„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Lašelinis daržo laistymas – daržovės visada gauna tiek vandens, kiek joms reikia

Kas iš mūsų nemėgsta šviežių daržovių, kvepiančių prieskoninių žolelių iš savo sodo. Tačiau daržovės ypač jautrios vandens trūkumui, todėl jas reikia reguliariai laistyti. Per vasaros karščius tą daryti tenka kiekvieną dieną, o kasdienis laistymas greitai tampa varginančiu užsiėmimu. Todėl verta įsirengti daržo laistymo sistemą, kad augalai visada gautų reikiamą vandens kiekį.
Lašelinė laistymo sistema.
Lašelinė laistymo sistema. / „Maidina“ nuotr.

Nedideliems daržams skirtos laistymo sistemos yra paprastos, nebrangios ir praktiškos, be to, jas gali įsirengti kiekvienas. Klysta galvojantys, kad lašelinis laistymas – sudėtinga ir brangi sistema.

Daug brangiau yra laiku nepalaistyti augalų, nes tada visos pastangos – perniek. Automatizuotas daržo ar šiltnamio laistymas lašeliniu būdu išsprendžia daugybę problemų: taupo jūsų laiką, taupo vandenį, laisto tada, kai jūsų nėra namie.

Kodėl purkštukai netinka laistyti daržams ?

Visi žino, kad be vandens daržovės neauga ir nelaistant niekada gero derliaus nebus – be vandens gerai auga tik piktžolės. Todėl auginantys agurkus, pomidorus, salotas, ridikus ir kitas daržoves jas laisto. Kuo didesnis daržas, tuo daugiau laiko reikia skirti laistymui. Net nedidelio daržo laistymas žarna ar laistytuvu atima nemažai laiko, kurį sėkmingai galima būtų skirti kitiems darbams.

Daržo laistymas prie žarnos tvirtinamais purkštukais problemos neišsprendžia, nes:

  • svyruojantys ar besisukantys purkštukai laisto visą augalą (lapus, stiebus, vaisius), o daug daržovių to nemėgsta – geriau laistyti prie jų šaknų, o ne visą augalą;

  • purkštukus reikia periodiškai perkelti, bet jei pamirštame tą padaryti laiku, dalis daržo skęsta vandenyje, kitos dalies dirva lieka visiškai sausa;

  • laistant purkštukais, vandens sunaudojama kur kas daugiau nei augalams reikia – dažnai vėjo gūsiai blaško vandens srautą, ir laistomos trinkelės, tvora bei kitos vietos, kurioms vandens visiškai nereikia;

  • šiltnamyje toks laistymas praktiškai neįmanomas ir tenka laistyti laistytuvu ar žarna.

Daržo laistymo sistemų privalumai

Įsirengus lašelinę laistymo sistemą sumažinamas vandens suvartojimas, nes laistoma ten kur reikia, tiek kiek reikia. Tai ne tik patogus, bet ir taupus sprendimas – tokia laistymo sistema gali veikti ilgai, bet ji naudos labai nedaug vandens – tiesiog lėtai drėkins dirvą.

Galų gale daugelis namų savininkų žino, kad nereiktų augalų laistyti šaltu vandeniu, nes jie patiria termošoką. Bet tai galioja tik tada, kai laistytuvu ar žarna palaistomas visas augalas, tačiau kai vanduo lašinamas prie šaknų, jo temperatūra nėra svarbi. Tinkamai parinkta drėkinimo sistema leidžia laistyti vien tik taškus, kur yra šaknys arba drėkinti visą daržovių eilę tiekiant vandenį tik ten kur jo reikia.

„Toro Ag“ nuotr./Lašelinė laistymo sistema.
„Toro Ag“ nuotr./Lašelinė laistymo sistema.

Lašelinės daržo laistymo sistemos pasižymi dar dvejomis puikiomis savybėmis. Pirma, jos dirba lėtai ir nuolat, tad augalai visada gauna vandens – nėra sausųjų periodų, kurių metų vandens pritrūktų. Antra, kai kurios sistemos yra lanksčios ir gali būti praplėstos.

Pavyzdžiui, įsirengėte lašelinę laistymo sistemą nedideliame darže, o vėliau sugalvojote kažką papildomai pasodinti ir daržas tapo didesnis, atsirado dar viena lysvė.

Problemos nėra – daržo laistymo sistemą dažniausiai galima praplėsti įsigijus papildomą rinkinį arba tik atskirus rinkinio komponentus.

Be to, lašelinio laistymo sprendimai gali būti pritaikomi tiek lauke esančiame darže, tiek šiltnamyje, tiek laistant vaismedžius.

„Maidina“ nuotr./Lašelinė laistymo sistema.
„Maidina“ nuotr./Lašelinė laistymo sistema.

Ką reikia įvertinti prieš pasirenkant laistymo sistemą?

Renkantis laistymo sistemą, labai svarbu įvertinti keturis svarbius dalykus.

1. Kokios daržovės auga jūsų darže (šiltnamyje). Kaip skirtingas daržovių skonis, išvaizda, taip skirtingi jų vandens poreikiai: vieni augalai reikalauja daug drėgmės, kiti nemėgsta būti gausiai laistomi, vieni gerai jaučiasi kai laistomos tik šaknys, kiti neprieštarauja, kad būtų laistomi ir lapai. Pagal tai parenkamas laistymo būdas. Jų yra trys:

* taškinis laistymas, kai laistoma augalų šaknų sistema; toks laistymas tinkamas pomidorams, agurkams, paprikoms – šie augalai nemėgsta kai vanduo pilamas ant jų lapų ir stiebų, bet jiems patinka kai žemė yra drėgna;

* linijinis laistymas, kai laistymui naudojama juosta su kas 20 cm joje integruotais lašintuvais, todėl drėkinama visa linija, o ne taškai; toks laistymas tinka braškėms, morkoms, bulvėms, svogūnams, salotoms; laistyti galima šaknis, galima drėkinti dirvą šalia augalų šaknų;

* laistymas specialiais purkštukais: šis laistymas tinka tiems augalams, kurie nebijo, kad vanduo patenka ant lapų, todėl tinkamas salotoms, ridikėliams, morkoms, prieskoniniams augalams laistyti.

„Maidina“ nuotr./Lašelinė laistymo sistema.
„Maidina“ nuotr./Lašelinė laistymo sistema.

2. Kokio dydžio ir formos yra daržas (šiltnamis). Planuojant laistymo sistemą, labai svarbu žinoti kokį plotą laistysite, kaip jame išsidėstę augalai. Įvertinti nesunku – tiesiog reikia išmatuoti daržą ar šiltnamį.

Tiesa, daržas turėtų būti patogus, kad ne tik galėtumėte lengvai prieiti ir nusiskinti tai ką išauginote, bet, kad ir augalų laistymo sistema būtų kuo paprastesnė, efektyviau naudojanti vandenį. Todėl daržams geriausia tinka lygiagrečios apie 1,2 m pločio lysvės.

3. Koks bus vandens šaltinis. Yra dvi galimybės: vandentiekio vanduo ir specialioje talpoje surenkamas lietaus vanduo. Naudojant lietaus vandenį, laistymo sistema turi turėti filtrą, nes kitaip ji gali užsikimšti.

Filtras visada rekomenduojamas jei vandenyje yra nešvarumų. Vandentiekio vandenį naudojančios laistymo sistemos paprastai turi kitokius lašintuvus ar purkštukus, veikiančius nuo tam tikro slėgio.

4. Kiek jūs norite dalyvauti laistymo procese. Jei manote, kad laistymo sistemos priežiūra yra brangaus laiko, kurį galėtumėte skirti kitiems darbams, švaistymas, verta pagalvoti apie daržo laistymo sistemos automatizavimą.

Automatinė sistema jūsų daržu pasirūpins ir tada, kai vasarą savaitgaliais ar ilgesnį laiką nebūsite namuose arba sodyboje į kurioje apsilankote tik savaitgaliais.

„Maidina“ nuotr./Lašelinė laistymo sistema.
„Maidina“ nuotr./Lašelinė laistymo sistema.

Tinkamą laistymo rinkinį parenka „Laistymo padėjėjas“

Nors daug kas mano, kad daržo laistymo sistemą sudėtinga įrengti, tačiau, kaip minėjome straipsnio pradžioje, ją galima įsirengti patiems, nereiks nei specialių įrankių, nei meistrų pagalbos.

Žinoma, prisipirkus statybinių medžiagų parduotuvėje visokių vamzdžių, ventilių, jungčių ir kt. daržo laistymo sistemos sukonstruoti nepavyks, net jei pavyktų, ji tiesiog neveiks. Daržovių laistymo sistemas sudaro tam tikros konstrukcijos dalys, užtikrinančios tinkamą vandens tiekimą augalams ne itin švariomis sąlygomis (drėgnoje žemėje ir pan.).

Yra labai puikus įrankis „Laistymo padėjėjas“ kuriuo pasinaudoję galite išsirinkti visus daržo laistymo sistemos komponentus. Jo skaičiuoklė įvertina aukščiau minėtus veiksnius: daržo ar šiltnamio plotą, augalų skaičių, lysvių skaičių, augalų rūšį, vandens tiekimo būdą ir pasiūlo konkretų rinkinį.

Išbandykite „Laistymo padėjėją“ ir įsitikinsite, kad jūsų šiltnamiui ar daržui skirtas laistymo rinkinys nėra brangus. Jei prireiks, ateityje tokį rinkinį visada galėsite papildyti atskirais elementais ar dar vienu rinkiniu.

„Maidina“ nuotr./Lašelinė laistymo sistema.
„Maidina“ nuotr./Lašelinė laistymo sistema.

Automatinė sistema – racionaliausias laistymo būdas

Visos daržo ir šiltnamio laistymo sistemos (tiek gravitacinė, imanti vandenį iš apie 1 m nuo žemės pakeltos talpos, tiek siurbliu siurbianti lietaus vandenį iš jį surenkančios talpos, tiek prijungta prie vandentiekio) gali būti automatizuotos.

Tam papildomai reikėtų įsigyti laistymo valdiklį. Valdiklis ne tik taupys jūsų laiką, bet ir padės sutaupyti vandens. Jis pasirūpins augalais kai esate išvykę.

Valdiklyje galima nustatyti laistymo pradžią, trukmę, įvesti tam tikrą laistymo grafiką. Išmanesni valdikliai turi galimybę prijungti lietaus jutiklį arba dirvožemio drėgnumą matuojantį jutiklį, tokia sistema nelaistys tada kai to nereikia daryti.

Taigi jei norite, kad jūsų daržo derlius būtų fantastinis, tiesiog pasirūpinkite, kad jame augantys augalai visada turėtų vandens.

„Maidina“ nuotr./Lašelinė laistymo sistema.
„Maidina“ nuotr./Lašelinė laistymo sistema.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau