2024 12 17

Orkaitės darbymetis prasideda: 5 paprasti patarimai, kurie padės sutaupyti

Nors orkaičių nuolat įjungtų nelaikome, ekspertai sako, kad būtent šie virtuvės įrenginiai yra atsakingi už labai nemažą dalį namuose suvartojamos elektros energijos.
Orkaitė
Orkaitė / 123RF.com nuotr.

Šios sąnaudos dar labiau išaugs, kai visi pulsime gaminti ir vaišinti svečių savo mėgstamais patiekalais. Visgi esama gudrybių, kuriomis pasinaudojus orkaičių energijos sąnaudas, o kartu – ir sąskaitas už elektrą, galima sumažinti.

Buitinės elektrinės orkaitės yra pakankamai galingi prietaisai, tad nors jomis naudojamės net ne kasdien ir gana ribotą laiką, elektros energijos jos suvartoja pakankamai nemažai. Skaičiuojama, kad orkaitės gali būti atsakingos už vidutiniškai iki 8 proc. namų ūkių suvartojamos elektros.

„Šiuolaikinių orkaičių galia siekia iki 3000-4000 vatų. Tiesa, maksimalios galios reikia tik tam tikrais atvejais, pavyzdžiui, maistą kepant grilio režimu. Vis dėlto net jei orkaitės nenaudosite maksimaliu galingumu, elektros sąnaudos šventiniu laikotarpiu gali būti gana didelės“, – sako Privačių klientų segmento vadovas Augustas Junevičius, rašoma žaliųjų energijos sprendimų bendrovės „Enefit“ pranešime žiniasklaidai.

Visgi jis šypsosi, kad norint sumažinti orkaitės elektros sąnaudas nebūtina atsisakyti pamėgtų pyragų ar kepsnių – esama ir ne tokių radikalių būdų gaminant maistą sutaupyti.

Naudokite ventiliatoriaus funkciją

Neretai gamindami maistą orkaitėje ją kaitiname iš apačios ir iš viršaus, manydami, kad tokiu būdu patiekalas iškeps tolygiau ir greičiau. Tačiau tą patį efektą su žymiai mažesnėmis energijos sąnaudomis leidžia pasiekti ventiliatoriaus (konvekcijos) funkcija.

„Konvekcinis režimas leidžia tolygiau paskirstyti šilumą, todėl galima maistą kepti žemesnėje temperatūroje. Tai leidžia sutaupyti iki 20 proc. elektros energijos“, – atkreipia dėmesį A. Junevičius.

Išjunkite orkaitę prieš kepimo pabaigą

Orkaitė po išjungimo dar kurį laiką išlaiko šildymą, todėl baigti kepimą galima nenaudojant papildomos energijos.

„Galite išjungti orkaitę likus dešimčiai minučių iki numatytos pabaigos ir pasinaudoti likutine šiluma – tai labai paprastas ir jokių papildomų pastangų nereikalaujantis būdas taupyti elektros energiją. Be to, tai naudinga ir aplinkai, kadangi veikianti orkaitė į aplinką išskiria tam tikrą kiekį anglies dvideginio“, – pažymi Privačių klientų segmento vadovas.

Be reikalo nedarinėkite durelių

Žinoma, kiekvienam smalsu vis patikrinti, kaip atrodo kepamas patiekalas, tačiau norint elektros energiją naudoti efektyviai, to daryti nereikėtų – kiekvieną kartą atidarius dureles iš orkaitės išrūksta iki 25 proc. šilumos, todėl prietaisas po turi dirbti didesne galia, kad vėl pasiektų nustatytą temperatūrą. Tai didina energijos sąnaudas ir prailgina patiekalo kepimo laiką.

Jei naudojatės tinkamai veikiančia orkaite ir teisingu receptu, būkite tikri – jūsų patiekalas iškeps numatytu laiku ir be nuolatinių patikrinimų.

Gaminkite, kai kainos mažiausios

A. Junevičius dėmesį, kad su kainomis biržoje susietus elektros tiekimo planus pasirinkę gyventojai sutaupyti gali maistą gamindami tuomet, kai elektra kainuoja mažiausiai. Įprastai tai būna ankstyvo ryto ir vėlyvo vakaro valandomis, tad galbūt pyrago kepimą galima suplanuoti tuo metu.

„Be to, elektros energijos paklausa ir kaina sumažėja savaitgaliais, tad tai galima išnaudoti pietums su draugais ir artimaisiais, mėgaujantis kokiu nors ypatingu patiekalu, kuriam paruošti galbūt reikia kelių valandų“, – pataria Privačių klientų segmento vadovas.

Sekti elektros kainų svyravimus biržoje padeda ir išmanieji skaitikliai bei programėlės, informuojančios, kai kaina sumažėja. Kartu toks pranešimas gali tapti ir signalu keliauti į virtuvę.

Rinkitės gerus prietaisus ir juos prižiūrėkite

Šiuolaikinės A+ ir A++ energetinės klasės orkaitės ne tik prisideda prie aplinkos tausojimo, bet gali suvartoti net iki 30 proc. mažiau elektros energijos, palyginti su senesniais modeliais. Be to, jos turi ir daugiau įvairių išmanių funkcijų, kurias sumaniai pasitelkus taip pat galima sumažinti energijos sąnaudas.

Taip pat labai svarbu ir orkaitės valymas bei tinkama orkaitės priežiūra – šie veiksniai taip pat prisideda prie energijos taupymo. Be to, prižiūrima orkaitė tarnauja ilgiau.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
„Lidl Lietuva“ septintus metus iš eilės pripažinta geriausiu darbdaviu Lietuvoje ir Europoje
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai