Sodo darbai
Sodo ir gėlynų priežiūros laikotarpiu daug fizinio krūvio tenka visam kūnui. Ravint, ilgai praleidžiama pasilenkus ar klūpint. Taip kenčia keliai, nugara. Sodinant, laistant – didelis krūvis tenka rankoms, kojoms. Bendram kūno stiprinimui ir fizinio tonuso palaikymui vaistininkė rekomenduoja kompleksines priemones, kurios svarbios ne tik sąnarių, bet ir kaulų, raumenų veiklai.
„Sąnarių veiklai reikalingas gliukozaminas. Jis natūraliai išskiriamas sąnariuose, tačiau esant papildomam krūviui, reikėtų jo pavartoti profilaktiškai. Jis padės sutepti kremzlę, palengvins jų paslankumą. Sąnario susidėvėjimą sumažinti padės priemonės su chondroitinu“, – sako I. Sauserytė.
Aktyviuoju laikotarpiu taip pat svarbu užtikrinti ir kalcio kiekį organizme. Pasak vaistininkės, jis svarbus ne tik kaulų, bet ir raumenų, širdies, kraujagyslių ir visai bendrai organizmo veiklai: „Kalcio trūkumas gali tapti net žaizdų negijimo priežastimi. Kai jo trūksta kraujyje, tada organizmas jį savinasi iš kaulų ir taip prasideda jų irimas, kyla kaulų lūžių grėsmė, mėšlungių rizika, didėja kraujospūdis.“
Normaliai kaulų būklei palaikyti svarbūs ir vitaminai K, D. Pastarasis gerina ir kalcio įsisavinimą kauluose. Jaučiant raumenų sustingimą ar sustabarėjimą, jų tonusą pakelti padės B grupės vitaminai ir širdies veiklai svarbusis magnis.
Bėgiojant ir važinėjant dviračiu
Judėjimo sezonui, pasak vaistininkės, reikėtų ruoštis iš anksto, nes preparatų poveikis sąnariams ir kaulams pasireiškia ne iš karto. Norint bėgiojimo treniruotėmis ar aktyvaus laisvalaikio pramogomis lauke mėgautis be raumenų ar sąnarių maudimo – tam rekomenduojama juos sustiprinti dar prieš sezoną.
„Bendram organizmo stiprinimui, sąnarių lankstumui bei standumui mažinti svarbus ir kolagenas. Jo išskyrimo ir sąnarių jungiamojo audinio būklei pagerinti rekomenduojami preparatai su MSM (metilsulfonilmetanu).
Taip pat svarbu išlaikyti ir natūraliai sąnarių skystyje besikaupiančio hialurono rūgšties balansą, kuris reikalingas elastingumui, judėjimui gerinti“, – aktyvaus sezono pasirengimo priemones vardina specialistė.
Aktualu ne tik vyresniems, bet ir jaunimui
Pasirengimas judėjimo sezonui turėtų būti aktualus net tik vyresniems, bet ir jaunimui. Ypač užsiimantiems aktyvia fizine veikla, mėgstantiems bėgioti ar pramogauti – važinėti riedučiais, dviračiu ar paspirtuku.
„Jaunimui šiuo laikotarpiu taip pat trūksta energijos, todėl jiems rekomenduojamas kofermentas Q10. Tai natūrali už energiją organizme atsakinga medžiaga. Su amžiumi organizme jos mažėja, tad jis suteiks papildomo tonuso širdžiai, energijos bei padės lengviau atlaikyti įvairius fizinius krūvius.
Jauni žmonės dažniau susiduria ir su raumenų veiklos sutrikimais. Pasireiškus mėšlungio traukimui, tirpimui, maudimui, sustingimui ar sustabarėjimui, rekomenduojamas magnis ir B grupės vitaminai“, – pataria specialistė.
Skausmai ir kaip juos mažinti
Pirmoji pagalba patyrus traumą, pasak specialistės, pradžioje turėtų trukti 24 valandas: „Nustatytais laiko intervalais pirmąją dieną traumą reikėtų šaldyti ledu, uždedant jį ant tos vietos kokius 8–10 kartų. Kitą dieną jau galima tepti tepalais. Ne tik traumos, bet ir sąnarių skausmų atvejais skaudamą vietą reikėtų imobilizuoti, aprišant ją elastiniu tvarsčiu. Tačiau skausmui stiprėjant, delsti nereikėtų ir vertėtų kreiptis į gydytoją.“