„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2021 08 26

Pokyčiai gyvūnų ženklinime ir registravime: ką turi žinoti savininkai?

Šių metų pavasarį Seime buvo priimta Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo pataisa, dėl kurios įsigaliojo privalomasis gyvūnų (šunų, kačių ir šeškų) ženklinimas ir registravimas valstybiniame Gyvūnų augintinių registre. Pranešime žiniasklaidai Gyvūnų apsaugos ir teisių organizacijos (GATO) vadovė Brigita Kymantaitė pasakoja, ką apie šiuos procesus turi žinoti gyvūnų savininkai.
Katė
Katė / 123RF.com nuotr.

Statistikos duomenimis, kasmet į Lietuvos gyvūnų prieglaudas patenka per 15 tūkst. šunų ir kačių, ir tik apie 15 proc. iš jų pavyksta grąžinti tikriesiems savininkams. B.Kymantaitės teigimu, privalomas augintinių ženklinimas ir registravimas padeda specialistams greičiau rasti keturkojų savininkus, o savo šeimos draugų dar nepaženklinę asmenys tai turėtų padaryti nedelsiant.

2021-ųjų balandžio mėnesį Seimas priėmė Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo pataisą, dėl kurios įsigaliojo privalomas augintinių ženklinimas mikroschema ir jų registravimas. Savo gyvūnus ženklinti ir užregistruoti valstybiniame augintinių registre privalės šunų, kačių bei šeškų savininkai.

Kaip nurodo įstatymas, visi augintiniai, gimę iki pataisos priėmimo datos, turi būti paženklinti ir užregistruoti iki 2022 m. gegužės 1 d. Gyvūnai, kurie gimė po pataisos įsigaliojimo, privalo būti paženklinti per keturis mėnesius nuo gimimo. Pasak B.Kymantaitės, šis žingsnis reikšmingai prisidės prie Lietuvoje laikomų augintinių gerovės didinimo.

„Daugelyje užsienio valstybių, esančių ir už Europos Sąjungos ribų, augintinių ženklinimas ir registravimas yra privalomas. Taip skatinama savininkų atsakomybė, ženkliai didėja tikimybė, kad pasiklydęs ar pavogtas gyvūnas bus grąžintas namo. Jei randamas sužalotas augintinis, suteikus jam pirmąją veterinarinę pagalbą nedelsiant informuojamas gyvūno savininkas“, – pasakojo specialistė.

Ką svarbu žinoti savininkams?

Pasak GATO vadovės, žmonės, auginantys vyresnius nei 4 mėn. dar nepaženklintus gyvūnus, tuo pasirūpinti privalo iki kitų metų gegužės 1 d., tačiau rekomenduoja nelaukti paskutinės akimirkos.

„Savininkai niekada negali būti užtikrinti, kad jų augintinis nepasiklys, nepabėgs ar nebus pavogtas. Jei gyvūnas nėra paženklintas ir registruotas, jo tikrųjų namų paieškos gali tapti tikru iššūkiu – tokiu atveju prieglaudos ar atsitiktiniai augintinį radę asmenys dažniausiai skelbia pranešimus socialinių tinklų platformose, tačiau šie skelbimai ne visada pasiekia tikruosius savininkus. Svarbu, kad žmonės suprastų, jog gyvūno ženklinimas ir registravimas yra naudingas paties augintinio gerovei“, – teigė B.Kymantaitė.

GATO vadovė pabrėžė, kad įsigaliojusi įstatymo pataisa nurodo tai, kad gyvūnai privalo būti paženklinti mikroschema, tad svarbu, kad savininkai pasirinktų būtent šį ženklinimo būdą.

„Nors ankščiau buvo galimybė augintinius ženklinti darant tatuiruotes, dabartinė įstatymo pataisa nurodo, kad visi augintiniai privalo būti paženklinti mikroschemomis, o informacija apie juos turi būti užregistruota Gyvūnų augintinių registre (GAR). Gyvūnų savininkai, turintys mikroschemos numerį, duomenų bazėje gali patys patikrinti, ar jų augintinio informacija užregistruota“, toliau aiškino B.Kymantaitė.

Kas gali paženklinti augintinį?

Pasak specialistės, gyvūno ženklinimas mikroschema neskausminga ir greita procedūra, kurios metu veterinaras ar kitas ženklinimo paslaugas teikiantis asmuo, turintis leidimą atlikti šią paslaugą, švirkštu ją implantuoja augintiniui po oda. Po šios procedūros, mikroschemos duomenys privalo būti užregistruojami ir informacija apie augintinį ir jo savininką atsiduria GAR.

„Ženklinimo metu gyvūnui po oda ties ketera yra įterpiama mikroschema. Kadangi mikroschema yra labai maža, po gyvūno oda ji įleidžiama ir įtvirtinama specialia injekcine adata. Įterpus mikroschemą, gyvūnas jos visiškai nejaučia, ji nėra kenksminga, patikslino GATO vadovė. Pati procedūra nėra labiau skausminga už paprastą vakcinaciją ir trunka tik kelias sekundes. Ji yra saugi tiek jauniems, tiek vyresnio amžiaus gyvūnams.“

Paženklinti ir užregistruoti mikroschemą duomenų bazėje gali tik specialius leidimus turintys asmenys. Šiuo metu ženklinimo paslaugas teikia dauguma veterinarijos gydytojų. Savo gyvūno dar nepaženklinę laikytojai netoli jų gyvenamosios vietos įsikūrusius specialistus gali rasti interneto svetainėje pazenklinkmane.lt. Joje nurodyti ženklinimo ir registravimo paslaugų teikėjai bei procedūros kainos.

„Interneto svetainę sukūrėme atsižvelgę į augintinių savininkų poreikius joje jie galės greičiau ir patogiau rasti netoliese esančius ženklinimo paslaugų teikėjus. Šiuo metu tinklalapyje jų yra per 850. Sąraše yra ir mobilių ženklinimo paslaugų teikėjai, kurie patys gali atvykti į namus ir paženklinti bei užregistruoti gyvūną“, teigė B.Kymantaitė.

Pasak GATO vadovės, internetinėje svetainėje taip pat galima rasti papildomą informaciją dažniausiai užduodamus klausimus apie procedūrą bei statistiką apie paženklintus ir beglobius gyvūnus. Svetainėje esantis paslaugų teikėjų sąrašas nuolat atnaujinimas, jame gali atsidurti visi asmenys, gavę specialių leidimą šiai procedūrai atlikti, tad gyvūnų dar nepaženklinę savininkai visuomet gali pasitikrinti, kur tai padaryti jiems patogiausia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs