešildomajame – paskutinę balandžio dekadą. Agurkų nepikuokite – geriau augs. Sėkite ne per sekliai, žemė visada turi būti drėgna.

Daigai gerai auga parduotuvėje įsigytuose atskiroms augalų rūšims skirtuose substratuose. Galima įsigyti substrato pripildytų vienkartinių indų, kurie įsodinti lysvėje visiškai suyra. Stambesnes sėklas sėkite 3–4 cm atstumu, 0,5 cm gylyje, smulkias sėklas (salierų, salotų) užberkite 1–2 mm žemės sluoksniu. Iki dygimo pridenkite plėvele, laistykite kuo rečiau, bet gausiau.

Pomidorų daigai užauga per 45–55 dienas, agurkų – per 25–35 dienas.

Jeigu norite sulaukti ankstyvo agurkų derliaus, rinkitės savidulkius trumpavaisius hibridus, kurių žiedams apdulkinti nereikia bičių: „Cabaret H“, „Motiva H“, „Dirigent H“, „Polonez H“ ir kt. Taip pat populiarios agurkų sėklos „Mirabelle“, „Mandi“, „Pasalimo“, „Aladyn H“, Tytus H“, „Regal H“, „Dalila H“, „Sremski H“ ir kt. Agurkų hibridai labiau tinkami auginti lauke.

Fotolia nuotr./Daigeliai
Fotolia nuotr./Daigeliai

TAIP PAT SKAITYKITE: Sėjame pomidorus: ką reikia žinoti ir kokių klaidų vengti

Iš pomidorų veislių populiariausios – „Colibris H“, „Tamaris H“, „Tolstoi H“, „Staccato H“ ir kt. Vertinama ir daugelio mėgstamas yra slyvinių pomidorų hibridas „Rio Fuego F1“.

Dėmesio! Hibridinių daržovių sėklas pardavėjai dažniausiai žymi raide H, tačiau, pasak specialistų, turėtų būti žymimi raide F1. Nenustebkite radę ant pakuočių skirtingus žymėjimus.

Prieš sodinimą daigus būtina užgrūdinti – laipsniškai pripratinti prie lauko sąlygų, tiesioginių saulės spindulių, temperatūrų kaitos. Prieš persodindami į šiltnamį ar į lauką, daigus palaikykite balkone, terasoje (tik ne skersvėjyje). Jei juos laikote šiltnamyje, nuolat vėdinkite jį, jei įmanoma, kiek atidenkite, kad patektų tiesioginių saulės spindulių. Šiuo metu daigus laistykite saikingai. Prieš pat sodinimą į lauką dėžutes ar kasetes su daigais (jei nėra šalnų) patartina per naktį palaikyti lauke. Užgrūdinti augalai patirs mažiau streso persodinami ir greičiau prigis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais