Miškininkai pataria: kaip po švenčių elgtis su kalėdiniu medeliu?

Artėjant Trijų karalių šventei daugelis nupuošia šventinę nuotaiką namuose kūrusius kalėdinius medelius. Vieniems namuose kalėdinę dvasią kūrė gyvas, vazone augantis medelis, kiti namus puošė kirstine eglute ar kėniu, o treti – eglišakėmis.
Kalėdų eglė vazone
Kalėdų eglė vazone / Shutterstock nuotr.

Valstybinių miškų urėdijos miškininkai pataria, kaip po švenčių elgtis su dar žaliuojančiais bei jau nudžiūvusiais medeliais, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Kalėdiniai medeliai vazonuose

Jeigu nupuošto kalėdinio medelio vazone spygliai žali, nebyra, medelis atrodo sveikas, galite pernešti jį į vėsesnę patalpą, kurioje yra natūralios šviesos. Tačiau, tokiam medeliui būtina priežiūra – pastovus laistymas bei tręšimas, jeigu medelis jau yra pradėjęs augti. Sodinti į lauką tokių medelį galima tik kai baigiasi pavasarinės šalnos ir oro temperatūra yra aukštesnė nei 10 laipsnių. Svarbu pabrėžti, kad eglė sodinama tik lietingą dieną, nes saulės šviesa gali apdeginti staiga į lauką išneštą augalą.

„Jei per šventes namus puošęs vazoninis medelis ima smarkiai byrėti, pakinta spyglių spalva ar nudrėskus mažą žievės lopinėlį matosi sausas, rudas sluoksnis – išgelbėti jo nebepavyks. Dažnu atveju, vazonuose auginami kalėdiniai medeliai neišgyvena dėl drėgmės trūkumo, per aukštos temperatūros patalpoje. Jei šiuos požymius pastebite, tokio medelio nesodinkite – jis tikrai nebeužaugs. Geriausia išrauti jį iš vazono, nupurtyti visas žemes nuo šaknų, o tuomet sudeginti krosnyje arba vežti perdirbimui“ – patarimais dalijasi VMU Medelynų padalinio specialistė Inga Rylienė.

Shutterstock nuotr./Vazoninis medelis
Shutterstock nuotr./Vazoninis medelis

Eglišakės

Jei namus kalėdiniu laikotarpiu puošėte eglišakėmis, po švenčių jas galite panaudoti dar kartą. Eglišakės puikiai tiks lauke augančių medelių ar augalų, kurie nėra atsparūs šalčiui, apdengimui. Jos taip pat gali tapti puikia priemone siekiant atbaidyti laukinius žvėris, gyvūnus, kenkėjus, mėgstančius paskanauti soduose augančius medelius bei augalus. Pasibaigus šaltajam sezonui eglišakes galima sudeginti arba vežti perdirbimui.

Kirstiniai medeliai

Miškininkai skuba priminti, kad su namus puošusiomis kirstinėmis eglėmis, kėniais ar kitos rūšies medeliais bei eglišakėmis, po švenčių, būtina elgtis atsakingai. Jas galima nuvežti į specialius Žaliųjų atliekų konteinerius ar artimiausias medelių surinkimo vietas, kurias po švenčių numato kiekvieno miesto savivaldybės. Surinkti medeliai ir šakos yra susmulkinami bei panaudojami biokuro gamybai.

Šventiniu laikotarpiu Valstybinių miškų urėdijos miškininkai tradiciškai vykdė kalėdinių medelių prekybą, nemokamos eglišakių dalijimo akcijos „Parsinešk Kalėdas į savo namus“ metu visoje Lietuvoje gyventojams išdalijo daugiau nei 100 tūkst. eglių ir pušų šakų, taip pat kelis šimtus medelių padovanojo kraujo donorams bei akcijos su Lietuvos policija metu kelyje sustabdytiems vairuotojams.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų