2018 07 29

Orchidėja nežydi: mesti lauk ar gelbėti? Specialistės komentaras

Patarimų apie tai, kaip pražydinti orchidėją, galime atrasti išties ne vieną.
Orchidėja
Orchidėja / Fotolia nuotr.

Jeigu ji ilgai nežydi, tačiau augina lapus, o jos šaknys atrodo puikiai, kur gali slypėti problema? Nuomonių yra įvairių – dalijamės populiariausiomis.

Jeigu nusipirkote nežydinčią orchidėją ir ji nesiruošia žydėti, tuomet gali būti, kad ji dar labai „jauna“. Skirtingos orchidėjų rūšys pradeda žydėti per 1,5–3 metus. Todėl labai neskubinkite savo gėlės žydėti (o toks būdas tikrai yra). Puiku, jeigu ir „jauna“ orchidėja krauna žiedus, tačiau kyla rizika, kad jai bus sunkiau „atsigauti“ po žydėjimo.

Geriausia populiariausioms orchidėjoms falenopsiams rinktis permatomus vazonus, kadangi taip galėsite stebėti šaknų būklę (labai svarbu jų nepažeisti) ir prireikus imtis darbo – persodinti, palaistyti ar kaip tik – sumažinti drėgmės kiekį. Kada laistyti? Tuomet, kai šaknys būna sidabriškai pilkšvos. Visi orchidėjų augintojai sutaria, kad orchidėjas geriau laistyti mažiau, nei perlaistyti.

Teigiama, kad orchidėjoms reikalingas stresas, kuris pažadina savisaugos instinktą ir verčia daugintis (t. y. žydėti), kad neišnyktų. O stresą joms sukelia aplinkos temperatūros kaita. Pajutusios pavojų savo egzistencijai, jos pradeda gintis, t. y. įnešus jas į kambarį, pradeda žydėti, brandinti sėklas, kad pratęstų giminę.

O ką pataria specialistai? VU Botanikos sodo vyriausioji specialistė Edita Jakubauskaitė dalinasi savo patirtimi.

– Ką daryti, jeigu orchidėja nežydi?

– Paprastai naują falenopsį įsigyjame žydintį, ir jeigu jam viskas gerai, tai jis gali žydėti dar kelis mėnesius. Šiai orchidėjų rūšiai praktiškai nereikalingas poilsio periodas, tad jau po mėnesio ar kelių, ji gali vėl pradėti žydėti. Todėl jos nežydėjimu susirūpinama, kai jau augalas būna ilgą laiką auginamas kambaryje.

Orchidėjos
Orchidėjos

Priežasčių gali būti įvairių, pagrindinės yra šios:

Perlaistymas. Falenopsius reikia laistyti retai, žemė vazone turi visiškai išdžiūti, bet kai jau laistote, tai liekite gausiai, bet svarbiausia, kad visą likusį perteklinį vandenį būtinai išpilkite, nepalikite vazono padėkliuke. Šis augalas labai nemėgsta, kai jo šaknys mirksta, jos greitai pradeda pūti, jis blogai jaučiasi ir todėl gali nežydėti.

Nesukinėti vazono. Falenopsis gali nežydėti todėl, kad vazonas, kuriame jis auga yra dažnai sukiojamas tuomet, kai augalą prižiūrime, kai varstome langą, valome palangę ir pan. Daugelis gėlių žiedinius pumpurus krauna į šviesos šaltinio, t.y. saulės pusę, tad jeigu vazono pozicija bus dažnai keičiama, falenopsis gali nežydėti.

Nepertręšti. Falenopsiai nemėgsta per daug derlingos žemės, tad geriausia juos tręšti tik su specialiomis orchidėjoms skirtomis trąšomis, kuriose elementų koncentracija paprastai būna maža. Ir tręškite tik tuomet, kai jos žydi, pagal nustatytas normas, t. y. tokias, kokios nurodytos ant trąšų pakuotės. Naujai įsigyto augalo neskubėkite tręšti, nes augintojai paprastai juos būna „pripumpavę“ trąšų. Nors ir kaip mylėtumėte savo žaliąją augintinę, bet padarysite jai meškos paslaugą, jeigu perdozuosite trąšų.

Netinkamas substratas. Dažnai po ilgo žydėjimo falenopsis yra persodinamas ir po to jis ilgai neišleidžia naujų žiedų. Greičiausiai parinkote jam netinkamą substratą. Tinkamiausi yra specialiai orchidėjoms skirti substratai, t. y. ne iš durpių, o iš pušies žievės arba kokoso riešuto gabaliukų, purūs, lengvai praleidžiantys vandenį ir rūgštūs.

123RF.com nuotr./Orchidėjos vonios kambaryje
123RF.com nuotr./Orchidėjos vonios kambaryje

Ar tiesa, kad jai reikia sukurti stresines sąlygas – laikyti šaltai, tamsiai, tada jos bando gelbėtis.

– Esu girdėjusi tokius patarimus, bet nesu bandžiusi. Šios taisyklės paprastai tinka daugeliui mūsų klimato augalų, kuriems būtinas šaltis ir ramybės periodas tam, kad jie sukrautų pumpurus kitiems metams, nes taip susiformavo evoliucijos eigoje nuo neatmenamų laikų. Bet juk orchidėja yra ne mūsų platumų augalas, o kilusi iš atogrąžų, tad manau, kad šis būdas jai tikrai netinka.

Tiesa, kartais, kai norima, kad augalas pražystų ir subrandintų sėklas, jam sukeliamas stresas, kad jis pajustų artėjančią mirtį ir žūtbūt stengtųsi paleisti palikuonis. Bet tai paprastai praktikuojama medžiams, kuriuos planuojama greitai nukirsti. O argi jūs norite, kad jūsų orchidėja paskutinį kartą žydėtų? Geriau neverskite jos per prievartą tenkinti mūsų norus, o bendraukite su ja meilės, globos ir rūpesčio kalba.

– Koks teisingiausias orchidėjos laistymo būdas?

– Literatūroje dažnai galima rasti patarimų, kad orchidėjas negalima laistyti per vazonėlio viršų, o tik per vazono apačią, leidžiant šaknims pačioms sugerti reikalingą drėgmę. Tad tokiu atveju orchidėjos vazonėlį galima įstatyti į kitą indą, pilną vandens (kuris turėtų būti minkštas) ir leisti substratui vazone sudrėkti. Tik svarbu po kurio laiko neužmiršti orchidėjos išimti iš to vandens, nes kaip jau minėta, šaknys greitai pradeda pūti.

Aš pati orchidėjas laistau ir per vazono viršų, tik stengiuosi, kad vanduo nepatektų į lapų skroteles ir ten nesikauptų, ypač žiemą, kai kambaryje yra gan vėsu. Tiesą sakant, nuo vėlaus rudens ir žiemą orchidėjų išvis nelaistau, o tik retkarčiais nupurškiu drugnu ir minkštu vandeniu jų lapus iš abiejų pusių.

– Ar galime orchidėjas laikyti lauke vasaros metu?

– Taip, vasarą jos visai gerai jaučiasi ir lauke. Tik nemėgsta tiesioginių saulės spindulių, ypač pietinėje pusėje ir lašančio ant lapų lietaus lašų. Rudeniop kai temperatūra naktimis nukrenta žemiau 7–8 laipsnių šilumos, „vasarotojos“ gali jau sugrįžti vidun. Tik nepamirškite gerai apžiūrėti jų lapų iš visų pusių, nes ten gali būti pasislėpę kokie nors kenkėjai, kuriais apkrėsite ir kitus kambarinius augalus: amarai, šliužai, baltasparniai bei kt.

– Kiek metų gyvena orchidėja?

Tarptautinėje literatūroje rašoma, kad Guinnesso rekordininkė yra sulaukusi daugiau kaip 100 metų amžiaus, o kokio amžiaus jos sulaukia gamtoje – sunku pasakyti.

Kambariuose retai kada išgyvena ilgiau nei kelis dešimtmečius, nes orchidėjos vis tik yra neprisitaikiusio augti mūsų kambario sąlygoms, nebent orchidėjų augintojai-specialistai sukuria joms tinkančias: augina jas orchidariumuose, kur palaiko tinkamą temperatūrą, drėgmę ir šviesą.

Spėčiau, kad lietuvių namuose falenopsiai vidutiniškai gyvena apie 5–8 metus, vėliau jie tampa vis mažiau dekoratyvūs, tad dažnai arba skursta nežydėdami, arba yra tiesiog išmetami.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis