Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2016 06 18

Paverskite savo miegamąjį elektrą taupančia erdve

Galbūt manote, kad taupyti elektrą reikia tik virtuvėje, skalbimo kambaryje, naudojant kondicionavimo bei šildymo sistemas. Tačiau kalbant apie sunaudojamo elektros kiekio sumažinimą, įtraukti galima visus namus.
Miegamojo interjeras
Miegamojo interjeras / Shutterstock nuotr.

Elektros energiją taupantys namai atneša naudos ne tik jums (mažesnėmis sąskaitomis už elektrą), jie taip pat padeda aplinkai – dėl to visų gyvenimas šiek tiek pagerėja. Tad kai ieškote lengvų būdų sutaupyti elektros energiją, nepamirškite įtraukti savo miegamojo.

Pradėkite nuo termostato

Greičiausias ir lengviausias būdas sumažinti dujų ir elektros sąskaitas yra sumažinti nustatytą temperatūrą žiemą ir paaukštinti vasarą. Net keli laipsniai į vieną ar į kitą pusę gali stipriai paveikti sąskaitas mėnesio gale. Tačiau planuojant viską iš anksto, jūsų miegamasis išliks toks pat jaukus, kaip ir anksčiau.

Žiemą viskas labai paprasta – nakčiai užsiklokite papildoma stora skraiste arba pledu ir prieš eidami miegoti sumažinkite termostato nustatymus.

Daugelyje šiuolaikinių namų termostatai yra programuojami, tad nureguliuokite termostatą, kad nedaug likus iki jūsų žadintuvo suskambėjimo ryte temperatūra kambaryje pakiltų keliais laipsniais. Miegosite ramiai ir ryte neteks susidurti su šaltuku.

Vasarą oro kondicionierių nakčiai išjunkite – geriau atsidarykite langus (jei tai nepažeidžia saugumo). Naudokite nešiojamą ventiliatorių (jei tik reikia) vėsesniam orui iš lauko įtraukti į jūsų miegamąjį. Temperatūra kambaryje leis jaustis patogiai, o ir elektros energijos sunaudosite gerokai mažiau, nei oro kondicionavimo sistema. Kitas variantas yra netoli lovos pasistatyti ventiliatorių ir per naktį mėgautis vėsiais oro gūsiais.

Tikrinkite langus

Jei aplink miegamojo langus yra plyšių, švaistote ir elektrą, ir pinigus. Ypač senesni langai dažnai turi plyšius apvaduose ar kamšaluose, todėl žiemą šaltis patenka į vidų, o vasarą vėsesnis oras prasiskverbia iš namų. Kasmet tikrinkite savo langus, jei reikia, užpildykite atsiradusius plyšius.

Jei norite sumažinti elektros energijos sąnaudas, pamąstykite apie langus dvigubais ar trigubais stiklais. Tokie langai sukuria natūralią izoliaciją ir žiemą kambaryje palaiko šilumą, o vasarą išlaiko vėsą.

Galų gale naudokite užuolaidas temperatūrai kambaryje kontroliuoti. Kaitriomis ir saulėtomis vasaros dienomis, kai saulė plieskia tiesiai į jūsų langus, užtraukite užuolaidas, taip neleisite kambariui įkaisti. Žiemą saulėtomis dienomis užuolaidas atitraukite, tačiau naktį būtinai užtraukite, kad šiluma išliktų viduje.

2.bp.blogspot.com nuotr./Interjeras
2.bp.blogspot.com nuotr./Interjeras

Valykite ortakius

Kasmetinis ortakių valymas ne tik pašalina susikaupusias dulkes ir alergenus, bet ir pagerina oro srautą bei palengvina šildymo ir oro kondicionavimo sistemų darbą. Krosnies filtrus keiskite kas kelis mėnesius – nešvarūs filtrai yra dažna elektros energijos švaistymo priežastis.

Keiskite lemputes

Ištraukite laidą iš elektros lizdo prieš eidami miegoti arba kai prietaisas pilnai pasikrauna.

Vietoje energiją ryjančių kaitinamųjų lempučių naktinio staliuko lempai ir kitoms miegamojo lempoms naudokite LED lemputes. Jos sunaudoja iki 75% mažiau elektros energijos, nei įprastos lemputės. Kompaktinės dienos šviesos lemputės taip pat yra gera išeitis. Nors iš pradžių šioms lemputėms išleisite daugiau, tačiau ilgainiui sutaupysite elektros energijos sąskaita. Norėdami sutaupyti daugiau, nepamirškite auksinės taisyklės: išeidami iš kambario išjunkite šviesą.

Įkroviklius ištraukite iš elektros lizdo

Sutaupysite nedaug, tačiau visi maži dalykai susideda į vieną didelį. Nepalikinėkite telefono ar nešiojamo kompiuterio įkroviklio elektros lizde, kai prietaisų nekraunate. Ištraukite laidą iš elektros lizdo prieš eidami miegoti arba kai prietaisas pilnai pasikrauna. Įkrovikliai naudoja elektrą visada, kai jie yra pajungti į elektros lizdą, ir visiškai nesvarbu, jie įkrauna kažkokį prietaisą ar ne.

Pasvarstykite apie lubinį ventiliatorių

Lubiniai ventiliatoriai ne tik suteikia įdomumo jūsų miegamojo dekorui, jie taip pat sumažina kambario temperatūrą vidutiniškai 4–6 laipsniais ir naudoja gerokai mažiau elektros, nei visų namų oro kondicionavimo sistema. Dauguma lubinių ventiliatorių turi jungiklį, pakeičiantį jų sukimosi kryptį žiemos metu – kai ventiliatorius sukasi palei laikrodžio rodyklę, šiltą orą jis stumia žemyn. Dėl to kambaryje būna šilta ir nereikia papildomų šildytuvų.

Fotolia nuotr./Miegamasis
Fotolia nuotr./Miegamasis

Pasodinkite medį

Tai nėra greitas sprendimas, tačiau lapuotis, pasodintas lauke prie jūsų miegamojo lango, ne tik suteikia raminantį vaizdą, bet ir blokuoja karštus saulės spindulius vasarą bei leidžia kambariui sušilti nuo saulės spindulių žiemą. Galų gale galėsite mėgautis tobula namų temperatūra nenaudodami nei oro kondicionavimo sistemos, nei krosnies.

Kaip priversti erdvę atrodyti didesne

Nesvarbu, ar nuosavo namo, ar bendrabučio kambarys, reikia nemažai išradingumo, norint kuo daugiau išpešti iš mažos patalpos. Sėkmės paslaptis – išmokti vizualiai atverti erdvę. Tai gali atrodyti sudėtinga, tačiau su tinkamomis detalėmis ir mokėjimu jas panaudoti, labai paprasta kambarį vizualiai padidinti.

  • Baldų dydis yra svarbus. Galbūt tai prieštarauja intuicijai, tačiau tinkamo dydžio baldai suteiks kambariui didesnės erdvės pojūtį. Per maži baldai gali vizualiai sumažinti kambarį, todėl prieš pirkdami didžiuosius baldus – lovą ar sofą – tiksliai juos išsimatuokite, kad jie užimtų tinkamą erdvės dalį.
  • Pabrėžkite erdvės aukštį. Užuolaidas kabinkite aukštai. Užuolaidos, pakabintos šiek tiek aukščiau lango, iš tiesų vizualiai sumažina erdvę, o užuolaidos, pakabintos prie pat lubų vizualiai ją paaukština.
  • Sienų dekoras. Sienų spalva – nuostabus dalykas. Venkite išskirtinių sienų (kai viena siena yra kitokios spalvos nei likusios), pasirinkite spalvą ir kibkite į darbą. Pilkos ar mėlynos spalvos kambarys atrodys darniai. Nevenkite tamsių spalvų. Net juodos spalvos kambarys su tinkamai parinktomis detalėmis gali vizualiai atrodyti didesnis.
„Fotolia“ nuotr./Miegamojo interjeras
„Fotolia“ nuotr./Miegamojo interjeras
„Fotolia“ nuotr./Miegamojo interjeras
„Fotolia“ nuotr./Miegamojo interjeras
  • Aksesuarai. Pasitelkite visas mėgstamas smulkmenas – pagalvėles sofai ar megztus pledukus.
  • Apšvietimas. Šviesa taip pat gali pakeisti vizualų kambario vaizdą. Geriausias yra natūralus apšvietimas, tačiau lempos ne ką blogiau atlieka šią funkciją. Norėdami vizualiai prailginti kambarį, atkreipkite dėmesį į kokią nors jo detalę apšviesdami žvake.

Visa tai padės jums sukurti gražiai suprojektuotą erdvę, kur dėmesys sutelkiamas ne į tai, kokio dydžio kambarys yra. Papildomas patarimas – pridėkite meno kūrinių. Tai paskutinė detalė vizualiai didinant jūsų erdvę. Sukurkite galerijos tipo sieną – taip pabrėšite kambario plotį. Arba rinkitės vieną-du didesnius kūrinius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai