Požymiai, kad jūsų augalus apniko voratinklinės erkutės: kaip išvengti jų žalos?

Kambariniams augalams voratinklinės erkutės gali sukelti didelių problemų – šie atsparūs kenkėjai greitai dauginasi ir atranda gudrių būdų, kaip patekti į jūsų namus. Labai svarbu atkreipti dėmesį į požymius, kada jūsų augalai kenčia nuo šių mažų vabaliukų ir užkirsti jiems kelią.
Lyralapis fikusas (Ficus lyrata)
Lyralapis fikusas (Ficus lyrata) / 123RF.com nuotr.

Kodėl augalai užsikrečia voratinklinėmis erkėmis?

Šie nedidukai kenkėjai gali paveikti augalus dėl kelių priežasčių. Sodininkas ir kraštovaizdžio dizaineris Nathanas Heinrichas sako, kad plika akimi beveik nematomos voratinklinės erkės gali patekti į jūsų augalus įvairiais būdais: „Paukščiai, vėjas, sodo įrankiai, dirvožemis ir kiti vabzdžiai – tai tik keli iš daugelio būdų, kuriais voratinklinės erkės keliauja nuo vieno augalo prie kito“, rašoma realsimple.com.

Požymiai, kad jūsų kambariniai augalai turi voratinklinių erkių

Sertifikuota PlantIn sodininkystės ekspertė Lotte Berendsen sako, kad voratinklinių erkių gyvenimo ciklas trunka maždaug savaitę, t. y. nuo kiaušinėlio iki kiaušinėlius dedančios suaugusios erkės užtrunka mažiau nei 7 dienos. Dėl to gali atrodyti, kad užkratas „staiga“ sprogsta, nors iš tikrųjų kenkėjai jau seniai buvo čia, dar prieš jums juos pastebint.

Blogai tai, kad šie kenkėjai yra mažesni nei 1 milimetro dydžio, todėl jų beveik neįmanoma pastebėti plika akimi, todėl labai svarbu atkreipti dėmesį, ar nėra šių mažų vabaliukų požymių. Taip galėsite imtis veiksmų ir atsikratyti voratinklinių erkių ant kambarinių augalų, kol dar nevėlu.

Štai dažniausiai pasitaikantys požymiai, kad jūsų augalas užgrobtas voratinklinių erkučių:

Mažyčiai judantys taškeliai ant lapų: kadangi voratinklinės erkės yra labai mažos, jos atrodo kaip maži judantys taškeliai ar dėmelės ant augalo lapų. Taigi, jei ant augalų matote judančius taškelius, tai gali būti ženklas, kad ant jų yra voratinklinių erkių.

Voratinklis: erkučių susuktus „tinklelius“ paprastai rasite po lapais ir tarp stiebų bei lapų.

Lapai atrodo dulkėti: jei augalo lapai atrodo dulkėti, tai gali būti susiję su voratinklinėmis erkėmis. Taip nutinka dėl to, kad jos siurbia iš augalo maistingąsias medžiagas.

Geltonuojanti lapija: kai augalo lapai pradeda gelsti, tai gali reikšti daugelį dalykų, pavyzdžiui, nepakankamą arba perteklinį laistymą, tačiau tai taip pat gali būti voratinklinių erkių požymis. Jei jūsų augalas pakankamai laistomas, laikas paieškoti šių kenkėjų ir patikrinti, ar jie nesukelia problemų.

Kaip atsikratyti voratinklinių erkučių

Pačių įvairiausių priemonių, kaip atsikratyti voratinklinių erkių, galite rasti specializuotose parduotuvėse. Prieš naudodami būtinai perskaitykite visus įspėjimus apie produktą, kad naudotumėte tiksliai taip, kaip parašyta.

Padėti gali ir natūralūs plėšrūnai – jų galima įsigyti sodo prekių parduotuvėse. Juos paleidę ant augalų galite atsikratyti nepageidaujamų kenkėjų.

„Šie gyviai, pavyzdžiui, Phytoseiulus persimilis erkutės, minta voratinklinėmis erkėmis, sunaikindami vabalus, kol jie nespėja užbaigti savo gyvenimo ciklo. Tai gali padėti gerokai sumažinti jų populiaciją,“ – teigė L.Berendsen.

Beje, kai kai kalbama apie kenkėjus, prevencija yra geriau nei gydymas. Įgyvendindami šiuos ekspertų patarimus, galite užkirsti kelią voratinklinėms erkėms įsiskverbti į jūsų kambarinius augalus.

Dažnai apžiūrėkite augalus

N.Heinrichas sako, kad norint išvengti voratinklinių erkių antplūdžio svarbu reguliariai tikrinti augalus. „Gali tekti naudoti didinamąjį stiklą, kad pastebėtumėte mažus vabzdžius ir jų permatomus tinklus, o pasirodžius pirmiesiems erkių požymiams, juos nupurkškite ir artimiausias kelias savaites izoliuokite nuo visų kitų augalų“, – sako jis.

Plaukite lapus

„Voratinklinės erkės mėgsta dulkėtą, šiltą ir sausą aplinką, – sako L.Berendsen. – Plaudami augalo lapus ne tik atgaivinsite augalą ir suteiksite jam sveikesnę išvaizdą, bet ir sumažinsite kenkėjų atsiradimo tikimybę.“

Padidinkite drėgmės lygį

Abu ekspertai rekomenduoja padidinti drėgmės lygį namuose, kad voratinklinės erkės neapsigyventų namuose. „Voratinklinės erkės mėgsta karštas, sausas ir saulėtas vietas, todėl padidinkite drėgmės lygį, reguliariai laistykite ir augalus statykite pavėsingoje vietoje“, – pataria N.Heinrichas.

Jis priduria, kad patalpose, kuriose gyvena kambariniai augalai, įrengtas oro drėkintuvas neleis erkėms įsitvirtinti. „Reguliarus kambarinių augalų drėkinimas taip pat yra veiksmingas būdas apsaugoti nuo voratinklinių erkių“, – tęsia jis.

L.Berendsen sako, kad drėkintuvai ne tik padeda kovoti su kenkėjais, bet ir yra naudingi kai kurių augalų sveikatai. „Dauguma kambarinių augalų mėgsta didelę drėgmę, nes daugelis jų kilę iš atogrąžų klimato“, – aiškina ji. – Įrengus drėkintuvus, augalai gali atrodyti ir augti sveikesni bei laimingesni.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų