Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2022 03 19

Lina Liubertaitė pataria: kaip genėti medžius ir vaiskrūmius

Pavasario darbai vis labiau įgauna pagreitį – sėjame įvairias sėklas, tvarkome šiltnamį, imamės genėti krūmus ir medžius. Genėjimas – vienas pagrindinių pavasario darbų, kurį reikia atlikti tinkamai, tačiau nuo ko pradėti, jeigu niekada negenėjote? Ką turėtumėte žinoti?
Vaismedžių genėjimas
Vaismedžių genėjimas / 123RF.com nuotr.

Lina Liubertaitė, apželdinimo kursų „Geltonas karutis“ organizatorė, sako, kad, jeigu nežinote, kaip genėti, verta pradėti nuo krūmų.

„Pradėdami nuo mažesnių krūmų įgysite patirties. Jeigu niekada neteko genėti krūmų ir medžių, iš pradžių gali būti nedrąsu nupjauti vieną ar kitą šaką. Tačiau bijoti tikrai nereikia, nes genėjimas augalams reikalingas, o dabar tobulas metas to imtis. Augalų pumpurai dar nepradėję sprogti, neturi lapų, tad mes gerai matome šakas ir tai, kaip jos išsidėsčiusios“, – pataria Lina.

Kaip genėti krūmus?

Vaiskrūmiai, pavyzdžiui, serbentai, agrastai ar šilauogės ir dekoratyviniai krūmai, tarkime, hortenzijos yra genimi skirtingai. Kad būtų aiškiau, kviečiame peržiūrėti ir vaizdo medžiagą.

„Daugelis vaiskrūmius pamiršta ir jų negeni. Verta žinoti, kad nuolat genėdami vaiskrūmius mes džiaugsimės visada jaunais krūmais, nes pamažu iškirpsime senas šakas ir leisime krūmui išauginti naujas. Be to, taip išvengsime uogų susmulkėjimo. Kuo daugiau šakų, tuo labiau išsikerojęs krūmas ir tuo daugiau sunokinama uogų, tačiau jos tampa vis mažesnės, nes maisto medžiagų yra tiek, kiek yra, ir jos paskirstomos uogoms auginti ir šakoms išlaikyti, o tai yra visai nereikalinga“, – sako Lina.

VIDEO: Agronomas Tautvydas Gurskas apie šilauogių persodinimą ir genėjimą

Ji pataria pirmiausia gerai apžiūrėti krūmą ir nuspręsti, kaip jis toliau augs. Jeigu yra šakų, kurios yra labai žemai, jos gulasi ant žemės, tuomet jas tikrai reikia pašalinti.

„Net jeigu ant jų užaugs viena ar kita uoga, jos dar labiau nusvers ir nulenks tas šakas, tad nieko gero nebus. Tad palengvinkite krūmams naštą ir iškirpkite tokias šakas nuo pat augimo pradžios“, – pataria Lina.

Genėjimas augalams reikalingas, o dabar tobulas metas to imtis.

Jeigu krūmai auga vejoje, didelė tikimybė, kad šienaujant tokios šakos, esančios pažemėje, trukdys ir nepastebėdami galime jas sužeisti.

Pažvelgę aukštyn į krūmo viršų, pamatysime tikrą šakų raizgalynę – gali būti daug naujų ūglių ar senų išsikerojusių šakų. Jeigu nežinote, ką daryti, pašalinkite tas šakas, kurios yra nušalusios, sergančios ir nulūžusios. Lina pabrėžia, kad tokios šakos, kurios auga į krūmo vidų taip pat turėtų būti pašalintos – jos uogų nesubrandins, mes šešėlį kitoms šakoms, oras į krūmo vidų nutekės prasčiau.

„Jeigu matysite, kad šakos susikryžiuoja, „žiūri viena į kitą“ ar, kitaip tariant, dubliuoja viena kitą, visada galite pasirinkti, kuri šaka turėtų likti, o kurią galite pašalinti. Genėdami palikite įvairių šakų – tiek jaunų, tiek senų, nes tada būsite tikri, kad krūmas augs proporcingai“, – sako Lina.

Ji priduria, kad stebėdami savo augalus visais metų laikais, matysite savo darbo rezultatus ir žinosite, kur kitą kartą galite labiau pasistengti.

Dekoratyviniai krūmai

Lina sako, kad genėdami dekoratyvinius krūmus turime visai kitus tikslus, nei genėdami vaiskrūmius.

„Kai genime vaiskrūmius ir vaismedžius, mūsų tikslas yra gauti kuo didesnį derlių, tad šaliname tam tikras šakas, kad tinkamai pasiskirstytų maistinės medžiagos, o vaisiai ir uogos būtų stambesni. Dekoratyvinių augalų genėjimas yra susijęs su gražia forma – pavyzdžiui, lanksvos ar putinalapiai pūsleniai gali būti formuojami taip, kaip jums patinka – nuo rutulio ar stačiakampio formos“, – sako Liubertaitė.

Ji priduria, kad populiariosios šluotelinės ir didžialapės hortenzijos nusipelno atskiro paaiškinimo, nes yra genimos atsižvelgiant į jų rūšį.

„Jeigu nežinote, ką darote su hortenzijomis, pakaks nuskinti nužydėjusius žiedynus. Jeigu norite visiškai atjauninti krūmą, tuomet atkreipkite dėmesį į tai, kokias hortenzijas auginate. Šviesiąsias ir šluotelines galite nugenėti gana žemai – jos puikiai ataugs ir džiugins dailiais žiedais. Didžialapės hortenzijos žiedus krauna ant antramečių ūglių, tad, jeigu dabar jas nugenėsime, jos šiais metais išleis tik lapus ir nežydės“, – sako L.Liubertaitė. Patariama negenėti šių hortenzijų, tik pašalinti nužydėjusius žiedus.

VIDEO: Kaip genėti hortenzijas ir kada tai daryti – aiški instrukcija

Medžių genėjimas

L.Liubertaitė sako, kad genint medžius galioja beveik tos pačios taisyklės, kaip ir genint krūmus.

„Pirmiausia pašalinkite žemai augančias šakas, tada sergančias, nulūžusias ar nušalusias šakas, tas, kurios auga į vidų. Nugenėję išvardintas šakas, jau greičiausiai būsite padarę pusę darbo. Tačiau kuo medžiai skiriasi nuo krūmų?

Medžiai turi vieną aiškiai išreikštą viršūnę, tačiau ne visi susigaudo, kuri viršūnė tikroji, kai ūglių būna išleista daug ir pastarieji būna aukštesni už tikrą viršūnę. Šiuo atveju turime pasirinkti, kuri šaka bus viršūnė, o aplink esančias šakas, kurios bando konkuruoti su viršūne, reikia pritrumpinti, kad šios būtų žemesnės – tai svarbu proporcingam medžio augimui ir vystymuisi“, – sako Lina.

VIDEO: Kaip genėti jaunas obelis ir kitus sėklavaisius? Pataria Tautvydas Gurskas

Ji priduria, kad šiam darbui – genėjimui – turime rinktis kokybiškus ir aštrius įrankius. „Tai svarbu, kad pjūvis būtų tvarkingas, tikslus ir kaip įmanoma lygesnis – kitu atveju, jeigu įrankiai atbukę, pjūvis gali sužeisti medį“, – pataria tinklaraštininkė.

VIDEO: Agronomas Tautvydas Gurskas parodė, kaip genėti slyvas,vyšnias ir kitus kaulavaisius

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs