Reikėjo tik šiek tiek baltojo acto, gumelės ir maišelio. Po 25 minučių ant vonios kambario čiaupo susikaupusias kalkes buvo galima lengvai nuvalyti dantų šepetėliu, rašoma BBC.
Ši gudrybė yra viena iš daugelio šiuo metu plintančių socialiniuose tinkluose su grotažyme „CleanTok“, kai dalijamasi paprastais triukais, padedančiais pasiekti spindinčius paviršius.
Nors yra tūkstančiai komercinių valymo priemonių, daugelis žmonių renkasi actą. Atrodo, nėra nieko, ko šis buitinis ingredientas negalėtų įveikti – nuo braškių iki tualetų valymo. Jo dedama į indaploves, skalbimo mašinas ir net mokslininkai naudoja laboratorijoms dezinfekuoti.
Valyme naudingiausia acto savybė yra rūgštingumas – jis yra pakankamai švelnus, kad nepažeistų audinių ir paviršių, bet pakankamai stiprus, jog pašalintų įsisenėjusias dėmes bei nuosėdas. Buityje naudojamo acto pH gali būti net 2,2 – maždaug 10 kartų rūgštesnis už vidutinį gaivųjį gėrimą.
Kitas acto privalumas – antimikrobinės savybės. Kai kurios labai specifinės bakterijos gali išgyventi rūgščioje aplinkoje, tačiau daugumai kasdienių bakterijų tokiomis sąlygomis sunku išgyventi ir daugintis. Dėl to tai yra senovinis maisto produktų konservavimo būdas, kai druska bei actas sukuria nepalankią aplinką bakterijoms.
Valymas su actu remiasi ta pačia logika. Be to, tyrimais nustatyta, kad jis gali sunaikinti daugybę patogenų. Šis produktas veiksmingas įvairiais tikslais – nuo dantų protezų valymo iki vaisių ir daržovių dezinfekavimo.
Kitas populiarus valymo triukas – paviršių ištepti actu, užbarstyti ant jo sodos ir stebėti, kaip putoja. Šiuo atveju reakcijos metu susidaro vandens ir anglies dioksido burbuliukai, kurie padeda suskaidyti nešvarumus.
Vis dėlto vienu atveju acto niekada negalima naudoti – ant tam tikrų rūšių akmens. Užpylus acto ant kalkakmenio, travertino ar onikso grindų, stalviršių arba plytelių, pasikartos sodos reakcija – šiose uolienose yra kalcio karbonato, kuris taip pat yra šarmas. Kadangi acto rūgštis, esanti acte, pradeda veikti, turėsite gražų švarų paviršių – tiesa, su skylutėmis.
Ar galima actą naudoti valant elektroniką?
Acto nerekomenduojama naudoti elektronikos prietaisų vidinėms dalims valyti, nes tai rūgštinis skystis, kuris gali suardyti metalines dalis.
Tačiau atjungtų nešiojamųjų kompiuterių ir kompiuterinės įrangos išorę galima saugiai nuvalyti distiliuoto vandens bei acto mišiniu, išpurkštu ant mikropluošto šluostės – purkškite ant jos, o ne ant elektrinio prietaiso, ir neįjunkite jo atgal, kol neišdžius.
Acto nerekomenduojama naudoti elektronikos prietaisų vidinėms dalims valyti.
Šiuo būdu galima valyti net nešiojamųjų kompiuterių ir telefonų ekranus, kuriems paprastai netinka aštresni alkoholio pagrindu pagaminti valikliai. Visgi dėl acto, kurio sudėtyje dažniausiai yra nedistiliuoto vandens, priemaišų gali kilti problemų, jei jis naudojamas ant spausdintų schemų.
Viena sritis, kurioje actas yra pagrindinis elementas – juostinių fotoaparatų remontas. Ilgą laiką laikomi fotoaparatai su baterijomis dažnai patiria jų išsikrovimą, dėl kurio fotoaparatas gali nustoti veikti. Pasirodo, actas yra išeitis, sako Tokijuje gyvenantis fotoaparatų pardavėjas Bellamy Huntas.
Fotoaparatų taisymu užsiimantis Brettas Rogersas sako, kad actą galima naudoti ir kitais tikslais – jis puikiai pašalina kvapus iš labai nešvaraus inventoriaus: pavyzdžiui, įrankių, kurie daugelį metų buvo rūkalių namuose.
Ar actas gali panaikinti kvapus?
Acto rūgštis, esanti acto sudėtyje, yra labai aštri ir ne visiems maloni. Vis dėlto kai kurie valymo entuziastai rekomenduoja užvirinti indą su actu, kad jis padėtų atsikratyti stiprių kvapų, nes acto rūgštis virsta garais, kurie gali lengviau reaguoti su patalpoje esančiomis medžiagomis.
Tačiau koncentruoti acto rūgšties garai taip pat gali dirginti kvėpavimo takus ir akis. Be to, namuose išliks acto kvapas.
Taigi, actas gali būti įvairiai naudojamas buityje, nors tam tikrais atvejais geriausia rinktis gamyklinius valiklius. Kad ir ką darytumėte, nenaudokite balzaminio acto, nebent norite valandų valandas šveisti dėmę.