„Stereotipas, jog visi sportuojantys miega kaip kūdikiai, labai dažnai neatitinka realybės, ypač kalbant apie besitreniruojančius kiekvieną dieną. Kaip visada sakau savo klientams – kuo didesnę vietą gyvenime pradeda užimti sportas, tuo svarbesnis turi tapti miegas bei jo kokybė. Tiesa yra, deja, ta, jog didėjant fiziniam aktyvumui, neretai daugėja ir problemų, susijusių su miegu”, – sako profesionalus tenisininkas ir treneris Tomas.
Pasak sportininko, viena iš dažniausių problemų, anksčiau kankinusi ir patį – tai negalėjimas užmigti net ir po itin įtemptos dienos, kuri Tomui kartais prasideda 7 valandą ryte, o baigiasi tik prieš pat vidurnaktį.
„Po tokios treniruotėmis su klientais užpildytos dienos tiek mano kūnas, tiek protas būdavo išvargę, tačiau atsigulus į lovą – nors avis skaičiuok. Dėl to kaltas kortizolis, vadinamasis streso hormonas. Natūraliai organizme šio hormono daugiausia būna ryte ir dienos eigoje jo kiekis turėtų mažėti, tačiau sportuojant organizmas kortizolio gamina papildomai, todėl užmigti tampa sunku. Mėgėjams tereikia planuoti treniruotes iki pietų ir problema bus išspręsta, tačiau man kaip treneriui, dirbančiam visą dieną, reikėjo ieškoti kitos išeities – tikru išsigelbėjimu tapo atpalaiduojantis čiužinys“, – pasakojo Tomas.
Senajam Tomo čiužiniui susidėvėjus, tenisininkas norėjo įsigyti tokį, kuris palaikytų reikiamą stuburo atramą, nes netaisyklinga jo padėtis yra antroji dažniausiai raumenims per naktį pailsėti neleidžianti problema. Tačiau pasitaręs su kolegomis, treneris sužinojo, kad sportininkams reikalingų čiužinio funkcijų yra ir daugiau.
„Pasirodo, rinkoje yra čiužinių tarsi sukurtų specialiai sportininkams, o aš nė nenutuokiau apie tai! Draugai mane paprotino, jog šiais laikais čiužinys gali ne tik užtikrinti taisyklingą stuburo padėtį miegant, bet ir atpalaiduojančiai veikti raumenis, o taip pat reaguoti į kūno temperatūrą – visa tai užtikrinantį gaminį pasiūlė „Lono“ specialistai, todėl dabar ne tik užmiegu vos tik atsigulęs, bet ir prabundu visiškai pailsėjęs”, – dalinosi tenisininkas.
Anot Tomo, sportininkai itin vertina kietojo miego fazę, kuomet intensyviausiai atsikuria audiniai bei atsipalaiduoja raumenys, o taip pat gaminasi sportiniams rezultatams itin svarbūs testosterono ir augimo hormonai.
„Žinoma, nepriversi savęs tinkamai išmiegoti svarbiausių miego fazių, bet galima stengtis sukurti visas sąlygas, kad taip atsitiktų. Svarbiausia čia – temperatūra. Tarkime, prieš užsnūstant, kūno temperatūra turi nukristi, o pasiekus kietojo miego fazę – ji pakyla. Todėl labai svarbu, kad tiek čiužinys, tiek patalai galėtų reaguoti į šiuos pokyčius, nes kitaip, jei kūnui bus per karšta ar per šalta, miegas nebebus toks gilus, o organizmas pradės budintis“, – žiniomis dalijosi sportininkas.
Dėl šių priežasčių Tomas pasirinko čiužinį „Harmonija Plius”, kurio pagrindas yra sudarytas iš orui pralaidžios medžiagos bei turi integruotą vėdinimo sistemą, mažinančią prakaitavimą ir padedančią greičiau išgarinti drėgmę. Jis taip pat yra suskirstytas į skirtingas anatomines zonas, kurios ne tik atpalaiduojančiai prisitaiko prie kūno, bet ir formuoja taisyklingą stuburo padėtį, ko labiausiai iš čiužinio ir tikėjosi tenisininkas.
„Mes, sportininkai, esame pripratę kontroliuoti savo kūnus – pradedant kiekvienu maisto kąsniu ir baigiant kiekvienu judesiu. Taigi nenuostabu, kad norime būti atsakingi ir iš pirmo žvilgsnio nesukontroliuojamą miegą. Džiaugiuosi, kad šiuolaikinės technologijos dabar leidžia ir tai”, – kalbėjo Tomas.
Nuo šiol teniso aikštėje treneris klientams dalija patarimus ne tik dėl judesių, bet ir dėl čiužinių, nes anot jo, maždaug trečdalį savo gyvenimo pramiegam visi – tiek sportuojantys profesionaliai, tiek mėgėjai, tiek nesportuojantys visai, todėl miego kokybė turėtų būti svarbi kiekvienam.