Taigi, jei vadovausitės šiomis nuostatomis, bent jau išsiskirsite iš kitų kandidatų.
1. Iškart užmegzkite kontaktą
Pasisveikinkite, nusišypsokite, pajuokaukite. Žinomos tiesos? Tačiau patyrę „galvų medžiotojai“ tvirtina, kad tik vienas iš dešimties kandidatų į pokalbį ateina ne rūgščiu/rimtu/susirūpinusiu/išsigandusiu veidu. Darbdaviams turite pasirodyti ne tik kaip savo profesijos asas, bet ir kaip malonus žmogus.
2. Pasistenkite, kad jus įsimintų
Jei ieškomi darbuotojai didelei įmonei ir yra nemaža konkurencija, dauguma atėjusių į pokalbį tiesiog nebeatskiriami vienas nuo kito: tos pačios banalios frazės, koks jis kietas ir kaip nori čia dirbti, tie patys pilki dalykiniai kostiumėliai ar tamsūs švarkai. Nors turbūt prisiklausėte ir prisiskaitėte patarimų, kaip reikia atrodyti (klasikinis stilius ir t.t), bet bent viena detalė (raudonas šalikėlis ar, pavyzdžiui, koks nors „protingas“ žurnalas rankose) gali pasitarnauti kaip ta smulkmena, kurią kažkas prisimins, kai mintyse perkratinės, kurią iš tų penkių vienodų merginų pasamdyti. Kvaila? Neteisinga? Bet žmogiška.
3. Atidžiai klausykitės
Dažniausiai kandidatai nori ne atsakinėti į klausimus, o papasakoti apie save. Ir apie 80 procentų jų arba aptakiai atsako į klausimus arba vėl nusuka kalbą apie savo neprilygstamą asmenybę. Todėl sukoncentruokite dėmesį į jus kalbinantį žmogų ir, kai jums pateiks klausimą, pasistenkite trumpai ir maksimaliai aiškiai į jį atsakyti.
4. Palaikykite pokalbį
Dauguma kandidatų, norėdami pasirodyti iš pačios geriausios pusės ir priblokšti savo pasiekimais, degte dega noru papasakoti savo sėkmės istoriją, kuri virsta nesibaigiančiu monologu. Pasistenkite, kad tai būtų dialogas, tad pauzes užpildykite paklausdama, pavyzdžiui, apie savo būsimojo darbo profilį ar kompanijos planus.
5. Nesiduokite išmušami iš vėžių
Jei jūsų akys ims paniškai lakstyti, o delnai prakaituoti, būsite nurašyta į silpnuosius kandidatus.
Kartais būsimiesiems naujokams pateikiami klausimai, kurie iškart atsijoja savimi nepasitikinčius. Pavyzdžiui, jūsų gali paklausti, ar tikrai parduotumėte reklamos už... (pasakoma fantastinė kaina). Ramiai atsakykite (ar pajuokaukite), kad be abejo. Bet gal pradžiai užteks ir už šiek tiek mažiau? Jei jūsų akys ims paniškai lakstyti, o delnai prakaituoti, būsite nurašyta į silpnuosius kandidatus. Su jais nesiderama, jiems diktuojamos sąlygos...
6. Neatsipalaiduokite
Dažnai po pirmojo pokalbio atsipučiama, esą jau viskas padaryta. Jums pasako: „Mes su jumis susisieksime“. Ir kai paskambina, jaučiatės taip, lyg jau gavusi darbą. Tuo labiau kad pakviečia dar kartą atvykti pasikalbėti. Bet tai visai ne formalumas. Tai reiškia, kad pasistengti teks dvigubai, nes tikriausiai neapsisprendžiama tarp dviejų kandidatų... Taigi, pasiruoškite dar kruopščiau: kuo daugiau sužinokite apie įmonę ir joje dirbančius žmones, pajuskite, kas svarbu būtent šiai kompanijai.
7. Parašykite laišką
Jei gausite neigiamą atsakymą, parašykite laišką: padėkokite už suteiktą progą ir priminkite, kad tikėtumėtės darbo toje įmonėje ateityje. Tokių laiškų paprastai žmonės nerašo, nes būna įsižeidę ar nusivylę, kad nepraėjo atrankos. Būkite tikra – kitą kartą jus tikrai prisimins.
8. Niekada neatsisakykite susitikti
Jei jus pakvietė pokalbio į kompaniją, kurioje neketinate dirbti, vis dėlto nueikite pasikalbėti. Paklausinėkite apie darbo pobūdį, galų gale vertinkite tą pokalbį kaip treniruotę ir naujus komunikacijos įgūdžius. Atsisakyti siūlomo darbo normalu, taigi, nieko neprarasite.