Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2015 04 23

Patarimai, kurie padės atgaivinti vystančius kambarinius augalus

Kaip ir visi kiti gyvi organizmai, augalai reikalauja priežiūros, jie išgyvena tam tikrus periodus, keičiasi ir auga.
Augalų priežiūra
Augalų priežiūra / „Fotolia“ nuotr.

Svarbu pastebėti ženklus, kurie padės nuspręsti, kad jūsų augalui, deja, jau metas išeiti amžinojo poilsio. O gal netyčia per daug prilaistėte ar jūsų augalo lapai keičia spalvą? Štai keli tinklalapyje food52.com pateikti patarimai, kurie padės atgaivinti augalus ir tinkamai jais pasirūpinti.

Pagrindinės sąlygos: vanduo, žemė ir šviesa

Jei neseniai įsigijote naują augalą, būtinai išsiaiškinkite, kiek kartų jį reikia laistyti, kiek jam reikia šviesos ir kokios žemės. Tik tinkamai prižiūrėdami savo turimus augalus, savo namus galėsite papuošti dailia žaluma.

Pagrindinis dalykas, iš kurio galite atpažinti, kad jūsų augalas jaučiasi nekaip, tai – pakitusi jo lapų spalva. Jei tai pastebėjote, nepulkite į paniką, tai gali būti ir ne toks jau blogas ženklas, tik reikia žinoti, kaip elgtis.

Taip pat skaitykite: Magiškos augalų galios: pritraukia pinigus, gerina intymų gyvenimą, harmonizuoja santykius

Taigi, ką daryti, jei pastebėjote, kad augalas pradėjo merdėti?

Neskubėkite

Jei neseniai persodinote augalus į kitą vazoną, juos gali ištikti šokas, kuris gali tęstis nuo 2 iki 3 savaičių. Sprendimas – tiesiog palaukite, neberkite jokių trąšų, nes jau pakeitėte jo žemes, todėl to tikrai užteks, ir jis atsigaus. Be to, kas per daug – tas nesveika.

Gal augalui trūksta šviesos?

Jei lapai kristi pradeda nuo augalo centro, o ne per visą plotą, tuomet tikriausiai jam trūksta šviesos. Būtų idealu, jei augalą padėtumėte ten, kur daugiau šviesos, tarkime, ant palangės arba nupirkite lempą ir pastatykite ją arčiau vazono.

Ženklai, išduodantys, kad augalą perlaistėte...

Jei lapai pasikeitė iš žalios į geltoną, o kamienas ruduoja ar minkštėja, tikriausiai augalą per gausiai laistėte. Įsitikinkite, kad jis tinkamai nusausinamas, pažiūrėkite lėkštutę po vazonu.

Jei vazonas neturi jokios skylės, pro kurią galėtų išbėgti vandens perteklius, galite vazono dugną iškloti žvyru, tačiau tai neužtikrins pakankamo augalo nusausinimo, ir jis vis tiek gali supūti.

Geriausia, jei vietoje dirvožemio naudosite kambariniams augalams skirtą žemę, kuri užtikrins, jog augalas gaus tinkamą kiekį drėgmės. Pageltusius lapus, deja, teks išmesti, nes žali jie jau tikrai nebebus.

...arba laistote nepakankamai

Jei augalo lapai keičia spalvą nuo galiukų, tai yra ruduoja ar geltonuoja, tikriausiai jam per mažai vandens. Patikrinkite, ar žemė nėra pernelyg išsausėjusi.

Jei laistote augalą pakankamai, bet jo lapai vis tiek ruduoja, tuomet perkelkite augalą į kitą vietą. Galbūt augalas gauna per daug saulės šviesos ir jam jos tiesiog per daug, todėl duokite augalėliui ir pavėsio.

Fotolia nuotr./Kambariniai augalai
Fotolia nuotr./Kambariniai augalai

Jei augalą apsėdo parazitai

Jei pastebėjote, kad augalo lapai keičia spalvą ar ant jo išvydote besimezgančius voratinklius, tikriausiai jūsų augalą užpuolė vabzdžiai. Yra kelios rūšys vabzdžių, kuriems gali patikti jūsų augalai: vorai, erkės ir amarai.

Jei įtariate, kad veisiasi kokie nors parazitai, patikrinkite nuotraukas internete ir įsigykite priemonių, kuriomis juos išnaikinsite.

Galbūt trūksta trąšų?

Jei jūsų augalas neatrodo gyvybingas ir gražus ar visai neauga, pagalvokite, kada paskutinį kartą laistėte jį trąšomis. Atšilus orams augalams reikia daugiau maisto bei energijos. Jei jau senokai maloninote savo augalus trąšomis, pats laikas tą padaryti. Pasidomėkite internete, kokios trąšos tiks vieniems ar kitiems augalams.

Metas augalą persodinti

Jei augalas vis tiek nereaguoja į jūsų priežiūrą, tuomet pagalvokite, kada paskutinį kartą persodinote jį į naują vazoną. Gal jau pats laikas perkelti gėles ar kitus dekoratyvinius augalus į naujus namus?

Taip pat skaitykite: Nereiklūs kambariniai augalai: ir gražu, ir naudinga

123rf.com/Sukulentai.
123rf.com/Sukulentai.

Dauguma augalų greitai atsigauna perkelti į naują vazoną, kuris 10–20 proc. didesnis nei dabartinis „būstas“. Jei pastebėjote, kad perlaistote augalą ar jo šaknys išlenda lauk iš vazono, tuomet nieko nebelaukite.

Persodindami augalus būkite švelnūs ir atsargūs, jie labai jautriai reaguoja į perkėlimus, tačiau greitai atsigauna ir įsitvirtina naujame būste.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?