Vieta, kurioje galima tik priimti
Anot pašnekovės, „Naminukų kačių namus“ Ogmios mieste įkurti paskatino mintis, jog tai turi būti mažas rojaus kampelis katėms, kuris neprimintų prieglaudos, o jame gera būtų ne tik katinėliams, bet ir atvykusiems jų aplankyti svečiams. „Sulaukę pasiūlymo įkurti globotiniams kambarėlį Ogmios mieste nedvejojome, ėmėme vystyti idėją. Interjero išpildymo pavyzdžių puolėme semtis interneto platybėse, domėjomės, ko reikia, kad gyvūnams būtų nenuobodu ir kartu jie jaustųsi saugūs bei laimingi. Šiandien „Naminukų kačių namai“ yra pilni žaidimų, draskyklių, laipynių, įvairių namelių bei aukštai ant sienų iškeltų guolių, kur galima netrukdomai nusnūsti tiems globotiniams, kurie mėgsta ramybę. Svajojome apie tokią erdvės koncepciją, į kurią užėję žmonės mūsų gelbėjamus gyvūnus pamatytų kitomis akimis – ne kaip susijaudinusius vargšus laukinukus, o kaip keturkojus, kurie vėl tampa savimi, kai yra išgelbėjami“, – tikina G.Smilgė.
Jos teigimu, bene svarbiausias „Naminukų kačių namų“ veiklos aspektas yra tai, jog tai nėra vieta, kurioje kiekvienas gali atsikratyti nepageidaujamais arba gatvėje rastais augintiniais. „Visi gyvūnai čia patenka tik iš „Naminukų“ kačių prieglaudos – praėję karantiną, išgydyti, suženklinti, paskiepyti ir gavę vaistų nuo parazitų. Čia vieta, kur galima ne palikti, o tik priimti, todėl ant sienos ir puikuojasi mūsų šūkis: „Priglausk beglobį – atrask namų lobį“, – teigia pašnekovė ir priduria, jog būtent tai yra esminis „Naminukų kačių namų“ tikslas – surasti katinėliams atsakingus šeimininkus ir keisti požiūrį į beglobius gyvūnus, kurių, deja, nemažėja.
Sunkiausia susitaikyti, kad visų išgelbėti nepavyks
G.Smilgė pažymi, jog bene didžiausias iššūkis šioje veikloje yra nei trupučio nemažėjantis beglobių gyvūnų kiekis ir būtinybė priimti faktą, jog visiems padėti neįmanoma. „Buvo sunku suvokti, kiek daug laiko reikia norint išgelbėti, išgydyti, sutvarkyti ir į namus išlydėti vieną gyvūną, o kai jų yra dešimtys... Kasdien prieglaudos savanoriai susiduria su stresinėmis situacijomis, nuolat tenka spręsti galvosūkius dėl vietų trūkumo, išklausyti ir savo akimis matyti labai liūdnas gyvūnų istorijas, gelbėti tuos, kurie buvo skriausti, tuos, kurie praradę pasitikėjimą žmogumi, o mes mažais žingsneliais turime bandyti juos perprogramuoti ir įrodyti, kad žmonės yra geri“, – tikina pašnekovė.
Anot jos, nors į globą patenkančių kačių skaičius visada priklauso nuo to, kaip greitai atsilaisvina nauja vieta prieglaudoje, pavasarį ir vasarą pagalbos prašymų bei skambučių visada būna kone trigubai daugiau nei įprastai, nes prasideda mažų kačiukų sezonas. „Deja, mes, kaip ir visos prieglaudos, susiduriame su ta pačia problema – nuolat esame perpildyti, negalime padėti visiems besikreipiantiems, o norinčiųjų priglausti gyvūnus yra daug mažiau nei tų, kurie norėtų juos atiduoti, arba tų, kurie randa niekam nereikalingus gatvėje. Kartais, kai būna laiminga savaitė, išlydime nuo 5 iki 10 katinėlių, tačiau pasitaiko ir tokių dienų, kai globotinių sudėtis nesikeičia, o kai kuriems katinėliams savo žmonių tenka kantriai laukti ne vieną mėnesį“, – teigia G.Smilgė ir pažymi, jog nuo 2018 m. rugsėjo mėnesio iš „Naminukų kačių namų“ į savo naujas šeimas jau išlydėti apie 100 globotinių.
Gyvūnų gerovė priklauso nuo kiekvieno mūsų pagalbos
„Naminukų kačių namų“ įkūrėja Goda pažymi, jog apie stabilią finansinę prieglaudos būklę šiuo metu kalbėti yra sunku, nes tai – ne pelno siekianti organizacija, įkurta savanoriškais tikslais, norint prisidėti prie savo šalies beglobių gyvūnų gerovės ir sumažinti jų skaičių gatvėse. „Nei valstybė, nei Europos Sąjungos projektai neremia šios veiklos, todėl kadaise viską teko pradėti su tuščia sąskaita, o tiksliau – į ją dedamomis savo lėšomis. Su laiku pelnėme žmonių pasitikėjimą, rodėme ir pasakojome visiems tai, ką darome, o dabar VšĮ „Naminukai“ prieglaudėlė išsilaiko tik iš paprastų, gyvūnams neabejingų žmonių aukų bei 2% GPM paramos, kurią savo noru gali skirti kiekvienas Lietuvoje dirbantis žmogus“, – teigia pašnekovė ir priduria, jog prieglauda visada mielai priima paramą gyvūnų maistu, žaisliukais, guoliais ir kitais kasdien naudojamais daiktais.
Norintiems paremti VšĮ „Naminukai“ prieglaudėlę:
VšĮ „Naminukai“
A/S: LT 55 7300 0101 3031 2940 (Swedbank);
A/S: LT417300010152012189 (Swedbank)
Adresas: Verkių g. 29, Vilnius.
Kontaktai:
Tel.nr: +370 648 30077
El.paštas: info@naminukai.org
Facebook: www.facebook.com/Naminukai/