2014 04 01

Namuose karaliauja pelėsis? Paprasti patarimai, kaip jį išnaikinti

Jūsų namų sienas, baldus ar vonios kambarį „papuošė“ juodi taškeliai? Kas tai? Ogi pelėsis! Kokią grėsmę jis gali kelti žmonėms ir kokių kovos priemonių reikėtų imtis?
Moteris valo nuo sienos pelėsį
Moteris valo nuo sienos pelėsį / Fotolia nuotr.

Pelėsis gali „apsigyventi“ bet kuriuose namuose ir tapti rimtu įvairių ligų, alergijų židiniu. Todėl pašalinti jį be galo  svarbu, nes tik tuomet jūsų namai bus saugūs ir tinkami gyventi.

Pelėsių grybeliai veikia imuninę mūsų sistemą ir sukelia įvairias alergines reakcijas (kosulį, slogą). Retkarčiais sunkiai diagnozuojamos lėtinės ligos sėkmingai išgydomos, kai žmogus tiesiog pakeičia gyvenamąjį būstą, t. y. apsigyvena bute ar name, kuriame nėra pelėsio.

Kodėl atsiranda pelėsių grybelis?

Kad visam laikui pavyktų atsikratyti pelėsio, pirmiausia būtina išsiaiškinti, kaip ir kodėl jis atsidūrė jūsų namuose. Mikroskopinės pelėsių sporos sklando visur (pvz.: ore, vandenyje). Vos tik jos patenka į palankią aplinką, akimirksniu ima sparčiai daugintis. Viena dažniausių pelėsio atsiradimo priežasčių yra didelė drėgmė ir prastas vėdinimas. Pelėsis – tai  paprastas grybelis, kuris dievina drėgmę ir blogą ventiliaciją. Drėgni namai ir pirmojo aukšto butai, besaikis drėkintuvų naudojimas, itin daug auginamų tropinių kambarinių augalų mažame kambaryje – visa tai skatina atsirasti pelėsį. Jis neretai „pagražina“ vonios kambarį, tualetą, kondicionierių filtrus. Taip pat derėtų atidžiai apžiūrėti skalbyklę, šaldytuvą, knygas, sienų tapetus ir apskritai sienas.

Išnaikinti pelėsį – nelengvas darbas. Tad derėtų iš karto imtis atitinkamų veiksmų, jei namuose įtariate pelėsį. Pirmasis jo  požymis yra specifinis ir aštrus kvapas. Paskui atsiranda pilkšvos, juodos arba balkšvos dėmelės.

Prieš pradėdami naikinti pelėsį, iš pradžių pašalinkite per didelės drėgmės ir prasto patalpos vėdinimo problemas, antraip ši bėda jus vargins nuolat.

Pelėsį pavyks įveikti ne vienu veiksmu. Nepakanka tik nuplauti ir nuvalyti  užaugusį grybelį – reikia žūtbūt sukurti tokias mikroklimato sąlygas gyvenamojoje patalpoje, kuriose grybelis niekada nebeatsirastų. Štai pateikiame jums eilės tvarka pagrindinius darbus, kurie padėtų panaikinti įsiviešpatavusį pelėsį namuose:

  1. Šluoste nuvalykite pelėsį nuo sienų, grindų ir lubų.
  2. Gerai ištrinkite paviršių pelėsių grybelį naikinančia priemone.
  3. Išmeskite visus daiktus, kuriuos pelėsis smarkiai pažeidė.
  4. Pasirūpinkite, kad patalpa nuolat būtų gerai vėdinama – oras visą laiką privalo cirkuliuoti.
  5. Sumažinkite patalpoje tvyrančią drėgmę: raskite ir pašalinkite visus padidintos drėgmės šaltinius.

Pelėsiui naikinti skirtos priemonės

Jei pelėsio problema neduoda jums ramybės, pašalinti ją galite naudodami specialias antiseptines priemones, kurių nesunkiai įsigysite statybinių medžiagų parduotuvėje. Tačiau atminkite, kad bet kokia pelėsiui naikinti skirta cheminė priemonė yra nuodas! Tad elgtis su ja derėtų ypač atsargiai. Ir dar – prieš naudojimą atidžiai perskaitykite priemonės naudojimo instrukciją.

Turėkite omenyje, kad retkarčiais pelėsis taip giliai įsiskverbia į akytąsias medžiagas, tapetus, minkštuosius baldus, kad išvalyti jį būna beveik neįmanoma, tad viską meskite laukan.

Fotolia nuotr./Vyras purškia ant pelėsio
Fotolia nuotr. / Vyras naikina ant sienos atsiradusį pelėsį

Antiseptinis gruntas

Geriausiai patikrinta priemonė nuo pelėsio – tai specialus antiseptinis gruntas, kurį nesunkiai rasite statybinių medžiagų parduotuvių lentynose.  Jis atlieka dvi funkcijas: padeda atsikratyti pelėsio ir neleidžia kitąkart pelėsiui atsirasti.

Antiseptinį gruntą naudoti lengva. Paprastai nereikia į jį pilti vandens. Jei gruntas neatskiestas, atidžiai sekite instrukcijos nurodymus, kad gautumėte jį reikiamos konsistencijos kovai su pelėsiu.

Prieš tepdami gruntą, pašalinkite pelėsį. Jei grybelis įsiskverbęs giliau, būtina jį ypač gerai nuvalyti, o jei reikia, gramdyti net iki betono. Gruntą tepkite ant sauso paviršiaus ir tolygiai. Po jo galite imtis dažų ar klijuoti tapetus.

Baliklis

Kovoje su pelėsių grybeliu jums taip pat gali pagelbėti naminės priemonės. Jos ne mažiau efektyvios nei aukščiau minėtasis specialusis gruntas, be to, ne tokios nuodingos. Paprastu balikliu galite pašalinti įvairius pelėsių grybelius. Veiklioji jo medžiaga – tai natrio hipochloritas, kuris užmuša pelėsį ir šalina jo sporas. Balikliu valykite vonios kambario plyteles, stiklą, grindis, tačiau nepamirškite, kad daugelis daiktų nubąla ir dėl balinamojo baliklio poveikio  lieka sugadinti. Be to, baliklis išskiria aštrius ir nuodingus garus, kenkia rankų odai.

Prieš imdamiesi pelėsių naikinimo, įsitikinkite, kad valomoji patalpa gerai vėdinama, taip pat nepamirškite mūvėti guminių pirštinių. Pelėsinį paviršių  valykite tokiu skysčiu: 1 dalis baliklio su 10 dalių vandens.

Actas

Paprastas actas, kuris tikrai yra kiekvienos šeimininkės virtuvėje, – tai silpna rūgštis, galinti sunaikinti įvairiausių rūšių pelėsį Nors actas skleidžia specifinį kvapą, jis neišskiria tokių pavojingų garų kaip baliklis. Kad pavyktų išnaikinti pelėsį, purkštuvu užpurkškite ant pelėsinio paviršiaus arba galite patrinti actu suvilgyta kempinėle. Po valandos nuplaukite paprastu vandeniu ir gerai išvėdinkite patalpą. Kad pelėsis vėl neatsirastų, derėtų tas problemines vietas profilaktiškai papurkšti actu kiekvieną savaitę.

Vandenilio peroksidas

Šis peroksidas irgi tinka kovai su pelėsiu, nes tai puiki antibakterinė priemonė nuo grybelių. 3 proc. vandenilio tirpalą galima įsigyti vaistinėje. Jis nenuodingas ir neerzina nosies aitriu kvapu. Nors vandenilio peroksidas veiksmingai šalina  pelėsį nuo daugelio paviršių, jis pasižymi ir balinamuoju efektu, tad atsargiai naudokite šią priemonę trindami audinį, papuošalus.

Geriamoji soda

Jei  po ranka yra geriamoji soda, ji taip pat bus puiki pagalbininkė nuo pelėsio. Soda šalina grybelį ir garsėja kaip natūrali, saugi valomoji naminė priemonė. Skirtingai nei kitos antipelėsinės priemonės, kuriose yra stiprių cheminių  medžiagų, geriamoji soda nekenkia nei šeimos nariams, nei augintiniams. Arbatinį šaukštelį sodos ištirpdykite stiklinėje vandens ir purkštuvu apipurkškite pelėsio „okupuotą“ paviršių. Beje, sodos nenuplaukite labai kruopščiai, mat vėliau ji puikiai apsaugos jūsų namus nuo kitų pelėsių invazijos.

Taigi, panaikinę pelėsį įvairiomis priemonėmis, jūs išspręsite tik dalį problemos. Kitas jūsų veiksmas – pasirūpinti sausu oru ir nepamiršti reguliariai vėdinti patalpas, kuriose klestėjo pelėsis. Jei atliksite šiuos du svarbius veiksmus, tikrai užkirsite kelią pelėsių egzistavimui jūsų namuose.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis