Kokių orų tikėtis birželį
Kaip teigiama tarnybos tinklalapyje, šių metų vasara Lietuvoje bus šiltesnė ir sausesnė, palyginti su standartine klimato norma. Vidutinė daugiametė vasaros oro temperatūra Lietuvoje siekia 16,8 laipsnio, kritulių kiekis – 230 mm.
„Pagal ilgalaikes prognozes birželio mėnuo turėtų būti 1–1,5 laipsnio šiltesnis nei paprastai. Daugiametė vidutinė birželio mėnesio temperatūros norma yra 15,4 laipsnio. Be to, mėnuo turėtų būti kiek sausesnis nei paprastai. Kita vertus, vasarą kritulių pasiskirstymas tiek kiekio prasme, tiek teritoriniu aspektu labai netolygus, kai visa mėnesio norma gali iškristi kone per vieną liūtį“, – teigė pašnekovas.
Beje, daugiametė gegužės mėnesio temperatūros norma yra 12,4 laipsnio, tačiau akivaizdu, kad šiemet gegužė keliais laipsniais šiltesnė, taigi priartėjusi prie birželio vidutinės temperatūros, o tai reiškia, kad birželį galime tikėtis dar šiltesnių ar bent jau panašių orų.
Paprastai birželis nebūna karštas
„Birželis pas mus paprastai dar nebūna labai karštas mėnuo. Iki birželio vidurio dar vyrauja vėsesni orai, o labiau vasariškų orų sulaukiame apie mėnesio vidurį.
Aišku, būna ir išimčių, kaip ir šiemet. Įdomu ir tai, kad tolygiai gražus oras be ryškesnių svyravimų pas mus užsitęsė, kas irgi keista ir nebūdinga, ypač paskutiniais metais. Todėl tikėtina, kad svyravimų, kai karščius keis gerokai vėsesnė temperatūra, visgi sulauksime“, – svarstė D.Valiukas.
Visgi artimiausios kelių savaičių prognozės rodo, kad iki birželio vidurio numatomi labai šilti, gerokai šiltesni už įprastus orai.
Liepa – šiltesnė ir sausesnė
Paklaustas, ko tikėtis liepą ir rugpjūtį, klimatologas pabrėžė, kad kuo tolesnės prognozės, tuo jos netikslesnės, tačiau kol kas liepa taip pat prognozuojama šiltesnė ir sausesnė. Rugpjūtis turėtų būti artimas daugiametei normai. Liepos daugiametė vidutinė temperatūra 17,9, rugpjūčio – 17,1 laipsnio.
„Paprastai liepos antra pusė ir rugpjūčio pradžia yra karščiausia vasaros dalis. Rytų Lietuvoje šiltesni orai vyrauja liepos pabaigoje, o pajūryje – rugpjūčio pradžioje. Antra rugpjūčio pusė klimatologiškai jau siejama su rudenėjimo pradžia. Rugpjūčio pabaigoje paprastai klimatologinė vasara baigiasi, o vidutinė paros temperatūra jau neperžengia 15 laipsnių. Vėlgi prisimename ne vieną išimtį, todėl, kaip bus šiemet, kol kas niekas negali pasakyti“, – teigė pašnekovas.
Šiaip ar taip vasara, panašu, bus visai maloni, ypač palyginti su praėjusia, kai šilumos ir saulės trūko. Tačiau D.Valiukas priminė, kad gerokai vėsesnė, daugiau nei laipsniu, pernai buvo tik liepa, birželis buvo vėsesnis labai nežymiai, 0,3 laipsnio, o rugpjūtis jau buvo visai įprastas mūsų platumoms. Tačiau jis sutiko, kad saulės labai trūko, o saulėtą ir apniukusią dieną ta pati temperatūra jaučiasi skirtingai.
Kiek saulėtų dienų tikėtis vasarą?
Pagal daugiametes normas, vasarą Lietuvoje 10–11 dienų per mėnesį būna su krituliais, kai kritulių iškrenta daugiau nei 1 mm. Saulėtų dienų vasarą daugiausiai būna pajūryje. Saulėčiausia yra liepa – šį mėnesį saulė šviečia vidutiniškai apie 285 val., rugpjūtį – apie 255, birželį – 264. Tiesa, šios valandos priklauso nuo dienos ilgumo. Kadangi rugpjūtį dienos trumpesnės, tai ir saulės užfiksuojama mažiau valandų.
Įdomu tai, kad po liepos mėnesio pagal saulės valandų skaičių eina gegužė – 275 val. Taigi tai pakankamai giedras mėnuo.