► IMBIERINIAI MEDUOLIAI
Imbieriniai meduoliukai – turbūt pats populiariausias kepinys Europoje. Žaismingos figūrėlės (žmogeliai, eglutės, širdelės ir kt.) dažnai ne tik valgomos, bet ir puošia namus ar dovanojamos draugams. Jei iš meduolių norėsite sulipdyti namelį, pirmiausia teks apsišarvuoti kantrybe ir iš pradžių nusipiešti šabloną. Tačiau pabandyti tikrai verta! Įtraukite į šį procesą ir vaikus – jiems tai bus nuostabi patirtis!
- Kambario temperatūros sviestą sudėkite į puodą, sumaišykite su cukrumi, prieskoniais, kakava ir medumi.
- Pakaitinusi nukelkite puodą nuo ugnies ir leiskite masei atvėsti.
- Atvėsusią masę sukrėskite į gilų dubenį ir plakite elektriniu plakikliu. Plakdama įmuškite kiaušinius.
- Maišydama mediniu šaukštu pamažu suberkite miltus.
- Tešlą baikite minkyti rankomis. Suspauskite ją į kamuolį, suvyniokite į maistinę plėvelę ir per naktį palaikykite šaldytuve.
- Susiruošusi kepti namelį, tešlą išimkite iš šaldytuvo ir ant miltais pabarstytos lentos iškočiokite kuo plonesnį lakštą – maždaug 2–4 mm storio.
Išsamesnę informaciją, kaip gaminti Kalėdinį namelį, rasite straipsnyje „Kalėdinio namelio statybos“.
Plačiau apie tai skaitykite straipsnyje „KALĖDINIO NAMELIO STATYBOS“.
► VOKIŠKAS ŠTOLENAS
Tai Vokietijoje kepamas didžiulis pailgas kalėdinis pyragas. Viduramžiais, kai katalikai laikėsi griežto prieškalėdinio pasninko ir nevartojo pieno produktų, štolenus kepdavo su rapsų aliejumi. Tačiau 1491 m. popiežius Inokentijus VII išleido „sviesto dekretą“, kuriuo tikintiesiems buvo leisti pieno produktai, jei už tokią malonę bažnyčiai būdavo sumokamas tam tikras mokestis. Taigi kekso skonis tikrai pagerėjo... Štolenas, kaip ir dauguma kalėdinių skanėstų, kepamas iš anksto, nes pastovėjęs tampa tik skanesnis.
- Džiovintus vaisius nuplaukite ir pamirkykite brendyje per naktį.
- Šiltame piene ištirpinkite mieles, pridėkite šaukštą cukraus ir dalį persijotų miltų. Viską pusvalandį palaikykite šiltai.
- Persijokite likusius miltus, sudėkite minkštą sviestą, cukrų, druską ir užmaišykite tešlą. Minkykite tol, kol nelips prie rankų ir palikti pakilti.
- Supjaustykite migdolus, cukatus, nutarkuokite citrinos odelę ir išspauskite jos sultis. Viską sudėkite į tešlą ir dar leiskite pastovėti.
- Iš tešlos suformuokite du pailgus kepalėlius, dėkite juos į skardą, išklotą kepimo popieriumi ir dar leiskite pusvalandį pakilti.
- Kepkite apie valandą – iš pradžių 200 laipsnių, paskui – 170 laipsnių temperatūroje. Iškepusius pyragus gausiai patepkite sviestu ir pabarstykite cukraus pudra. Tokį pyragą, suvyniotą į pergamentinį popierių, šaltai galima laikyti 3-4 savaites.
► ANGLIŠKAS KALĖDINIS PUDINGAS
Anglai jį vadina plum pudding, t. y. slyvų pudingu, nes kadaise į jį buvo dedama tik džiovintų slyvų. Spėjama, kad senais laikais į jį dar dėdavo tam tikros košės, vadinamos plum porridge. Dabar į jį dedama daug kitokių džiovintų uogų, vaisių ir riešutų. Su kalėdiniu pudingu Anglijoje siejama daug tradicijų, pavyzdžiui, ruošiant jį, turėjo prisidėti kiekvienas šeimos narys, o maišant tešlą, reikėdavo sugalvoti slaptą norą.
- Iš vakaro džiovintus vaisius ir riešutus nuplaukite ir supjaustykite. Nutarkuokite citrinos žievelę, išspauskite sultis, sumalkite, jei reikia, prieskonius. Viską sumaišykite su vaisiais ir riešutais, užpilkite brendžiu ir palikite per naktį.
- Sumaišykite džiūvėsius ir miltus, sudėkite sviestą ir masę ištrinkite, kad susidarytų riebūs trupiniai.
- Įmuškite kiaušinius, suberkite cukrų, sumaišykite, sudėkite mirkytus vaisius ir riešutus. Viską išmaišykite ir supilkite į sviestu suteptą kekso formą ar kelias formas. Viršų gerai uždenkite folija ir apriškite.
- Toks pudingas gaminamas garuose gana ilgai, net 4–6 val., paskui atvėsinamas ir, suvyniotas į foliją, laikomas 3–4 savaites. Prieš patiekiant, vėl atšildomas garuose.
► ITALIŠKAS KALĖDINIS PYRAGAS (PANETTONE)
Italai neįsivaizduoja Kalėdų be tradicinio pyrago. Kaip ir daugelyje šalių, jis kepamas su džiovintais vaisiais.
- Mieles išleiskite šiltame vandenyje, įberkite 100 g miltų, sumaišykite, uždenkite indą ir palikite šiltai 3 valandoms.
- Paskui įpilkite šiek tiek šilto vandens, suberkite dar 100 g miltų, leiskite pastovėti 2 valandas.
- Likusius miltus supilkite į kauburėlį su įduba, ten supilkite 140 g ištirpinto sviesto, cukraus, trynius, kiaušinį, pabarstykite druska ir suminkykite. Paskui sumaišykite šią tešlą su iškildinta tešla, sudėkite džiovintus vaisius, vėl išminkykite.
- Tešlą sudėkite į gilią apvalią formą, prieš tai išteptą sviestu, ir palikite kilti 4 valandas. Tešlos turėtų padvigubėti.
- Tešlą perbraukite skersai ir išilgai, tarsi darydama kryžiaus ženklą, ir centre įspauskite likusį sviesto gabalėlį.
- Kepkite 45 min. 220 °C temperatūroje.
► PRANCŪZIŠKAS KALĖDINIS VYNIOTINIS
Jis kepamas prieš pat patiekiant į stalą.
- Tešlai kiaušinių trynius atskirkite nuo baltymų. Trynius išsukite su 100 g miltelinio cukraus, suberkite išsijotus miltus, sumaišytus su krakmolu, viską gerai sumaišykite.
- Baltymus išplakite, suberkite likusį miltelinį cukrų, atsargiai įmaišykite į tešlą.
- Išteptą riebalais formą pabarstykite miltais ir supilkite biskvito tešlą. Kepkite ją 10–15 min. 180 °C temperatūroje.
- Iškeptą biskvitą paguldykite ant kepimo popieriaus ir pridenkite rankšluostėliu. Atvėsinkite.
- Gaminkite kremą: šokoladą ištirpinkite vandens vonelėje, suberkite kavos miltelius. Trynius išsukite su cukrumi. Šiltą šokoladą sumaišykite su sviestu ir kiaušinių tryniais, supilkite romą arba brendį.
- Biskvitą plonai aptepkite kremu ir pabarstykite smulkintais migdolais. Suvyniokite jį į ritinėlį, įsukite į foliją ir 30 min. padėkite į šaldytuvą.