Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2023 03 28

Pavasario darbai sode: kaip tinkamai paruošti šiltnamį vasaros sezonui?

Kad vasarą būtų galima mėgautis savomis rankomis užaugintomis daržovėmis ir žalumynais, reikėtų žinoti, kad šiltnamio būkle bei dirvožemio kokybe verta pasirūpinti kuo anksčiau. Ekspertai pasakoja, kaip paruošti šiltnamį sezonui ir užtikrinti gerą terpę augalams, rašoma „Moki veži“ pranešime spaudai.
Kaip paruošti šiltnamį šaltajam sezonui?
Šiltnamis / 123RF.com nuotr.

Šiltnamis – sodininkų itin mėgstama daržovių auginimo vieta. Dėl lengvai kontroliuojamos drėgmės, temperatūros ir dirvožemio kokybės jame gali užderėti įvairios daržovės – nuo ridikėlių ir salotų ankstyvą pavasarį iki arbūzų ar kitų egzotinių vaisių.

Ekspertai sako, kad norint džiaugtis gausiu derliumi, reikėtų pasirūpinti šiltnamio būkle dar prieš pavasario sezoną. Anot jų, tinkamas dirvožemis ir paruošimas prisidės prie didesnio derliaus kiekio.

123RF.com nuotr./Daigai
123RF.com nuotr./Daigai

Patariama pradėti ruošti dar ankstyvą pavasarį

Ekspertai rekomenduoja šiltnamiu pasirūpinti dar rudenį ir jį tinkamai paruošti žiemai. Pasak jų, po vasaros reikia išvalyti ir išrauti visus perderėjusius augalus, užsilikusias žoles bei padengti žemę mulču.

Kitaip tariant, žiemos metu šiltnamis turi likti tuščias, taip daryti rekomenduojama, kad neliktų augalų likučių dirvožemyje ir žemė galėtų „pailsėti“.

Tręšti šiltnamio dirvožemį rekomenduojama ankstyvą pavasarį – maždaug 2 savaitės iki pirmųjų augalų sodinimo. Likus kelioms dienoms iki pirmųjų augalų sodinimo, patariama gausiai palieti dirvožemį, kad drėgmė pasiektų pasodintas sėklas.

Ruošiant šiltnamį sezonui, svarbu iš anksto nusimatyti, kokie augalai augs konkrečiose vietose, nes nuo to priklausys ir žemės paruošimas. Ekspertai pataria kasmet keisti konkretaus augalo sodinimo vietą šiltnamyje – taip augalas gaus visas dirvožemyje esančias medžiagas.

Svarbu išsirinkti tinkamą dirvožemį

Parinkę tinkamą dirvožemį šiltnamiui, sodininkai gali tikėtis gausesnio derliaus. Šiais laikais egzistuoja itin didelis žemių pasirinkimas, todėl rinktis reikėtų pagal tai, kokius augalus sodinsite. Jei auginsite tik pomidorus, vertėtų rinktis pomidorams skirtą žemę, o norint sodinti skirtingus augalus, labiausiai tiks universalus žemių mišinys, dar vadinamas gruntu.

Norint džiaugtis gausiu derliumi, ekspertai pataria dirvožemį šiltnamyje keisti kas 2–3 metus. Jei žemė pasidarė kietesnė, nebe tokia puri ir suspausta, o derliaus kiekis kasmet mažėja, tai gali būti ženklas, kad laikas atnaujinti dirvožemį. Keičiant žemę, reikėtų nukasti 10–15 cm senojo grunto ir jį pakeisti nauju pasirinktu dirvožemiu.

Prieš naudojant naują dirvožemį šiltnamyje, svarbu jį atidžiai apžiūrėti – mišinyje neturėtų būti kenkėjų ir parazitų, kurie galėtų pakenkti augalui bei sukelti įvairias ligas.

Apžiūrėkite šiltnamio būklę ir išnaikinkite kenkėjus

Pasak ekspertų, šiltnamio paruošimo darbams gali prireikti specialių įrankių ir produktų. Prieš pradedant darbus, pasirūpinkite kastuvu, grėbliu ar kitais žemės formavimo įrankiais. Taip pat verta turėti valymo dezinfekcijos priemones.

Ruošiant šiltnamį vasarai, reikėtų atidžiai apžiūrėti šiltnamį – po žiemos gali būti užsilikusių vorų, erkučių ar kitų parazitų, kurie gali pažeisti augalus ir sugadinti derlių. Dezinfekcijai rekomenduojama naudoti sodo muilą arba techninę sierą. Pastarosios nepatariama naudoti dažnai, nes medžiaga gali sugadinti šiltnamio konstrukciją.

123RF.com nuotr./Šiltnamis
123RF.com nuotr./Šiltnamis

Jei šiltnamis sode stovi ne pirmus metus, ekspertai pataria pavasarį jį atidžiai apžiūrėti – išvalyti plėvelėje susikaupusius nešvarumus, kad jie nesulaikytų saulės spindulių. Taip pat patariama apžiūrėti konstrukcijos bei dangos būklę ir sutaisyti atsiradusias skyles, jog lietaus vanduo nepatektų į vidų.

Pirmąją sėją galima pradėti jau ankstyvą pavasarį

Atlikus visus šiltnamio paruošimo darbus, galima pradėti sėti sodinukus. Anot ekspertų, jau ankstyvą pavasarį šiltnamyje gali augti šalnoms atsparūs augalai – salotos, ridikėliai, krapai. Sėjant šiuos augalus, svarbu atsižvelgti į informaciją, nurodytą ant sėklų pakuotės – paskubėjus ir pasėjus į per šaltą dirvožemį, sėklos gali nesudygti.

Jei norite padėti sėkloms kuo greičiau sudygti, galite pasirūpinti papildoma danga. Agroplėvelė paspartins žemės įšilimo ir dygimo procesą. Jei dienos saulėtos, užtenka uždengti tik naktį, kad tamsiuoju paros metu žemė neįšaltų.

Pasak ekspertų, šiltnamyje užaugusius sodinukus nereikėtų skubėti perkelti į lauko dirvą. Lauke sėja prasideda kiek vėliau – svarbu sulaukti, kol baigiasi šalnos. Dažniausiai sodinukus į lauką perkelti saugu įpusėjus gegužės mėnesiui.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai