„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2018 07 17

„Pasimatymas“ su užkrėsta erke gali baigtis mirtimi ir gyvūnui, ir žmogui

Įsibėgėjant vasarai vis daugiau laiko praleidžiame gamtoje kartu su savo augintiniais. Tačiau Lietuvoje vienas iš didžiausių gamtoje tykančių pavojų mums ir mūsų keturkojams draugams yra kraujasiurbės erkės. Apie tai pasakoja Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro Epidemiologinės priežiūros skyriaus vedėjos pavaduotoja – med. entomologė Milda Žygutienė.
Erkės
Erkės / Fotolia nuotr.

Erkėms vienodai „skanus“ ir naminio gyvūno, ir žmogaus kraujas

Erkės maitinasi šiltakraujų krauju. Todėl, joms „skanus“ ir naminio gyvūno, ir jo šeimininko, žmogaus, kraujas. Tačiau, gyvūnai daug dažniau nei žmonės nukenčia nuo erkių – paprasčiausiai, todėl, kad jie daug daugiau laiko praleidžia bėgiodami po žolę, landžiodami po krūmus. Jei gyvūnui įsisiurbia erkė, jis taip pat, kaip ir žmogus, gali susirgti erkių platinamomis ligomis: babezioze, Laimo liga (kitaip borelioze), erkiniu encefalitu ir erlichioze. Skirtingoms gyvūnų rūšims ir atskiriems tos pačios rūšies gyvūnams ta pati erkių platinama infekcija gali pasireikšti skirtingai dėl individualių imuninės sistemos savybių. Panašiai, kaip ir žmonės – vieni erkiniu encefalitu perserga lengvai, kitiems ši liga gali kainuoti gyvybę. Erkių sukeliamoms ligoms jautriausi yra šunys. Nors katėms erkės taip pat perduoda virusus ir bakterijas, katės suserga ypač retai ir paprastai perserga lengvai.

Keturkojai augintiniai gali atnešti erkes į šeimininkų namus

Erkėms šiltas ir gyvūnu kvepiantis kailis siejasi su sočiais pietumis, o įsitaisiusios tarp gaurų, jos išlieka nepastebėtos ilgą laiką. Žaisdami su žmonėmis, glaustydamiesi ar purtydami savo kailį, kai kurių rūšių gyvūnai retai, bet gali tiesiogiai perduoti erkes (jei jos dar nėra įsisiurbusios) savo šeimininkams. Daugkartinis sąlytis su gyvūno kailiu tokio perdavimo riziką didina. Tai ypač pavojinga vaikams, kurie gali valandų valandas žaisti su savo keturkojais draugais.

Tos pačios erkės pavojingos ir žmonėms, ir naminiams gyvūnams

Ixodes ricinus yra dažniausia erkių rūšis Europos regione, taigi ir Lietuvoje. Jos puola tiek gyvūnus, tiek žmones. Saugodami specialiomis priemonėmis savo gyvūnus nuo erkių bei reguliariai apžiūrėdami juos dėl įsisiurbusių erkių, tuo pačiu saugosime ir savo aplinką. Ixodes ricinus platina tiek erkinio encefalito, tiek Laimo ligos bei erlichiozės užkratus.

Vienomis erkių platinamomis ligomis dažniausiai serga žmonės, kitomis – gyvūnai

Kaip ir bet kurių kitų (ne erkių platinamų) infekcinių ligų atvejais, net ir užkratui patekus į organizmą, liga išsivysto ne visada. Nors erkinio encefalito virusą infekuotos erkės perduoda tiek žmonėms, tiek gyvūnams, gyvūnai suserga rečiau nei žmonės. Babezioze priešingai – gyvūnai suserga daug dažniau. O štai Laimo liga yra vienodai pavojinga ir žmonėms, ir gyvūnams.

Žmonės ir jų keturkojai augintiniai iš esmės serga panašiai

Remiantis užsienio literatūra, žmonėms ir jų keturkojams augintiniams erkių platinamų ligų simptomai iš esmės yra panašūs. Žinoma, kad erkės gali užkrėsti žmones erkinio encefalito virusu, tačiau labai retais atvejais, šia liga jos gali užkrėsti ir šunis. Kai taip atsitinka, ligos eiga gyvūnams būna labai sunki ir dažnai mirtina. Kaip ir žmonėms, šunims gali išsivystyti sunkūs neurologiniai sutrikimai, dėl ko jie dažnai lieka neįgalūs visą likusį gyvenimą. Nors persirgus erkiniu encefalitu įgyjamas imunitetas šiai ligai, t.y. pakartotinai erkiniu encefalitu nebesergama, suprantama, geriau šia liga nesirgti. Priešingai nei žmonėms, jokios vakcinos gyvūnams nuo erkinio encefalito nėra išrasta.

Ixodes ricinus erkės gali mus užkrėsti bakterijomis Borrelia burgdorferi, kurios sukelia Laimo ligą, kitaip dar vadinama borelioze. Vienas iš pagrindinių Laimo ligos simptomų žmonėms – klaidžiojanti eritema (erythema migrans), mūsų augintiniams išsivysto labai retai, arba tiesiog lieka nepastebėta dėl tankaus kailio. Pirmieji Laimo ligos simptomai šunims paprastai būna karščiavimas ir apetito praradimas. Kaip ir žmonėms, kartais praėjus daugeliui mėnesių po erkės įkandimo, gali pasireikšti sąnarių pažeidimas. Šuns sąnariai būna sutinę, skausmingi ir silpni, kas ypač tampa matoma šuniui stojantis. Retesniais atvejais boreliozė gyvūnams gali pažeisti širdį ir inkstus. Nors Laimo liga tiek žmonėms, tiek gyvūnams gydoma antibiotikais, vieną kartą išgydyta liga neapsaugo nuo pakartotinio užsikrėtimo, kuris gali įvykti ateityje įsisiurbus infekuotai erkei, nes persirgus Laimo liga, ilgalaikis imunitetas nesusidaro. Be to, gamtoje cirkuliuoja keli Borrelia burgdorferi tipai. Deja, bet vakcinos nuo Laimo ligos nėra nei žmonėms, nei gyvūnams.

Dar viena liga, kuria erkės gali užkrėsti ir žmones, ir gyvūnus – babeziozė. Tik,gyvūnams tai dažniausia, o žmonėms ypač retai pasitaikanti erkių platinama liga. Babeziozę sukelia parazitiniai pirmuonys Babesia. Ligos simptomai žmonėms ir gyvūnams yra panašūs. Babesia ardo raudonuosius kraujo kūnelius eritrocitus, dėl ko pasireiškia mažakraujystė. Šlapimas tampa tamsus, alaus spalvos, dažnai išsivysto gelta. Babeziozė gydoma specifiniais pirmuonis veikiančiais antibakteriniais vaistais. Reikia atsiminti, kad vakcinos (skiepo) nuo babeziozės nėra nei žmonėms, nei gyvūnams, todėl pagrindinė profilaktikos priemonė yra apsauga nuo erkių įkandimo.

Erlichiozė, kitaip dar vadinama anaplazmoze, yra sukeliama riketsijų Echrlichia spp., kurias taip pat platina erkės. Anksčiau buvo manoma, kad šia liga serga tik gyvūnai, bet nustatyta, kad gali sirgti ir žmonės. Erlichiozės simptomai žmonėms ir gyvūnams yra panašūs ir primena pradinę erkinio encefalito stadiją, kuri pasireiškia karščiavimu, galvos, nugaros, raumenų skausmu ir bendru silpnumu. Daugeliu atvejų ligos eiga būna švelni ir tik retais atvejais gali pasireikšti sunkesniais simptomais, kai pakenkiami vidaus organai. Ši liga gydoma antibiotikais. Vakcina nuo erlichiozės dar nėra išrasta.

Taigi, saugodami savo keturkojus augintinius ir save nuo erkių sukeliamų ligų, stenkimės išvengti erkių įkandimų. Būkime budrūs pasivaikščiodami parkuose ir pamiškėse, nes erkės mūsų šalyje yra labai plačiai išplitusios. Turime prisiminti, kad efektyviausia priemonė sauganti nuo erkinio encefalito – vakcina nuo erkinio encefalito – yra prieinama tik žmonėms. Todėl skiepykimės, kad išliktume sveiki ir galėtume dovanoti savo gyvenimą tiems, kuriuos mylime.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“