„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2014 05 15

Pribloškiantis fotografės eksperimentas: kaip pro mikroskopą atrodo mūsų ašaros?

Vieną dieną Los Andžele gyvenanti fotografė Rose-Lynn Fisher sumanė pasižiūrėti, kaip skiriasi liūdesio ir džiaugsmo ašaros, tad pradėjo jas tyrinėti po mikroskopu.
Ašara
Ašaros / „Fotolia“ nuotr.
Temos: 1 Eksperimentas

Ji ištyrė daugiau kaip šimto ašarų pavyzdžius ir atskleidė, kad bazinės žmogaus ašaros (tokios ašaros, kurias mūsų organizmas gamina drėkinti akims – red. past.) gerokai skiriasi nuo ašarų, kurios kristi pradeda pjaustant svogūnus, o džiaugsmo sukeltos ašaros yra visiškai nepanašios į liūdesio ašaras.

Fotografės surengtas eksperimentas, pavadintas „Ašarų topografija“ (angl. „The Topography of Tears“), parodė, kad kiekviena net ir mažiausia mūsų ašara savyje yra sukaupusi mažą dalelytę mūsų patirties.

„Shuterstock“ nuotr./Ašaros
„Shuterstock“ nuotr./Ašaros

„Šį projektą pradėjau maždaug prieš 5-erius metus, tuo metu mano gyvenime vyko daug skaudžių pokyčių, turėjau daug sunkumų ir teko susitaikyti su artimo žmogaus mirtimi, tad projekto pradžiai tikrai turėjau daug savo ašarų pavyzdžių.

Aš manau, kad viskas, ką mes matome, tėra tik ledkalnio viršūnė, todėl kartais reikėtų pažvelgti kiek giliau. Ir štai kartą pagalvojau – įdomu, kaip atrodo mano ašaros pro mikroskopą?“ – apie savo projektą pasakojo Rose L. Fisher.

Pirmąją ašarą ant skaidrės užlašinusi fotografė ją išdžiovino ir pasižiūrėjo, kaip ji atrodo iš arčiau: „Buvo išties įdomu žiūrėti į savo ašaras, jos atrodė tarsi ledo raižiniai, galiausiai man pasidarė įdomu, ar skirtingų emocijų ar veiksnių sukeltos ašaros labai skiriasi, todėl pradėjau rinkti pavyzdžius ir tyrinėti“, – tinklalapiui smithsonianmag.com sakė fotografė.

Norėdama patenkinti savo smalsumą, atkakli fotografė šiam projektui skyrė net keletą metų, per kuriuos ji rinko ir tyrinėjo tiek savo, tiek įvairių savanorių, tiek ir kūdikių ašarų pavyzdžius. Eksperimento rezultatai pribloškė ir pačią fotografę – ji net negalėjo patikėti, kaip stipriai skiriasi liūdesio, džiaugsmo ar gedulo sukeltos ašaros.

Moksliniai faktai apie ašaras

Remiantis ašarų kilme, moksliškai jos yra skirstomos į tris skirtingus tipus:

Psichologinis tipas. Džiaugsmo ir gedulo sukeltos ašaros priskiriamos psichologiniam tipui, jas sukelia stiprios emocinės arba pozityvios, arba negatyvios patirtys.

Bazinis tipas. Tokios ašaros drėkina mūsų akis ir yra visiškai įprastas reiškinys kiekvienam žmogui. Per 24 val. bazinių ašarų išbėga maždaug 0,75–1,1 gramai.

Refleksinis tipas. Šias ašaras sukelia įvairūs aplinkos dirgikliai, pavyzdžiui, dulkės, pjaustomi svogūnai, garai ar ašarinės dujos.

Visų ašarų sudėtyje yra gausu įvairiausių biologinių substancijų (aliejų, antikūnių, įvairių fermentų) ir druskų, tačiau skirtingų tipų ašaros dar pasižymi ir kitokiomis molekulėmis, kurios ir lemia jų išvaizdą žiūrint pro mikroskopą. Tarkime, psichologinio tipo ašarose yra baltyminių hormonų, kurie atsiranda, kai žmogus patiria stresą. Negana to, džiūstant ašaroms, jose esanti druska kristalizuojasi, ir šių kristalų formos labai priklauso nuo to, kokiomis sąlygomis ašaros yra džiovinamos. Taigi dėl to net ir psichologiniam tipui priskiriamų ašarų pavyzdžiai tarpusavyje gali gerokai skirtis.

Fotografės Rose-Lynn Fisher darytas ašarų nuotraukas pasižiūrėti galite ČIA.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“