Apie galimybes sumažinti elektros vartojimą bei išsaugoti savo elektros prietaisų ilgaamžiškumą, kalbamės su „Ignitis grupė“ energetinio efektyvumo programos vadove Asta Vaituleviče. Ekspertė dalinasi patarimais, kaip kiekvienas gali sutaupyti, mažiau vartoti ir tausoti gamtą.
Nuo prietaisų nuvalykite dulkes
Prieš šventes dažnai skiriame daugiau laiko namų tvarkymui, tačiau ne visi žino, kad buitinės technikos ir elektrą naudojančių prietaisų priežiūra gali prisidėti prie mažesnio elektros suvartojimo.
Nepamirškime nuvalyti dulkių nuo televizoriaus ir kompiuterio ekranų. Tai pagerins prietaisų ventiliaciją, sumažins jų kaitimą ir energijos sunaudojimą. Ta pati taisyklė galioja ir šaldytuvams. Jei reguliariai nuvalysime groteles, ypač jei namuose yra augintinių, šaldytuvas veiks efektyviau ir naudos mažiau elektros.
A. Vaitulevičė rekomenduoja ruošiantis šventėms nepamiršti ir kitų elektrinių prietaisų, įskaitant radiatorių, valymo. Tai paprasta ir nemokama priemonė, padedanti sumažinti energijos sąnaudas.
Nepamirškite saulės energijos
A. Vaitulevičė dalinasi naudingais patarimais ir apie kalėdinius papuošimus. Namus papuošus kalėdinėmis dekoracijomis ir girliandomis padidėja elektros suvartojamas. Šias sąnaudas galima sumažinti, atkreipus dėmesį į keletą niuansų. Pavyzdžiui, jei viena ar kelios lemputės yra perdegusios, derėtų visą girliandą keisti į LED lempučių girliandą. Taip sumažintumėte energijos sąnaudas.
Nepalikite įjungtų lempučių, kai nebūnate namie arba per naktį. Jei jau norite šventine atmosfera džiuginti kitus, langus ar balkoną puoškite girliandomis, kurios naudoja saulės energiją.
Svarbi lempučių priežiūra ir švara
Ekspertė atkreipia dėmesį į kalėdinių papuošimų priežiūrą – tai ne tik prailgina jų veikimą, bet ir prisideda prie elektros taupymo. Tvarkingai susuktos girliandos tarnauja ilgiau, nes perlenktas ar įtrūkęs laidas labiau kaista, suvartoja daugiau energijos, – primena A. Vaitulevičė.
Kalėdinę atmosferą namuose galima susikurti ir naudojant dekoracijas su šviesos pluoštais, šviesą atspindinčiais papuošalais, juostelėmis ir panašiai. Estetinis vaizdas nenukentės, o elektros reikės mažiau.
„Kalėdinės dekoracijos pagerina nuotaiką, tad nenoriu teigti, kad jų reiktų atsisakyti. Tik norisi priminti, kad prietaisą tinkamai prižiūrint galima sumažinti elektros energijos suvartojimą, kitaip tariant – sutaupyti“, – teigia „Ignitis grupė“ energetinio efektyvumo programos vadovė.
Dar vienas pasiūlymas – artimiesiems dovanoti LED lempučių arba išmanųjį kištuką, kuris valdomas nuotoliu. Naudojantis išmaniųjų telefonų programėlėmis arba įmontuotais laikmačiais, lanksčiai ir be papildomų pastangų bus galima išjungti apšvietimą.
LED lemputės taupymo efektas yra tarp 70–80 procentų, lyginant su kaitrinėmis, o fluorescencinių – apie 40 procentų. Kai namuose turime apie 20 tokių lempučių, taupymas per mėnesį gali būti apie 10 kilovatvalandžių. Tai yra visai nemažas kiekis. Galbūt kažkam juokingai skamba, bet jeigu galima, vietoje šokolado padovanoti LED lemputę, kodėl gi ne? – svarsto A. Vaitulevičė.
Neišleiskite šilumos per langą
Energijos naudojimas taip pat didėja ruošiant šventinį stalą. A. Vaitulevičė pataria grupuoti patiekalus. „Jei, pavyzdžiui, kepate mėsą, tuo pačiu metu į orkaitę įdėkite ir daržoves ar vienu metu kepkite kelis patiekalus. Mano šeima jau daugelį metų taip daro ir energijos sąnaudas sumažinome apie 15 procentų“, – savo patirtimi dalinasi ekspertė. Verta pamąstyti ir apie gaminamo maisto kiekį. Svarbus ne tik elektros, bet ir maisto švaistymo aspektas. Dažnai žmonės po švenčių išmeta daug sugedusio maisto.
Anot energetinio efektyvumo programos vadovės, nėra nė vieno prietaiso, kuris yra šimtu procentų efektyvus. Šį fizikos dėsnį verta žinoti. Veikiantis prietaisas dalį energijos praranda, o šie nuostoliai dažniausiai pasireiškia kaip šilumos išsiskyrimas. Gaminant maistą, virtuvė ir greta esančios patalpos tampa šiltesnės. „Mano rekomendacija yra ne atidaryti langą, o susimažinti radiatorių temperatūrą. Dažnai matau tokius atvejus, kai yra atidaromas langas ir šiluma išleidžiama į lauką, o tuo tarpu sąskaita už šildymą būna tokia pati ar net didesnė, nei įprastai. Siūlyčiau nedaryti šios klaidos“, – patarė specialistė.
Per šventes namuose susitinka daugiau svečių, o juk žmogus atiduoda šilumą ir erdvė taip pat prišyla. Šiuo atveju, taip pat galima sumažinti šildymą, žinant, kad sėdėdami prie stalo prišildysime erdvę. Tai nieko nekainuoja. A. Vaitulevičė prisipažįsta, kad yra girdėjusi sakant, kad tai tik centai ir neverta apie tai net kalbėti. „Žinoma, tai kiekvieno pasirinkimas, bet jei kalbame apie šilumą, išleidžiamą per langą, tai jau energijos švaistymas“, – pažymi ekspertė.
Diena be ekranų
A. Vaitulevičė pastebi įprotį per šventes praleisti daugiau laiko prie televizorių, kartais jų net nežiūrint, o naudojant kaip foną. Ji kviečia kurti tradiciją – vieną vakarą paskelbti švente be ekranų. Pavyzdžiui, pasiimti stalo žaidimus ir smagiai praleisti laiką. Juk šventės yra apie buvimą drauge. Pažiūrėkite į tai kūrybiškai, – siūlo pašnekovė.
Dar kitas variantas, padėsiantis vaikus atitraukti nuo kompiuterių ar telefonų, – visiems kartu išsirinkti vieną filmą ir jį pažiūrėti. Geriau tegul veikia vienas televizorius, nei keliuose kambariuose įjungta daug ekranų, kompiuterių ar telefonų. Be to, juk laikas kartu su artimaisiais – didžiausia dovana, – primena A. Vaitulevičė.
„Ignitis“ ekspertė A. Vaitulevičė kviečia kurti energijos taupymo tradicijas savo šeimoje. Tai galima daryti ir žaismingai, inicijuojant tam tikrus žaidimus, konkursus, apdovanojant savo vaikus. Taip ne tik taupysite energiją ir sumažinsite savo sąskaitas, bet ir vaikus mokysite atsakingo požiūrio bei prisidėsite prie aplinkos išsaugojimo.