Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2017 08 08

Leidžiate gyvūną į miegamąjį? Jis palieka pleiskanų, kuriomis minta dulkių erkės

Namų dulkių erkės, įvairūs namuose auginami kailį turintys gyvūnai gali sukelti ir/ar paūminti alerginės slogos, bronchinės astmos simptomus. Sloga, nosies užburkimas, čiaudulys, akių, nosies niežėjimas, kosulys, dusulys, pasunkėjęs kvėpavimas, švokštimo epizodai – visa tai minėtų ligų simptomai.
Šuo lovoje
Šuo lovoje / Vida Press nuotr.

Kaip apsisaugoti nuo alergijos sukėlėjų namuose, pataria Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytoja alergologė ir klinikinė imunologė Neringa Stirbienė.

Kova su namų dulkių erkėmis

Namų dulkių erkės yra maži, žmogaus akimi nematomi voragyviai. Alergiją dažniausiai sukelia dvi jų rūšys. Šios erkės mėgsta šiltą ir drėgną aplinką, todėl gyvena ir veisiasi patalynėje, kilimuose, užuolaidose, minkštuose žaisluose. Namų dulkių erkių visiškai pašalinti neįmanoma, bet galima sumažinti jų kiekį.

Kovoti su namų dulkių erkėmis galima dviem būdais – mažinant aplinkos drėgmę ir dulkes. Tai vadinama aplinkos kontrole. „Taikant aplinkos kontrolės priemones, reikia kantrybės, nes net pasiekus gerą aplinkos kontrolę, prireikia kelių mėnesių, kad susilpnėtų alergijos simptomai“, – sako gydytoja N.Stirbienė. Specialistai rekomenduoja aplinkos kontrolės priemones pirmiausia taikyti miegamajame, po to, jei reikia, svetainėje ir kitose namų patalpose.

Gydytoja N.Stirbienė išskiria tokias pagrindines priemones namų dulkių erkėms ir alergijos simptomams mažinti:

  • Naudokite sintetinius čiužinius. Galima įsigyti specialių namų dulkių erkių alergenų nepraleidžiančių čiužinių, pagalvių, antklodžių užvalkalų. Vien užvalkalai nepalengvins simptomų, bet naudojami su kitomis aplinkos kontrolės priemonėmis mažins sąlytį su namų dulkių erkėmis.
  • Kabinkite medvilnines, lengvai plaunamas užuolaidas, o jas skalbkite ne žemesnėje nei 60 °C temperatūroje, arba lengvai valomas žaliuzes.
  • Knygas ir drabužius laikykite uždarose lentynose ar spintose; nepalikite drabužių ant grindų ar kabančių ant kėdės.
  • Rinkitės lengvai valomą grindų dangą: parketą, plyteles, linoleumą. Netieskite daug kilimų, nes juos sunku švariai išvalyti.
  • Minkštus žaislus reguliariai skalbkite 60 °C temperatūroje. Norėdami sunaikinti namų dulkių erkes minkštus žaislus įdėkite į maišelį ir į šaldiklį 24 valandoms.
  • Nelaikykite ant lovos nereikalingų daiktų ir leiskite patalams vėdintis. Patalynę (paklodes, pagalvių ir antklodžių užvalkalus) skalbkite mažiausiai kas 2 savaites ne žemesnėje nei 60 °C temperatūroje. Kartą per metus karštai išvalykite ar išplaukite pūkines pagalves ir antklodes.
  • Drėgnai valykite namus, kiekvieną savaitę išsiurbkite kambarius dulkių siurbliu, naudodami didelio efektyvumo oro filtrą (HEPA 13 arba 14). Ypač stenkitės išsiurbti dulkes kampuose ir plyšiuose.
  • Mažinkite drėgmę namuose įrengdami oro džiovintuvą. Reguliariai tikrinkite, ar nėra vandens nuotėkio iš kriauklės, tualeto, vonios. Sutaisykite lietvamzdžius, kad netekėtų vanduo ir nedrėktų sienos.
  • Kiekvieną dieną, net ir žiemą, apie 30 minučių vėdinkite visus gyvenamuosius kambarius, palaikykite apie 18–20 °C oro temperatūrą ir apie 45–50 proc. santykinę oro drėgmę.
  • Jei turite naminių gyvūnų, neleiskite jų į miegamąjį. Gyvūnai palieka pleiskanų, kuriomis maitinasi namų dulkių erkės.
  • Nedėkite didelių vilčių į chemines medžiagas namų dulkių erkėms naikinti, nes jos nėra labai efektyvios.

Alergijos sukėlėjai – naminiai gyvūnai

Alerginės slogos ir/ar bronchinės astmos simptomus sukelia ne tiek gyvūnų kailis, kiek jų pleiskanos. Taip pat alergenų yra gyvūnų organizmo skysčiuose – seilėse, šlapime ir kt.

Pastebėjus alergiją gyvūnams, geriausias būdas apsisaugoti yra vengti su jais kontakto. Praktika rodo, kad visiškai išvengti gyvūnų alergenų ne visada pavyksta, nes jų yra ne tik namuose, kuriuose auginami gyvūnai, bet ir viešbučiuose ar tokiose viešose vietose kaip mokyklos, kino teatrai, traukiniai ir ten, kur alergenai patenka nuo gyvūnus laikančių asmenų drabužių.

Gydytoja N.Stirbienė pataria, kaip mažiau kontaktuoti su gyvūnų alergenais:

  • Neįsigykite gyvūno, kuriam esate alergiški, nes net jo atsisakius, alergenų aplinkoje gali likti iki pusės metų.
  • Jei turite gyvūną, neleiskite jo į miegamąjį, taip pat neneškite į jį drabužių, kuriais vilkėdami kontaktavote su gyvūnais.
  • Rinkitės lengvai valomą grindų dangą: parketą, linoleumą ar kt.
  • Drėgnai valykite grindis – geriau naudokite drėgną skudurėlį, o ne dulkių siurblį.
  • Jei esate alergiškas ir planuojate lankytis ten, kur yra gyvūnų, valandą prieš išvyką išgerkite vaistų nuo alergijos.
  • Prieš atvykdami į svečius paprašykite šeimininkų, kad nevalytų kambarių dulkių siurbliu, nes gali pakilti dulkės ir sustiprėti jūsų alergijos simptomai.
  • Prieš atvykdami į svečius, kur yra gyvūnų, paprašykite šeimininko dėvėti neseniai išskalbtus drabužius. Grįžę namo taip pat išskalbkite drabužius, kuriais vilkėdami lankėtės.

Alergijos gydymas

Slopinti namų dulkių erkių ir gyvūnų sukeliamos alergijos simptomus padeda geriamieji vaistai nuo alergijos, taip pat specialūs vaistai į nosį arba inhaliatoriai.

Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytoja alergologė ir klinikinė imunologė Neringa Stirbienė pabrėžia, kad kiekvienam pacientui parenkamas tinkamiausias individualus gydymo būdas. Ji primena, jog specifinė imunoterapija yra vienintelis alerginių ligų gydymo būdas, kuris ne tik slopina simptomus, mažina vaistų poveikį, bet ir gerina gyvenimo kokybę. Šio gydymo poveikis išlieka dar ne vienerius metus jį nutraukus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?