Gyvūnų laikymo pažeidimus tiria savivaldybių administracijos
Savivaldybių teritorijose gyvūnų laikymo taisykles nustato ir kontroliuoja, kaip jos įgyvendinamos, – savivaldybių administracijos, todėl dėl pažeidimų (pavyzdžiui, netinkamu vedžiojimu viešose vietose, dėl gyvūnų keliamo triukšmo poilsio metu, dėl higienos stokos sklindančių kvapų, perteklinio gyvūnų laikymo daugiabučiuose ar bendro naudojimo patalpose ir pan.) reikia kreiptis į atitinkamą savivaldybę. Minėtos taisyklės turi būti skelbiamos savivaldybių interneto svetainėse.
Radus benamį ar pasiklydusį gyvūną augintinį
Už neturinčių šeimininkų, valkataujančių ar pasiklydusių gyvūnų augintinių gaudymą, prieglaudų jiems kūrimą ir kontrolę taip pat atsakingos savivaldybės. Radus pasimetusį gyvūną augintinį, reikėtų pranešti atitinkamam savivaldybės, kurios teritorijoje rastas gyvūnas, skyriui arba kreiptis į oficialią gyvūnų globėjų organizaciją. Radus priklydusį šunį ar katę, svarbu specialiu skaitytuvu patikrinti, ar gyvūnas identifikuotas poodine mikroschema, pagal kurios duomenis galima būtų surasti gyvūno šeimininką. Identifikavimo priemonių skaitytuvus turi gyvūnų globėjai, dauguma veterinarijos gydyklų ir teritoriniai VMVT padaliniai.
Radus sužeistą laukinį gyvūną ar paukštį
Radus sužeistą laukinį gyvūną ar paukštį, reikia kreiptis į Aplinkos ministeriją arba tiesiogiai į Gamtos apsaugos departamentus visoje Lietuvoje. Klausimus, susijusius su Aplinkos ministerijos kompetencija, galima pateikti elektroniniu paštu info@am.lt ar kreiptis tel. (8 5) 266 3661. Mieste pastebėjus laukinį gyvūną, galima pranešti bendros pagalbos centro numeriu – 112.
Jei kyla įtarimas, kad rastas gyvūnas gali sirgti pasiutlige (nekoordinuoti gyvūno judesiai, seilėtekis, agresyvumas), reikėtų pranešti ir Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai.
Dėl žiauraus elgesio su gyvūnais
Už žiaurų elgesį su gyvūnais numatyta ne tik administracinė, bet ir baudžiamoji atsakomybė, todėl dėl žiauraus elgesio su gyvūnais (kankinamų, sužalotų ar nužudytų gyvūnų) reikia kreiptis į policiją.
Dėl gyvūnų gerovės pažeidimų
Dėl gyventojų pastebėtų gyvūnų sveikatos ir gerovės pažeidimų (pvz., gyvūnas laikomas netinkamomis sąlygomis, neturi galimybės pasislėpti nuo nepalankių klimato sąlygų, sulysęs, kenčia alkį ar troškulį, kenčia nuo sužalojimų, ligų ir pan.) reikia kreiptis:
– į teritorinius VMVT padalinius,
– visą parą veikiančiu nemokamu telefono numeriu 8 800 40 403,
– internete – užpildžius elektroninę pranešimo formą,
– raštu: Siesikų g. 19, LT-07170, Vilnius,
– faksu – (8 5) 249 1717.
„Gyvūnų laikytojų pareigos – nuolat rūpintis savo augintinių gerove ir apsauga, užtikrinti, kad jų laikomi gyvūnai nekeltų grėsmės žmonių ar kitų gyvūnų gyvybei, sveikatai ar turtui. Už nustatytus pažeidimus institucijos taiko nuobaudas ir kitas teisines priemones. Atsakingas gyvūno laikymas, kaip ir geranoriškas problemų sprendimas su kaimynais, yra esminė augintinių laikytojų pareiga“, – teigia VMVT Gyvūnų sveikatingumo ir gerovės skyriaus vedėjo pavaduotoja, valstybinė veterinarijos inspektorė Rasa Sirutkaitytė.
Gyvūnų sveikatos ir gerovės pažeidimai – tai veiksmai, sukeliantys pavojų gyvūnų sveikatai ar gyvybei (pvz., nepakankamas gyvūnų šėrimas ar girdymas, vietos pasislėpti nuo nepalankių oro sąlygų nebuvimas, veterinarinės pagalbos nesuteikimas reikiamais atvejais, gyvūnų išmetimas nusibodus juos šeimininkams prižiūrėti, nelegalių gyvūnų kovų organizavimas ir kt.).
Žiaurus elgesys su gyvūnais – veiksmai, kai gyvūnai žūva arba lieka suluošinti (pvz., gyvūno sužalojimas ar nužudymas, gyvūno ausų, uodegų trumpinimas, kačių nagų šalinimas ir kt.).