Idėja gali kilti netikėtai
Kaune rankdarbių kūrėja dirbanti Asta Milčiuvienė pasakojo, kad kalėdines idėjas kai kada tarsi atneša tiesiai į rankas, pavyzdžiui, papuolusi daili audinio skiautelė. „Tada žiūri į ją ir galvoji, ką gražaus iš jos būtų galima sukurti. Labai daug jaukių idėjų galima rasti socialiniame tinkle „Pinterest“ internete, galima apsilankyti „Saulutės“ galerijoje Kaune. Ten galima susipažinti su tuo, ką siūlo Lietuvos tautodailininkai“, – pasakojo A. Milčiuvienė.
Anot rankdarbių kūrėjos, šiemet nauja Kalėdinių dekoracijų idėja jai kilo visai netikėtai, kuomet dukros mokytoja parodė nuotrauką su ore besisukančiomis balerinomis.
„Su dukra šią idėją interpretavome savaip: iš baltų ir pūkuotų vielučių išsilankstėme balerinų kūnelius, rūbelius pagaminome iš karpytų snaigių“, – pasakojo A. Milčiuvienė.
Gautas rezultas patiko tiek mamai su dukra, tiek mokytojai, tad per technologijų pamoką ir dukros bendraklasiams buvo parodyta, kaip tokį kalėdine dvasia dvelkiantį rankdarbį sukurti. Asta pasakojo, kaip visi vaikai mielai pasigamino po žaislinę baleriną, vieni jomis papuošė klasę, kiti parsinešė namo.
Puoštis reikia iš anksto
Parduotuvių vitrinos būna nusėtos kalėdinių žaisliukų jau nuo lapkričio pradžios, o miestų eglutės įžiebiamos dar gruodžio pirmomis dienomis. Į klausimą, kada puoštis eglutę namuose, kiekviena šeima linkusi atsakyti skirtingai. Vieni puola dirbtines puošti dar labai iš anksto, kiti nori tikros, gyvos eglutės, tad renkasi geriau ją statyti namie likus savaitei ar Kūčių išvakarėse, kad mažiau spyglių būtų primėtyta.
„Kai buvau vaikas, visada eglutę puošdavome Kūčių vakarą. Dabar situacija pasikeitusi – vaikai visada nori eglute pasidžiaugti ilgiau, todėl mūsų eglutė būna puošiama gruodžio pradžioje. Manau, kad ruoštis didžiausioms metų šventėms taip ir reikia – prieš mėnesį“, – teigė rankdarbių kūrėja.
Dar vienas svarbus faktorius, renkantis šventines dekoracijas – spalvos. Rankdarbių kūrėja teigė pastebėjusi, kad tradicinės spalvos Kalėdų šventei – populiariausios. „Ryškiai mėlyna, žalia, raudona, balta, auksinė ir sidabrinė – tradicinės spalvos. 2019-ieji bus kiaulės metai, tad turėtų dominuoti rožinė“, – sakė A. Milčiuvienė.
Dinamika lietuvių šventiniuose namuose
Kita vertus, standartines sąlygas kalėdiniams pasipuošimams kažkiek diktuoja ir kiekvienos šalies tradicijos. Rankdarbių kūrėja, paklausta apie lietuvių specifinius įpročius ruošiantis gražiausioms metų šventėms, pripažino, kad lietuviai yra linkę puošti savo namus labai įvairiai.
„Puošiami namai yra pagal skonį ir galimybes. Vieni ant durų kabina vainikus, laiptų turėklus išpuošia eglių ar pušų šakomis, dekoruoja jas žaisliukais. Kiti kabina įvairias dekoracijas, stato languose žibintus su žvakėmis, išorinį namo fasadą puošia lempučių girliandomis, puošia eglutes ir viduje, ir lauke. Žinoma, yra ir tokių, kuriems užtenka kuklios kalėdinės kompozicijos. Dabar labai madinga puošti namus rankų darbo dirbiniais, tai būtų ir lėlės-angelai, rankų darbo eglutės žaisliukai, kurie būna siūti iš audinio, gaminti iš popieriaus masės, nerti iš siūlų ar išpjauti iš medžio lazeriu“, – pasakojo A. Milčiuvienė.
Vieni ant durų kabina vainikus, laiptų turėklus išpuošia eglių ar pušų šakomis, dekoruoja jas žaisliukais. Kiti kabina įvairias dekoracijas, stato languose žibintus su žvakėmis, išorinį namo fasadą puošia lempučių girliandomis, puošia eglutes ir viduje, ir lauke.
Dar viena lietuvių pamėgta tradicinė dekoracija galėtų būti karpiniai. Jomis prieš šventes yra puošiami langai, spintelės. Anksčiau ant eglutės lietuviai buvo pamėgę kabinti obuolius ir saldainius, o iš popieriaus karpydavo angelus – dabar tai genėtinai retas atvejis, bet turi savo istoriją. Vėliau atsirado stikliniai žaislai, tad puošdavo eglutę jais.
Daugiau pavyzdžių galite rasti portale Paslaugos.lt
Pasigamink pats – dekoruotas burbulas
Anot dekoratorės A. Milčiuvienės, pati paprasčiausia kalėdinė dekoracija, kurią gali pasidaryti kiekvienas, yra dekoruotas bumbulas. Norint tokį pasigaminti, reikia putplasčio bumbulo, žvynelių, mažų karoliukų ir adatėlių, atlasinės juostelės – visas medžiagas galima įsigyti specializuotose rankdarbių parduotuvėse
Darbo eiga:
- imame bumbulą, prie jo adatėlėmis pritvirtiname juostelę taip, kad būsimą žaisliuką būtų galima pakabinti ant eglutės.
- imame žvynelius, karoliukus ir adatėlėmis prismeigiame juos prie bumbulo tvarkingai, kad neliktų tuščių tarpų.
Virtuvei papuošti užteks mažos kompozicijos, miegamajam kambaryje ir vonioje taip pat tiktų nedidelė kompozicija su žvakėmis. Vaikų kambariui tiktų langų dekoracijos: rankų darbo karpiniai, angelų ar Kalėdos skulptūrėlės, įvairios snaigės. Tiesa, miegamųjų perkrauti dekoro elementais dekoratorė nerekomenduoja, nes tai yra poilsio zona. Geriau daugiau dėmesio skirti svetainei, ten, kur susirenka visa šeima ir svečiai.