2016 06 08

Mitybos specialistė: dažniausios klaidos sportuojant ir savaitės mitybos planas

Vieną dieną jūs imate ir tariate sau – noriu bėgti! Bėgti norite daug, tad ir privalgote daug. Išeinate pabėgioti ir pavyksta įveikti tik 1 km. Nebėra jėgų. Kas nutiko? Gal per senas? Gal sergate? O gal tiesiog netinkamai pavalgėte?
Augalinės mitybos specialistė Gintarė Jonaitytė.
Augalinės mitybos specialistė Gintarė Jonaitytė.

„Dažnai žmonės galvoja – pradėsiu sportuoti, nukris svoris, užsiauginsiu raumenų, pagražės kūnas. Tačiau nepakeitus mitybos įpročių, pasiekti konkrečių rezultatų yra labai sunku ar net neįmanoma“, – sako augalinės mitybos specialistė Gintarė Jonaitytė.

Pasak augalinės mitybos ekspertės, net 70–80 procentų dailaus kūno sėkmės priklauso nuo mitybos. Likusi dalis priklauso nuo sporto. „Sportas tik palaiko fizinę formą, tačiau tai, ką mes dedame į savo vidų, – svarbiausia“, – pabrėžė G.Jonaitytė.​

Mitybos specialistė išskyrė didžiausias mitybos klaidas sportuojant ir kviečia į nemokamą seminarą.

Pradedama intensyviai sportuoti nepakeitus mitybos

Taip, pasak augalinės mitybos ekspertės G.Jonaitytės, atsitinka dėl didelio noro atsikratyti nereikalingų kilogramų. Žmogus imasi intensyviai treniruotis, tam iš pradžių neparuošęs kūno.

„Dažna problema – per intensyvi treniruotė ir per mažai su maistu gaunama energija. Dažniausiai sportuojantiems žmonėms pritrūksta gerų ir sveikų angliavandenių“, – pažymėjo G. Jonaitytė.

Pavyzdžiui, prieš treniruotę suvalgote lęšių košės. Tai yra kompleksiniai angliavandeniai, kurie pasisavinami lėčiau, tad, nors ir pavalgę, kurį laiką jaučiamės vangūs, mums trūksta energijos.

Laikomasi alinančių ir neveiksmingų dietų

„Aš esu prieš dietas, – sako mitybos ekspertė. – Dieta organizmui yra šokas. Norint sportuoti, siekiant numesti svorį, nebūtina laikytis alinančių dietų.“

Gintarė taisyklingai ir subalansuotai rekomenduoja maitintis kiekvieną dieną. „Kad nereikėtų pavasarinių dietų. Dieta yra kraštutinis problemos sprendimo būdas, kai žmogus organizme yra jau labai daug ko nereikalingo prikaupęs ir negali pats natūraliai pašalinti“, – pasakojo mitybos ekspertė.

Sukuriamas maisto medžiagų disbalansas

G.Jonaitytė prieš treniruotę rekomenduoja pasirūpinti, kad organizmas gautų lengvų angliavandenių.

„Žmonės dažnai galvoja – aš sportuoju, tai man reikia gauti kuo daugiau baltymų. Tiek sveiki riebalai, tiek sveiki angliavandeniai, suteikia energijos.

Baltymas yra statybinė ir atstatomoji raumenų medžiaga, kuri ypač yra reikalinga po treniruotės, bet mokslininkų įrodyta, kad jo perteklius organizme sukelia puvimą“, – pasakojo G.Jonaitytė.

Maksimali raumenų masė, kurią galima priaugti per savaitę yra apytiksliai pusė kilogramo. Tai yra riba, galinti baltymą paversti į raumenį. Bet koks likęs baltymas yra paverčiamas į riebalus ar šalutinius nereikalingus produktus.

Sportininkai ar entuziastai, kurie nusprendžia gerti baltymų papildus, turėtų suvokti ilgalaikes pasekmes. Šie papildai – mažai maistinga, labai apdirbta medžiaga. Tai ne tik pinigų švaistymas, bet ir žala organizmui. Papildomo azoto šalinimas per jūsų šlapimą išplauna kalcį ir kitus mineralus nuo jūsų kaulų ir skatina inkstų akmenų atsiradimą.

TAIP PAT SKAITYKITE: Visa tiesa apie angliavandenius: kurių atsisakyti verta, o kurių – jokiu būdu?

Augalinės mitybos specialistė Gintarė Jonaitytė.
Augalinės mitybos specialistė Gintarė Jonaitytė.

Dažnai baltymų mes pervalgome 2–3 kartus, nesveikų riebalų – apie 2 kartus, o sveikų angliavandenių visą laiką mums trūksta.

Kai yra reikalingų maistinių medžiagų disbalansas, treniruotės metu mes būname vangūs, nesugebame padaryti elementariausių pratimų, pradeda skaudėti raumenis (dėl netinkamo ir nereguliaraus kūno paruošimo, taip pat dėl susikaupusios pieno rūgšties treniruotės metu ar iš karto po jos, dėl mikroskopinių įtrūkimų raumenyje ir aplinkiniuose jungiamuosiuose audiniuose (uždegimo) po treniruotės).

Vyšnių sultys, imbieras, ciberžolė, arbūzų sultys yra natūralūs fizinių uždegimų slopintojai, kurie gali padėti sumažinti skausmą. Šios gamtos dovanos veikia kaip vaistas nuo skausmo.

Prieš treniruotę persivalgoma

Baltymai suyra treniruotės metu intensyviai sportuojant. Geriant gyvūninės kilmės pieną, organizmą dar labiau apsunkiname.

„Žmogus sako: privalgiau sočiai, bet negaliu treniruotis. Treniruotis reikėtų beveik tuščiu skrandžiu. Pavalgyti reikėtu 1,5–2 val. iki treniruotės“, – pasakojo mitybos specialistė.

G.Jonaitytė prieš treniruotę rekomenduoja pasirūpinti, kad organizmas gautų lengvų angliavandenių. Valgykite vaisius, pilno grūdo košes, kuriose nebūtų riebalų ir jos turėtų būti ruošiamos be gyvūninės kilmės pieno.

Gerkite vaisių sultis prieš ir po treniruotės.

Išgeriami netinkami skysčiai arba išgeriama per mažai

Mitybos specialistė nerekomenduoja vartoti gyvūninės kilmės pieno. Patariama gerti avižų ar natūralių sojų pieną, o jį geriausia gerti po treniruotės. Taip atstatysite energiją, gausite greitųjų angliavandenių ir baltymų. „Baltymai suyra treniruotės metu intensyviai sportuojant. Geriant gyvūninės kilmės pieną, organizmą dar labiau apsunkiname“, – informavo G.Jonaitytė.

Augalinės kilmės produktų ekspertė ragina skysčius vartoti reguliariai ir pakankamai. „Intensyviai sportuojant, per valandą reikia išgerti nuo 500 ml iki 1 l skysčių, tačiau ne vienu ypu, bet mažais gurkšneliais per kelis kartus“, – pasakojo mitybos specialistė. Skysčiai neturėtų būti šalti.

G.Jonaitytė rekomenduoja gerti paprastą (galima įdėti mėtos, citrinos, imbiero) arba natūralų kokosų vandenį, kuriame yra kalio ir natrio.

Siekiant rezultatų, neatsižvelgiama į mitybą

Pasak mitybos specialistės G.Jonaitytės, mityba – svarbiausias dalykas norint pasiekti net ir minimalių rezultatų: „Teisingas mitybos konsultantas, kaip ir sporto treneris, turi būti šalia. Ne visada žinome, ką ir kaip valgyti, dažnai reikia ir papildomos motyvacijos. Pradėti sportuoti dar nėra taip sunku, kaip pakeisti mitybos įpročius“.

Be to, G. Jonaitytė pažymėjo, kad šiuolaikinis, nuolat skubantis žmogus lygiai taip pat ir maitinasi – skubėdamas. „Valgome tai, kas papuola po ranka, tačiau net ir didžiausias milijonierius turi atrasti laiko ramiai pavalgyti. Reikia susikoncentruoti į maistą, ruošti ir valgyti jį su meile bei valgyti tam tikru laiku“, – pasakojo mitybos specialistė.

Augalinės mitybos ekspertė G.Jonaitytė sudarė jums savaitės mitybos planą:

Mitybos planas savaitei.
Mitybos planas savaitei.

* – priklausomai, kokia numatoma treniruotė, jos intensyvumas, trukmė, prieš ją ( ~1–1,5 val.) puikiausiai tiks UŽKANDIS 1 arba šviežiai spaustos vaisių sultys.

** – priklausomai, kokia įvyko treniruotė, jos intensyvumas, trukmė, po jos puikiausiai tiks tyras negazuotas vanduo, UŽKANDIS 2 ir šviežiai spaustos vaisių sultys.

Kiekvienas žmogus unikalus, tad šis planas turi būti adaptuotas asmeniškai ,parenkant natūralius gamtos papildus, tad G. Jonaitytė birželio 17 d., 18 val. prekybos centre "Panorama", centrinėje aikštėje (1 a.) „Moterų bėgimo su VLADA.LT“ numerių atsiėmimo vietoje, kviečia į susitikimą-mini seminarą „Sėkmingo finišo paslaptys", kuriame galėsite sužinoti, kaip maitintis sportuojant, galėsite degustuoti natūralų lietuvišką energinį gėrimą bei galėsite pasikonsultuoti su augalinės mitybos eksperte Gintare Jonaityte (www.ambervita.net).

Užsiregistruoti į Moterų bėgimą su Vlada.LT galite www.moterubegimas.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis