Pistacijų kevalus išmetate? Štai kam galėtumėte juos panaudoti

Pistacijų kevalai – tai atliekos, kurias daugelis išmeta, nesusimąstydami apie galimus jų panaudojimo būdus. Tačiau ši, atrodytų, nereikalinga medžiaga gali tapti tikru lobiu sode ar darže.
Pistacijų kevalai
Pistacijų kevalai / Shutterstock nuotr.

Forumo „Reddit“ dalyviai pasidalino savo patirtimi, kur naudoja pistacijų kevalus.

Mulčias augalams

Pistacijų kevalai yra puiki mulčiavimo medžiaga. Mulčiavimas – tai dirvos paviršiaus padengimas įvairiomis organinėmis medžiagomis. Mulčiuojant augalai apsaugomi nuo nepageidaujamų piktžolių, o dirva – nuo išdžiūvimo. Be to, mulčias apsaugo augalų šaknis nuo temperatūrų svyravimo ar stipraus lietaus, kuris gali išplauti dirvožemį.

Įvairaus jau paruošto mulčio galima įsigyti sodo ir daržo produktais prekiaujančiose vietose. Tačiau, jei mėgstate pistacijas, tokį mulčią nesunkiai pasidarysite ir patys.

Sodininkai pataria: pistacijų kevalais galima mulčiuoti krūmus, medžius, daržovių lysves ir gėlynus.

Shutterstock nuotr./Moteris sodininkauja ir mulčiuoja dirvožemį
Moteris sodininkauja ir mulčiuoja dirvožemį / Shutterstock nuotr.

Masalas paukšiams

Sutrinti pistacijų kevalai gali tapti puikiu lesalu paukščiams. Tiesiog pabarstykite jų lesyklose ir jūsų sodą ar kiemą dažniau lankys sparnuoti svečiai!

Komposto papildas

Kompostas yra natūrali trąša, kurios per daug nebūna nei dirvai, nei augalams. Priešingai negu mineralinės trąšos, jis neturi neigiamo šalutinio efekto. Kompostas palengvina molingų dirvų struktūrą ir pagerina oro laidumą, o smėlingose – sulaiko drėgmę, atstato nualintas dirvas. Pistacijų kevalus galima naudoti kaip komposto užpildą. Jie puikiai sugeria drėgmę, be to, praturtina kompostą maistinėmis medžiagomis, kai palaipsniui suyra. Tiesa, tai įvyksta negreit – per 1-3 metus. Taigi, jei pageidaujate tvarkingesnės sodo išvaizdos, pistacijų lukštai gali būti netinkami, nes jie kurį laiką išlieka matomi, rašo Harvestsavvy.com.

Be to, jų kietumas gali netikti visų rūšių augalams, ypač tiems, kurių šaknys švelnios. Tačiau protingai naudojami pistacijų lukštai gali būti puikus, ekologiškas sodininkystės strategijos papildymas, paverčiantis užkandžių lukštų likučius vertingais ištekliais.

Shutterstock nuotr./Pistacijų kevalai – natūralus komposto papildas
Pistacijų kevalai – natūralus komposto papildas / Shutterstock nuotr.

Dekoras augalų vazonams

Pririnkus sveikų pistacijų kevalų, juos galima naudoti kaip natūralų dekorą, pvz., vazonams, kuriuose auginate įvairius augalus: gėles, prieskonines žoleles ar pan. Taip dekoruotas vazonas bus išskirtinis, be to, jūsų gėlių kompozicijoms suteiks unikalią išvaizdą ir gamtinį akcentą.

Augalų trąšos

Sutrinti pistacijų kevalai – tai natūralios organinės trąšos, turinčios kalcio, stiprinančio augalų šaknis, fosforo, skatinančio augimą, magnezinos (magnio viendeginio), gerinančio fotosintezę.

Vazoninių augalų užpildas

Didelių dekoratyvinių vazonų užpildymas gali būti nelengva užduotis – paprastai tam reikia daug dirvožemio. Tačiau dažnai nebūtina visą vazoną užpildyti brangiu specialiu dirvožemiu, nes daugumos augalų šaknims augti nereikia tiek daug vietos.

Harvestsavvy.com rekomenduoja vazono dugne naudoti pistacijų kevalus: ši gudrybė ne tik padeda sutaupyti dirvožemio, bet ir pagerina drenažą.

Tiesiog palikite pakankamai vietos viršuje, kad tilptų tiek dirvožemio, kiek reikia jūsų augalui. Pavyzdžiui, prieskoninėms žolelėms ir salotoms užtenka maždaug 12 cm dirvožemio, o didesniems augalams, pavyzdžiui, pomidorams, – 24-36 cm.

Tiesiog paimkite tuščią vazoną, jo dugną uždenkite pistacijų lukštų sluoksniu, o prieš sodindami likusią vietą užpildykite žemėmis.

Shutterstock nuotr./Pistacijų kevalai – geras vazoninių augalų užpildas
Pistacijų kevalai – geras vazoninių augalų užpildas / Shutterstock nuotr.

Apsauga nuo šliužų

Sraigės ir Lietuvoje jau kurį laiką sparčiai gausėjantys šliužai – nemalonūs sodo ir daržo gyventojai, kuriuos išnaikinti labai sunku. Jei jūsų sode siaučia šliužai ir sraigės, paberkite pistacijų kevalų aplink augalus. Aštrūs jų kampai trukdo kenkėjams pasiekti augalus ir sunaikinti juos.

123RF.com nuotr./Šliužas
Šliužas / 123RF.com nuotr.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
LEA kviečia seną katilą keisti nauju šilumos siurbliu. Pasinaudojus skiriamomis dotacijomis galima sutaupyti net iki 90 proc. šilumos siurblio kainos
Reklama
6 Juodkalnijos perlai – kurį kurortą rinksitės jūs?
Reklama
Geras regėjimas be akinių ir kontaktinių lęšių – tik 699 Eur abiems akims, operaciją atliekant Vilniaus klinikoje „Naujas regėjimas“
Reklama
Gyvenimas ant upės kranto – Nemuno vingyje iškilo 38 sklypų kvartalas „Druskininkų slėnis“